Ознака: обичаи
Калеидоскоп 11.03.22 | 21:27

Сите девојки пред да легнат треба да го направат ова- ноќта пред Тодорова сабота се остваруваат желбите

Тодорова сабота или Тодорица се смета за празник на приврзаноста кон велигденскиот пост. Именден празнуваат: Тодор, Тодорка, Божидар (доаѓа од Тео-Бог и дар). Јавувањето...

Сервиси 07.03.22 | 09:16

Убаво измијте ги садовите од мрсно – денеска е Чист понеделник, почнува велигденскиот пост

За православните верници денес е Чист Понеделник, ден кога започнува Велигденскиот пост, најдолг и најстрог. Според обичајот денес темелно се чисти домот, особено садовите...

Сервиси 06.03.22 | 08:48

Прости ми, да ти простам: Денес е „Прочка“, верувања и обичаи кои мора да ги направите за овој ден

„Прости ми, да ти простам“ со овие зборови денес верниците, на големиот празник, ќе забораваат на кавгите, на проблемите, на недоразбирањето и со чиста совест и душа...

Калеидоскоп 12.02.22 | 09:09

В понеделник ова никако не заборавајте да го земете од црква, празникот се смета за последен во зимата

Во понеделник се празнува Свети маченик Трифун, заштитник на градинарите и на лозарите. Момчето што на 17-годишна возраст со Божја помош ја излекува царската ќерка Гордана...

Сервиси 02.02.22 | 09:11

Се честува Ефтимиј Велики, голем грев е денес да го правите ова

Православната црква и верниците денеска го слават празникот на Преподобниот Ефтимиј Велики, голем светител кој уште за време на животот го почитувале и нарекувале...

Калеидоскоп 30.01.22 | 07:57

Денеска е Св. Антониј Велики, заштитник од лудилото и од ѓаволот

Денеска е Св. Антониј Велики. Именден празнуваат: Антон, Андон, Антоанета, Доне, Дончо, Донка, Тони Свети Антониј е роден во Среден Египет, во 251 година. На 20-годишна возраст...

Сервиси 17.01.22 | 10:42

На Крстовден мора да правите само две работи – радувајте се и постете

Православните верници утре го празнуваат големиот Христијански празник, Крстовден. Зимскиот Крстовден никогаш не го менува датумот и се слави еден ден пред Богојавление. Постот...

Сервиси 13.01.22 | 13:05

Вечерва не јадете остатоци, туку поставете богата трпеза: Адети за Стара нова година кои носат благосостојба и среќа

Православните верници вечерва прославуваат Стара нова година, праник кој со утрешниот Свети Василиј е еден од поголемите зимски прослави меѓу народот. Низ Македонија...

Калеидоскоп 12.01.22 | 09:14

Денеска се слави Светата маченичка Анисија: Сите девојки и жени кои имаат неисполнета желба треба да направат една работа

Според календарот на МПЦ (Јулијанскиот календар) денеска е 30 декември. Св. маченичка Анисија. Родена е во Солун од угледни и богати родители, воспитана во Христовата...

Калеидоскоп 11.01.22 | 20:17

Каде да ја чувате паричката ако ви се падне на Василица

Василица е голем и тежок празник, именден и куќна слава на многу македонски семејства. Ма Василица се крши леб или пита со паричка, која се верува дека носи среќа и бериќет. Важно...

Сервиси 08.01.22 | 08:20

Со убава мисла станете и оваа молитва споменете – денеска е Втор ден Божик

Според календарот на МПЦ (Јулијанскиот календар) денеска е 26 декември, Собор на Пресвета Богородица, а православните христијани го празнуваат Вториот ден од Божик. Во...

Калеидоскоп 06.01.22 | 14:46

Денеска е Бадник: Вратете сè што сте позајмиле и смирете се со сите со кои сте се скарале

Зборот Бадник веројатно доаѓа од старомакедонскиот збор – да бидеш буден. Таа ноќ, како што запишал Шапкарев, „сите домашни луѓе не заспиваат туку преноќеваат будни,...

Сервиси 03.01.22 | 08:38

Кажете ја молитва денеска и Св. маченица Јулијана ќе ви ја исполни желбата

Според календарот на МПЦ (Јулијанскиот календар) денеска е 21 декември. Денеска е Св. маченица Јулијана и шестотини и триесетте маченици со неа. Оваа славна девица и маченичка...

Калеидоскоп 02.01.22 | 22:47

Доаѓаат Бадник и Божик, ова се обичаите: Колку искри толку среќа, колку искри толку пари

Бадник се прославува ден пред Божик и претставува последен и најстрог ден на божикниот пост, како и голема среќа, бидејќи претходи на денот на Исусовото раѓање. Еве какви...

Калеидоскоп 31.12.21 | 09:01

Три работи кои задолжително треба да ги направите: На први јануари никако не плачете, а еве зошто треба да станете рано

Пробајте ги некои од овие предлози кои можат да ви помогнат да бидете посреќни во 2022 година, да имате повеќе пари… Во светот постојат различни практики, навики кои луѓето...

Калеидоскоп 30.12.21 | 09:28

Нова година, стари обичаи: Не правете ги овие работи, за да не ве бие малер

Данците кршат чинии, Јапонците се кикотат, Бразилците носат бело, Шпанците јадат грозје, а Србите прасечко- сето ова во името на благосостојбата во новата година. Обичаите...

Сервиси 22.12.21 | 08:56

Се одбележува Св. Ана, жените што сакаат да забременат треба да ги прават овие работи

Според Јулијанскиот календар денеска е 9 декември, а православните верници го одбележуваат Зачнувањето на св. Ана. Денес Црквата ги слави светите Јоаким и Ана, родителите...

Калеидоскоп 18.12.21 | 23:05

Како правилно се слави Свети Никола според традицијата – не навлекувајте грев врз домот и домашните

Свети Никола се слави најмногу во Македонија. Во целото христијанство се почитува како светител и чудотворец. Свети Никола се прославува на 19 декември и спаѓа во славите...

Калеидоскоп 17.12.21 | 22:54

Грешки кои не смеете да ги направите за големиот празник во недела – Св.Никола

Сепак, Свети Никола е еден од празниците што македонските православни верници најмногу го слават како домашна слава или, пак, како именден. Речиси секое второ семејство...

Сервиси 17.12.21 | 09:22

На Света Варвара посадете Божикна пченица, нека донесе побогата и побериќетна 2022 година

Раѓањето на Исус Христос е празник кој се прославува во домот со семејството, како и одењето на црквените богослужби. Покрај сите обичаи, собирањето на семејството околу...