Ознака: обид за убиство
Црна хроника 03.08.21 | 11:51

Се обидел да си го убие родинината заради 3.500 денари

Основното јавно обвинителство Велес донесе Наредба за спроведување истражна постапка против едно лице од Велес, на возраст од 41 година, за кривично дело – Убиство од...

Црна хроника 11.05.21 | 19:35

Кумановец осомничен за обид за убиство

СВР Куманово поднесе кривична пријава против Е.Ј.(20) од Куманово, поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „убиство во обид“. На 02.05.2021 во Куманово...

Црна хроника 06.05.21 | 11:53

Прво го нападнал со сукало, па со нож: Обвинение за обид за убиство против мажот кого полицијата го апсеше со димни бомби

Основното јавно обвинителство Струмица донесе Наредба за спроведување истражна постапка против 57-годишен жител на село Вељуса поради основано сомнение дека сторил...

Црна хроника 29.04.21 | 14:48

На 24-годишниот скопјанец кој пукаше во викендица ќе му се суди за обид за убиство

Основното јавно обвинителство Кочани донесе Наредба за спроведување истражна постапка против 24-годишен скопјанец, поради постоење на основано сомнение дека сторил...

Црна хроника 04.12.20 | 21:33

Неколкупати замавнал со нож кон главата на сопругата: Убиството го спречил нејзиниот татко

Жител на неготинското село Пепелиште со нож се обидел да ја убие сопругата. Според информациите на Основното јавно обвинителство Кавадарци, 43-годишен маж утринава...

Црна хроника 04.12.20 | 10:13

Обид за убиство и самоубиство​ во Кавадарци

Јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Кавадарци заедно со увидна екипа од Министерството за внатрешни работи, изврши увид во куќа во село Шивец каде беше...

Црна хроника 05.11.20 | 21:06

Велешанец ја тепал сопругата со кабел: Обвинет за обид за убиство

Педесет и седумгодишен жител на Велес е осомничен за обид за убиство на неговата сопруга. Тој ја тепал сопругата со кабел и ѝ се заканувал дека ќе ја убие. Од ударите,...

Црна хроника 02.11.20 | 14:14

Обид за убиство во канцеларија на извршител, адвокат спречил трагедија

Основното јавно обвинителство Гевгелија донесе наредба за спроведување истражна постапка против едно лице, кое што на 29 октомври годинава, во канцеларија на извршител...

Црна хроника 05.10.20 | 18:57

Деветнаесетгодишно момче извшило обид за убиство поради фамилијарни проблеми

Единица за насилен криминал до Основно јавно обвинителство во Скопје поднела кривична пријава против Х.С.(19) од Скопје поради постоење основи на сомнение за сторено...

Црна хроника 30.09.20 | 18:04

Ќе му се суди на скопјанецот што се обиде да ја убие мајка си, па заврши на Психијатрија

СВР Скопје – Единица за насилен криминал до надлежното Основно јавно обвинителство во Скопје, поднесе кривична пријава против В.С.(47) од Скопје, поради обид за убиство. На...

Црна хроника 18.06.20 | 17:12

По банална расправија се обиделе да му пресудат: Притвор од 30 дена за три лица од Гостивар за обид за убиство

Основното јавно обвинителство Гостивар донесе наредба за спроведување истражна постапка против три лица за кои постои основано сомнение дека како соизвршители сториле...

Црна хроника 27.05.20 | 08:44

Моника Конопова: Татко ми се обиде да ме убие! (Вознемирувачко фото)

Активистката Моника Ристеска, односно Конопова како што самата се претставува, синоќа на социјалните мрежи објави вознемирувачки фотографии како е претепана, од како...

Црна хроника 20.02.20 | 16:47

На излезот од Гостивар пронајден избоден 23-годишник

Вчеравечер околу 20.30 часот во Полициската станица Гостивар, од Медицински центар Гостивар било пријавено дека на излез од Гостивар, на магистралниот пат кон Тетово,...

Црна хроника 03.02.20 | 15:27

Тројца браќа под истрага за обидoт за убиство на велешкиот полицаец

Основното јавно обвинителство во Велес донесе наредба за спроведување истражна постапка против едно лице за кривично дело убиство во обид, како и против две лица за...

Црна хроника 02.01.20 | 09:48

Маж се обидел да си го убие братот за време на новогодишната ноќ

Скопското Обвинителство донесе наредба за спроведување истражна постапка против едно лице кое се обидело да го убие својот брат за време на новогодишната ноќ во семејниот...

Црна хроника 04.12.19 | 15:33

Скопјанец обвинет за убиство и за обид за убиство

Јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Скопје поднесе Обвинителен акт против едно лице за кривично дело – Убиство од чл.123 ст.1 од Кривичниот законик и за...

Црна хроника 14.10.19 | 10:38

Ќе му се суди за обид за убиство на мажот кој пијан со столица удирал врз пријателот

Основното јавно обвинителство Велес донесе Наредба за спроведување истражна постапка против лице на 60-годишна возраст од Богданци поради постоење на основано сомневање...

Македонија 11.09.19 | 14:51

Апелација ги потврди затворските казни за обидот за убиство на Зијадин Села

Апелацискиот суд во Скопје ги потврди во целост сите затворски казни изречени од Основниот кривичен суд Скопје на седуммината обвинети за обид за убиство на пратеникот...

Свет 06.08.19 | 10:33

Тинејџер турна дете од 10 кат, обвинет за обид за убиство

Британската полиција го обвини седумнаесетгодишникот кој турна 6-годишно момче од 10 кат во лондонската галерија „Тејт модерн“, за обид за убиство. Тинејџерот е уапсен...

Црна хроника 03.07.19 | 15:21

Колегата ја вознемирувал: Келнерката од Гостивар ќе одговара за обид за убиство

Основното јавно обвинителство Гостивар донесе Наредба за спроведување истражна постапка против едно лице поради постоење основано сомнение дека сторило кривично...