Ознака: новороденче
Балкан 26.08.19 | 14:57

Бебето било оставено во заврзана ќеса во контејнер, малку требало да заврши трагично

Бебето кое утрово било пронајдено во белградската населба Жарково, било штотуку родено, на себе сè уште ја имало папочната врвца и било крваво. Тоа не било пронајдено...

Балкан 26.08.19 | 09:31

Новороденче оставено на гробишта

Новороденче е пронајдено оставено измеѓу гробни места на гробиштата во белградската населба Жарково. Бебето итно е пренесено во болница и според првичните информации,...

Балкан 17.08.19 | 22:45

Мајка и ќерка осомничени за убиство на новороденче

Две женски лица се уапсени за чедоморство во Бужим, БиХ, соопшти босанската полиција. Според неофицијалните информации на босанскиот портал „Кликс“, штотуку роденото...

Балкан 21.06.19 | 18:11

Мицотакис ќе дава по 2 000 евра за секое новороденче и ќе го промовира „брендот Македонија“ ако победи

Намалување на даноците, намалување на невработеноста, 2000 евра надомест за секое новороденче, кампања за промоција на „брендот Македонија“, подобро јавно здравство...

Црна хроника 17.05.19 | 11:31

МВР со детали за најденото новороденче во Топанско: Majката го оставила на земја во близина на нејзината куќа

Секторот за внатрешни работи Скопје ќе поднесе кривична пријава против А.А. (17) од Скопје поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „напуштање немоќно...

Црна хроника 15.05.19 | 10:23

Било родено вчера и оставено голо на тротоар, сега е во добра состојба

Новороденчето што вчера беше оставено на тротоар во скопската населба Топанско Поле, се опоравува на Клиниката за детски болести. Иако бебето било оставено во несоодветни...

Балкан 22.03.19 | 21:36

Дога гризнала новороденче за глава, критично е

Во селото Репаш кај Копривница домашно куче гризнало едномесечно бебе за глава. Девојчето е во животна опасност, јавуваат хрватските медиуми. Новороденчето, родено...

Здравје 16.02.19 | 09:41

Петмесечно бебе прегладнето од родителите вегани

Дваесетгодишната Џулија Френч и нејзиното момче Роберт Баски (31) се обвинети за негрижа откако е утврдено дека го прегладниле својот петмесечен син. Оваа веганска двојката...

Здравје 01.02.19 | 14:24

Најмладите мајки имале и по 11 години, вкупно се породиле 731 малолетничка во Македонија

Вкупно 62 малолетнички на возраст до 18 години ја прекинале бременоста во осум јавни здравствени установи од кои 34 во 2016 година, а 28 во 2017 година. Од 62 малолетнички, 23 се...

Црна хроника 20.01.19 | 15:55

Почина едномесечно бебе од Скопје

Вчера наутро во 06.37 часот во СВР Скопје било пријавено дека во поликлиниката „Ченто“ во Скопје било донесено починато едномесечно машко бебе од населба Илинден-Скопје. Во...

Балкан 17.01.19 | 14:03

Телата на 13 новороденчиња пронајдени во болнички замрзнувач

Членовите на Државната комисија за исчезнати деца пронашле 13 мртви бебиња во замрзнувачот на Општата болница во Краљево, Србија, дознава српски „Курир“. Според „Телеграф“,...

Естрада 01.01.19 | 19:29

Долго ја чекаше, затоа и ја крсти вака

Рики Мартин со својот партер Џуван Јозеф, вчера добија ќерка. Тој веќе ги има десетодишните близнаци Валентино и Матео, а сега ја доби и ќерката Лусија. Името Лусија значи...

Твитови 01.01.19 | 18:52

Не згреши многу де…

колку е пијан, место бебето, медо го гали *дасе нашалиме малку со градоначалникот pic.twitter.com/u2pPX89aLh — Dimano (@dimanovski) January 1, 2019

Здравје 01.01.19 | 14:45

Првото новороденче во Охрид е машко

Како и во повеќето градови во Македонија, така и во Охрид првото новороденче во новата 2019 година е машко. Бебето, како што информира за МИА, директорката на Охридската...

Црна хроника 18.12.18 | 10:39

Жалба на пресудата за гинеколозите во случајот Маја Кадиева

Основното јавно обвинителство во Велес, почитувајќи го законскиот рок по приемот, вложи жалба на Пресудата на Основниот суд Велес во предметот за смртта на родилката...

Црна хроника 12.12.18 | 15:50

Пoчинато новороденче донесено во Поликлиника во Шуто Оризари

Вчера утрото во 09.20 часот од Поликлиника „Интер-Гин“ во населба Шуто Оризари, пријавиле дека во 08,50 часот кај нив Ф.Д.(26) донел починато новороденче родено на 29.11.2018 година. По...

Семејство 30.11.18 | 20:48

Новинарката се збогува од ТВ екраните – во следните две години нејзината обврска се вика Каја

Таа најави враќање на малите екрани за две години. Новинарката на телевизија Сител, Наташа Мерсовска доби ќерка. Каја си дојде дома. Голема благодарност до Александар...

Семејство 25.11.18 | 09:30

Милошоски стана татко по четврти пат

Антонио Милошоски, пратеникот од ВМРО-ДПМНЕ стана татко по четврти пат. Се роди неговата трета ќерка. Од првиот брак го има синот Давид, а од вториот брак има три ќерки....

Семејство 10.11.18 | 21:59

Ако сте родиле машко бебе имате поголема шасна да страдате од постпородилна депресија

Едно ново истражување покажало дека ризикот за постпородилна депресија е значително повисок кај жените кои родиле машко, за разлика од оние кои родиле женско дете....