Ознака: Нуркачи
Калеидоскоп 03.05.22 | 12:41

Огромна количина пластични шишиња, лименки, автомобилски гуми, градежен шут извадија нуркачите од Охридско езеро

Во организација на Нуркачкиот Центар АМФОРА од Охрид се реализира голема меѓународна еколошката акција за чистење на Охридското Езеро од цврст Отпад ,,ОХРИД ЕКО 2022,, Акцијата...

Калеидоскоп 21.12.21 | 09:44

Нуркачите од „Акватек“ извадија лименки од пијалоци, пластични шишиња и друг отпад од Охридското Езеро

Нуркачите од охридскиот клуб „Акватек“, на креативен и несекојдневен начин реализираа уште една подводна еко – акција во Охридското Езеро. Членовите на нуркачкиот...

Калеидоскоп 08.06.21 | 12:11

Нуркачите од „Амфора“ алармираат: Охридско Езеро се полни со отпад од четири реки

Состојбата со вливот на реките во Охридското Езеро е алармантна, реагираат нуркачите од Нуркачкиот центар „Аморфа“, кои изминатиот период работеа на проектот „Подводна...

Калеидоскоп 07.05.21 | 21:03

Триесет вреќи смет извадија нуркачите од Охридското езеро

Нуркачите од клубот „Охрид“ вчера го чистеа потегот пред ресторанот  „Кај местоно“ во Пештани. Триесеттината вреќи смет ги подигна екипа на „Охридски Комуналец“...

Сервиси 16.01.20 | 15:06

Нуркачите од „Амфора“ го чистеа езерото пред Водици: Отпадоците се потенцијална опасност за скокачите по крстот

Членовите на нуркачкиот клуб „Амфора“ од Охрид денеска го чистеа Охридското Езеро од отпадоци, за кои велат дека можат да бидат потенцијална опасност за скокачите...

Калеидоскоп 08.12.19 | 23:03

Нова тура ѓубре од дното на Охридско

Нуркачките од „Акватек“ извадија нова тура на отпад од дното на Охридското Езеро. Како што велат, во денешната акција биле извадени две метални казанчиња од југословенско...

Калеидоскоп 22.09.19 | 11:41

Запросување на дното на Охридско Езеро

Александар на уникатен начин под вода ја побара Матеја. Како што објавија од нуркачкиот тим „Акватек” запросувањето се случило на дното на Охридското Езеро, каде...

Свет 31.05.19 | 10:27

Унгарски нуркачи ќе ги бараат исчезнатите во несреќата во Дунав

Унгарските власти планираат да испратат нуркачи во Дунав за да ги пронајдат 19 јужнокорејски туристи и уште две други лица, кои се сметаат за исчезнати по несреќата,...