Ознака: ОБСЕ
Свет 17.12.21 | 19:00

ОБСЕ бара да се почитуваат човековите права на мигрантите

Претседавачот со aд хок комитетот за миграција и потпретседател на Парламентарното собрание на ОБСЕ, Кристијан Вигенин, повика на подобрување на меѓународната соработка...

Македонија 16.12.21 | 15:33

Донирани 14 возила за Единицата за службени кучиња при МВР од страна на ОБСЕ

Шефот на мисијата на ОБСЕ во Скопје, амбасадорот Клеменс Која денеска му предаде на министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски донација од возила наменети за Единицата...

Македонија 16.12.21 | 07:06

ОБСЕ донира опрема и возила за Единицата за службени кучиња при МВР

Шефот на мисијата на ОБСЕ во Скопје, амбасадорот Клеменс Која, во Министерството за внатрешни работи ќе му предаде донација од возила на министерот за внатрешни работи...

Македонија 01.11.21 | 07:41

Дали ќе проговорат за поткупот: OБСЕ денека ќе даде оценка за изборите

Набљудувачката мисија на ОДИХР денеска ќе ги презентира своите наоди по вториот круг од Локалните избори 2021 во Македонија. На прес-конференцијата ќе се обрати...

Македонија 22.10.21 | 08:26

Генералната секретарка на ОБСЕ, Хелга Шмид во Скопје

енералната секретарка на ОБСЕ, Хелга Шмид на покана на министерот за надворешни работи, Бујар Османи, денеска ќе престојува во посета на Македонија. Како што...

Македонија 18.10.21 | 12:12

Мисијата на ОДИХР ќе ја соопшти прелиминарната оценка за локалните избори

Мисијата на ОДИХР денеска ќе ја соопшти прелиминарната оценка од набљудувањето на локалните избори во Македонија. Тана де Зулуета, шефица на Набљудувчката...

Македонија 17.10.21 | 12:25

Тана де Зулуета: Го набљудуваме гласањето и примената на новата технологија, оценка за изборите утре

Канцеларијата на ОБСЕ за демократски институции и човекови права – ОДИХР ги мониторира локалните избори на покана на Владата. Имаме тим од 165 набљудувачи, од кои 126 се...

Македонија 17.10.21 | 09:33

Дали странските набљудувачи ќе го видат предизборниот поткуп?

За Локалните избори 2021 што се одржуваат денеска акредитирани се вкупно 1045 домашни и странски набљудувачи и преведувачи. Според податоците од Државната изборна комисија,...

Македонија 10.06.21 | 15:30

Груби се сретна со шефот на мисијата на ОБСЕ во Македонија

Првиот вицепремиер и министер за Политички систем и односи меѓу заедниците, Артан Груби, оствари средба со шефот на мисијата на ОБСЕ во Скопје, амбасадорот Клеменс Која,...

Македонија 08.03.21 | 14:30

Анализа: Пандемијата имала поголемо негативно влијание врз жените

Мисијата на ОБСЕ во Скопје и Министерството за труд и социјална политика денеска, по повод Меѓународниот ден на жената, објавија анализа, поддржана од Мисијата, за влијанието...

Македонија 04.12.20 | 20:10

Османи: Претседавањето со ОБСЕ во 2023 – уште еден дипломатски успех за Македонија

На Министерскиот состанок на ОБСЕ во Тирана беше одлучено со консензус, Република Македонија да биде домаќин и да претседава со ОБСЕ во 2023 година, истакна министерот...

Македонија 04.12.20 | 15:35

Maкедонија ќе претседава со ОБСЕ во 2023 година

 Кандидатурата на  Македонија со Организацијата за безбедност и соработка во Европа (ОБСЕ) за претседавач на организацијата беше прифатена со консензус од 56 земји...

Македонија 14.11.20 | 12:37

Македонија поднесе кандидатура за претседавање со ОБСЕ во 2023 година

На предлог на Министерството за надворешни работи, а со одлука на Владата, Македонија поднесе кандидатура за претседавање со Организацијата за безбедност и соработка...

Свет 13.10.20 | 15:30

ОБСЕ повика на спроведување на примирјето во Карабах

Ерменија и Азербејџан треба да обезбедат спроведување на договорот за прекин на огнот во Нагорно Карабах, соопшти во вторникот групата на ОБСЕ Минск. Претходно истиот...

Свет 19.09.20 | 09:15

ОБСЕ испраќа само 30 набљудувачи на изборите во САД

Организацијата за безбедност и соработка во Европа (ОБСЕ) соопшти дека драстично го намалила бројот на набљудувачи кои ќе ги следат претседателските избори во САД поради...

Свет 17.09.20 | 09:41

Германката Хелга Шмид предложена за прва жена генерален секретар на ОБСЕ

Заменик-шефицата за надворешна политика на ЕУ, Хелга Шмид, е предложена од германската влада како кандидат да стане генерален секретар на Организацијата за безбедност...

Македонија 09.09.20 | 17:29

Талат Џафери оствари средба со шефот на Мисијата на ОБСЕ во Скопје, Клеменс Која

Неопходноста од овозможување алтернативно работење на Собранието во услови на пандемија или други непредвидливи состојби, донесување на реформските закони во пресрет...

Македонија 07.09.20 | 14:04

Пендаровски на средба со амбасадорот на ОБСЕ за одржаните избори и формирањето на новата Влада

Претседателот Стево Пендаровски, на средба со шефот на мисијата на ОБСЕ во Скопје, амбасадорот Клеменс Која, разменил мислења и информации за состојбата во земјата...

Свет 18.08.20 | 10:26

ОБСЕ му нуди на Лукашенко посредување за надминување на кризата во Белорусија

Претседателството на Организацијата за европска безбедност и соработка (ОБСЕ) на белоруската влада ѝ предложи посредување со цел да се воспостави „отворен и конструктивен...

Македонија 16.07.20 | 16:26

ОБСЕ/ОДИХР: Мирен изборен ден и покрај предизвиците поврзани со известувањето за резултатите

Предвремените парламентарни избори во Македонија беа добро организирани и покрај пандемијата, но правната несигурност остава простор за загриженост. Денот на гласање...