Ознака: новороденче
Балкан 24.12.20 | 13:41

Уапсена бабата што ја фрли внуката-новороденче во контејнер

Припадници на Министерството за внатрешни работи на Србија утрово во Белград ја уапсиле Б.П. (1959) од Обреновац под сомнение дека извршила тешко убиство во обид. Станува...

Балкан 28.10.20 | 09:47

Жена го ставила новороденчето во кеса и го фрлила во канта за ѓубре

Дежурниот лекар од болницата во Нови Пазар, Србија ноќва во полиција пријавила дека на одделението за гинекологија помош побарала 37-годишна жена, која се пожалила на...

Балкан 20.08.20 | 10:08

Новороденче оставено во кеса од маркет покрај пат: Ни се отсекоа нозете кога го видовме

Вистинска среќа било пронаоѓањето на новороденче старо еден ден пред поројните дождови да го зафатат селото Живинице, кај Тузла во Босна и Херцеговина. Двајца инженери,...

Калеидоскоп 10.08.20 | 10:45

Тамара се породи сред плажа, зошто не ни знаела дека е бремена

Туристка се породи на плажа во италијанскиот град Католика близу Римини, но поневеројатно е што не ни знаела дека е бремена. 45-годишната Австријка Тамара Кеметингер,...

Здравје 03.08.20 | 15:08

СЗО: Мајките треба да дојат и кога имаат Ковид-19

Мајките треба да ги дојат своите бебиња дури и ако имаат Ковид-19, изјави денеска директорот на Светската здравствена организација, Тедрос Аданом Гебрејесус, затоа што...

Балкан 26.07.20 | 21:27

Новороденче пронајдено покрај трактор, шокантната вистина за родителите брзо била откриена

Драган пред десетина дена во полиција пријавил дека покрај тракторот во неговиот дом во селото Клење, кај Шабац во Србија, пронашол штотуку родено бебе. Но, само по два...

Здравје 30.06.20 | 16:19

Новороденче и неговата мајка од Штип позитивни на коронавирусот

Новороденче и неговата мајка се позитивни на коронавирусот. Надлежните од Центарот за јавно здравје информираат дека откако новороденчето појавило симптоми е испратено...

Македонија 17.04.20 | 17:15

Бебето родено во ГАК од мајка позитивна на Ковид-19, нема коронавирус

Бебето родено на 14 април во ЈЗУ Клиника за гинекологија и акушерство – Скопје, чија мајка е заразено со коронавирус, е негативно на резултатот за COVID-19, соопштија од ЈЗУ...

Црна хроника 31.03.20 | 21:32

Почина новороденче, на Гинекологија се породиле две жени заболени со коронавирус

Две жени, кои што се породиле во изминативе два дена на Клиниката за гинекологија се заразени од корона вирус, дознава Канал 5 од извори од здравство. Се работи за родилки...

Свет 14.03.20 | 08:50

Новороденче заразено со коронавирус во Лондон, во тешка состојба и неговата мајка

Тукушто родено бебе во Лондон, Велика Британија е најмладoто лице заразено од коронавирус. Во исклучително тешка состојба е неговата мајка, пренесуваат британските...

Скопје 07.02.20 | 12:21

Општина Аеродром за три илјади денари ја зголеми субвенцијата за новороденче

Општина Аеродром од оваа година ќе исплаќа по 8.000 денари за секое новороденче. Субвенцијата за секое новороденче досега изнесуваше 5.000 денари, информираат од Општината. Во...

Балкан 29.01.20 | 09:41

2.000 eвра за секое новороденче во Грција

Со големо мнозинство грчкиот Парламент вчера го изгласа членот од законот од Министерството за труд и социјални работи на Грција што се однесува на новата владина мерка...

Македонија 02.01.20 | 09:08

Во Велес сè уште не е родено првото бебе во 2020 година

Во Гинеколошко–акушерското одделение при ЈЗУ Општа Болница во Велес сè уште се чека да се роди првото бебе оваа година. Според информациите оттаму на 31 декември се...

Калеидоскоп 01.01.20 | 15:12

Евгенија – првото чупе за бериќетна 2020 година

Дежурната екипа на Одделението за гинекологија и акушерство ЈЗУ Клиничка Болница-Битола во 00.05 часот го донесе на свет првото женско бебе за 2020 година. Евгенија се роди...

Црна хроника 24.12.19 | 17:10

Мртво новороденче донесено на лекар, го пронашол таткото

Вчера утрото во Поликлиника „Јане Сандански“ било донесено мртво новороденче, кое било пронајдено од неговиот татко. На 23.12.2019 околу 07.45 часот, од Поликлиниката „Јане...

Балкан 04.12.19 | 11:47

Мајка си го фрли новороденчето во септичка јама, пред месец го закопала и најмладиот син

Дваесетипетгодишната Сабрина Н. oд селото Сонта, Србија, е осомничена дека си го фрлила новороденчето во септичката јама во семејниот дом. Лекарите од Брзата помош констатирале...

Свет 16.10.19 | 10:27

Спасено новороденче кое било закопано живо веднаш по раѓање

Новороденче е спасено, откако живо било закопано во нива во северот на Индија, пренесува „Би-Би-Си“. India newborn girl found alive in shallow grave https://t.co/PlFnjI23Pp — BBC News (World) (@BBCWorld) October 14,...

Семејство 16.10.19 | 09:24

Постојат само уште две бебиња на светот како Александар, затоа мајка му се откажа од него

Шестмесечниот Александар е едно од трите бебиња на светот родени без очни јаболчници. Се верува дека момчето пати од екстремен облик на редок вид на анофталмија, кој...

Свет 05.09.19 | 17:46

Убиено новороденче: Мајката го задавила, па го закопала во двор

На 20-годишната Брук Скајлар Ричардсон ѝ се суди за чедоморство, откако го убила своето штотуку родено бебе.  Грозоморниот настан се случил во мај 2017 година. Тогаш 18-годишната...

Балкан 26.08.19 | 14:57

Бебето било оставено во заврзана ќеса во контејнер, малку требало да заврши трагично

Бебето кое утрово било пронајдено во белградската населба Жарково, било штотуку родено, на себе сè уште ја имало папочната врвца и било крваво. Тоа не било пронајдено...