Ознака: нож
Црна хроника 19.11.22 | 14:38

Тетовец во казино носел нож, друг имал дрога: Масовни полициски контроли во казина, обложувалници и угостителски објекти

Полициски службеници од Одделот за униформирана полиција на подрачјата на секторите за внатрешни работи Скопје, Битола, Охрид, Куманово, Штип, Велес и Тетово, ноќеска...

Црна хроника 18.11.22 | 13:32

Драма во Чаир: Во автобус на ЈСП фатен малолетник со гасен пиштол, кај маж пронајден нож

Полицијата пронајде пиштол кај малолетник во автобус на ЈСП. На 17.11.2022 во 19.00 часот во автбоус на ЈСП на ул.„Цветан Димов“, полициски службеници од СВР Скопје кај малолетник...

Црна хроника 11.11.22 | 20:07

Тинејџер од Македонија се обидел со нож да рани Хрват во двор на училиште

Надворешната канцеларија за криминалистички работи Гостивар поднесе кривична пријава против А.С.(17) од село Чегране, поради постоење основано сомнение за сторено кривично...

Црна хроника 29.10.22 | 17:38

Со нож се заканувал и бил агресивен кон дете во Сингелиќ

На 28.10.2022 во 17:30 часот во Полициска станица Гази Баба, Ф.А.(45) од с.Сингелиќ, скопско пријавил дека во 12:00 часот во с.Сингелиќ, едно лице кое носело со себе нож упатувало закани...

Црна хроника 23.10.22 | 20:49

Девојка од Штип со нож го расекла партнерот кој ја тепал

21-годишна девојка од Штип е уапсена откако со нож го нападнала и го повредила својот вонбрачен партнер, кој претходно физички ја нападнал нејзе, соопшти МВР. На 23.10.2022...

Свет 23.10.22 | 09:16

16-годишен Палестинец прободел Израелец па бил застрелан од полицијата

Израелската полиција застрела палестински тинејџер осомничен за напад со нож во Ерусалим, а палестинските власти соопштија дека ранетиот е во критична состојба. Според...

Црна хроника 22.10.22 | 10:48

Среде полициска станица Велешанец извадил нож и се обидел да убие жена-сведок на негово претходно дело

Јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Велес донесе Наредба за спроведување истражна постапка против 26-годишен велешанец, осомничен за кривично дело – Убиство...

Свет 18.10.22 | 15:15

Двајца убиени во напад со нож во Германија: Полицијата го лови напаѓачот

Две лица загинале, а едно е тешко повредено во напад со ножво градот Лудвигсхафен во западна Германија, соопшти портпаролот на полицијата во покраината Рајнланд-Пфалц....

Црна хроника 04.10.22 | 12:13

Тргнал на час со нож – апсење пред тетовско средно училиште

Вчера наутро во 07.15 часот на улица „Браќа Миладинови“, во близина на тетовско средно училиште, полициски службеници на СВР Тетово привеле 15-годишник од тетовско Ларце...

Црна хроника 28.09.22 | 17:52

Повреден малолетник донесен во болница, друг малолетник го ранил со нож

На 27.09.2022 во 20:00 часот во СВР Скопје било пријавено дека во Градската општа болница „Св.Наум Охридски“ со повреди бил донесен малолетник од Скопје. Според пријавеното,...

Црна хроника 24.09.22 | 11:41

Краделе во куќа, па кога ги фатиле, им се заканиле со нож

Основното јавно обвинителство Куманово, постапувајќи по поднесена кривична пријава против две лица, на возраст од 41 и 34 години, донесе Наредба за спроведување истражна...

Балкан 05.09.22 | 12:30

Крвава случка во центарот на Белград: Избезумен човек упаднал во зграда и бодел луѓе еден по еден

Избезумен човек влегол во зграда на улицата „Адмирал Гепрат“ во Белград, извадил нож и со него почнал да боде луѓе. Како што објавија српските медиуми, полицијата брзо...

Свет 21.06.22 | 11:58

Двajцa избодени со нож при напад во трговски центар во Шведска

Едно лице е уапсено во шведскиот град Вестерас откако во еден трговски центар нападнаlo две лица со остар предмет. Жртвите се хоспитализирани, а едниот од нив има тешки...

Црна хроника 21.05.22 | 18:58

Скопјанец нападнат и повреден во центарот на Скопје

Министерството за внатрешни работи информира дека вчера во 18.00 часот во СВР Скопје, Ш.Љ.(20) од Скопје пријавил дека околу 15.30 часот на ул.„Димитрие Чуповски“ лицата К.А....

Црна хроника 23.04.22 | 11:17

Малолетник нападнат и избоден со нож во Тетово

Малолетник на 16 години бил физички нападнат и избоден со нож од група млади лица вчера во Тетово. Настанот се случил  околу 21 часот на улицата „Јане Сандански“. Во СВР...

Црна хроника 14.03.22 | 17:06

Приведен велешанец поради загрозување на сигурноста при семејно насилство: Со остар предмет му се заканувал на внукот

На 13.03.2022 полициски службеници од СВР Велес го лишиле од слобода С.Р.(66) од Велес, поради основано сомнение за сторено кривично дело „загрозување на сигурноста при семејно...

Црна хроника 22.02.22 | 18:12

Со автомобил удрил во двајца полицајци, пробал да избега, па прободел еден од нив

На 21.02.2022 во 11.20 часот во с.Доленци, демирхисарско, полициски службеници од Полициската станица Ресен го лишиле од слобода И.Ѓ.(41) од Росоман. Околу 08.00 часот на патот Битола-Ресен,...

Црна хроника 22.02.22 | 09:41

Му се спротивстави на напаѓач со нож: Храбра вработена спречи грабеж во обложувалница во Скопје

На социјалните мрежи се појави видео од обид за грабеж на спортска обложувалница во Скопје, кој можеше да заврши и трагично по животот на вработената која помина само...

Свет 14.02.22 | 10:09

Полицијата во Париз застрела маж кој им се заканувал со нож

Париската полиција утрово застрела маж, кој на железничката станица Гар ди Нор со нож се заканувал на полициската патрола. Засега неименуваниот маж бил погоден од огнено...

Црна хроника 12.02.22 | 19:15

Дете нападнато со нож во гостиварско училиште

На 11.02.2022 во 16.50 часот во Полициска станица Гостивар малолетник од с.М.Турчане, гостиварско, пријавил дека околу 15.25 часот додека бил во основно училиште, бил повреден...