Ознака: новинарка
Свет 14.08.21 | 20:50

Дописничката на Би-Би-Си протерана од Русија без можност некогаш да се врати

Дописничката на Би-Би-Си, Сара Рајсфорд, која беше протерана од Москва, изјави дека била информирана дека никогаш нема да може да се врати во Русија, што го смета за „јасен...

Балкан 10.08.21 | 19:31

Новинарка не издржа и заплака во живо додека разговараше со постар жител на Евија

Дека новинарската работа е тешка и многу стресна, особено кога станува збор за вонредни ситуации, покажува и случајот на младата грчка новинарка Евлампија Реви, која...

Свет 10.08.21 | 11:58

Мексикански наркокартел во живо и се закани на новинарка со ликвидација

Мексиканската Влада објави мерки за заштита на новинарка и телевизиска куќа, на кои вооружена група преку видео снимка им се закани, тврдејќи за себе дека е еден од најмоќните...

Свет 23.07.21 | 13:23

Новинарка на РТЛ отпуштена поради несовесно известување за поплавите во Германија

Новинарка од германската телевизија РТЛ доби отказ откако непрофесионално и несовесно известуваше за подрачје погодено од поплавите што ја зафатија западна Германија. Чистење...

Македонија 14.06.21 | 20:08

Мерко ја навреди новинарката на „Алфа ТВ“: Не си писмена!

Градоначалникот на Струга, Рамиз Мерко, денеска на прес конференција, информациите дека во Струга има дивоградби ги оцени како шпекулација, а новинарката од Алфа телевизија...

Калеидоскоп 11.04.21 | 09:14

Од симптомите не ни помислив дека имам корона: Исповед на новинарка на која вирусот речиси и го уништил семејството

Италијанската новинарка Грета Привитера, која пишува за „Политико“ раскажува за својата лична броба против корона вирусот. Како што вели, на 24 февруари дознала дека...

Свет 28.03.21 | 17:35

Изјави дека давала сексуални услуги за информации: Претседателот на Бразил ќе и плати на новинарка 3.500 долари отштета поради навреда

Судот во Сао Паоло донесе пресуда според која бразилскиот претседател Жаир Болсонаро треба да ѝ плати отштета на новинарката Патриша Кампос Мело поради понижувачки...

Калеидоскоп 24.11.20 | 11:52

Претседателот на Азербејџан посрамоти британска новинарка

Изминатиот месец покрај Ковид 19, една од главните теми во светските медиуми беше војната помеѓу Азербејџан и Ерменија за територијата на Нагорно Карабах, жестоките...

Спорт 10.08.20 | 16:23

Најзгодната италијанска спортска новинарка ја освои публиката на Инстаграм

Дилета Леота, една од најуавите жени во Италија, новинарка која известува за спортски настани на Инстаграм објави прекрасна фотографија со која досега освои повеќе...

Македонија 24.07.20 | 10:13

Откако објави за свадбата сред пандемија, новинарката Брнс добива закани по живот

Видео од комбајн во кој се меле жито како метафора, закани дека ќе ја најдат и дека ќе зажали, се само дел од заканувачките пораки кои новинарката Мирослава Брнс ги добива...

Интима 29.04.20 | 22:27

Го сними оргазмот за да собере пари, вакви реакции не очекуваше

Новинарката Ема Варди од „Би-Би-Си Ирска“ е казнета од челниците на телевизијата поради видеото со кое сакаше да собере пари за Националната здравствена служба. Со...

Скопје 10.12.19 | 23:30

„Сирота ти“: Шилегов повторно нервозен, овојпат навреди и новинарка

По „Никад да не ме гласаш“, нов инцидент на Петре Шилегов. Градоначалникот на Скопје овојпат ја навреди новинарката на „Алфа ТВ“ затоа што го прашала што прави со...

Македонија 06.12.19 | 09:20

Тања коленичеше пред него, премиерот во заминување поцрвене

Премиерот во заминување Зоран Заев искрено се збуни и поцрвене, кога пред да даде изјава за новинарите по завршувањето на Самитот на НАТО во Лондон, една од нив клекна...

Балкан 29.11.19 | 10:13

Новинарка од Драч поминала 60 часа на терен, во „куфер“ го носела своето бебе

Албанската новинарка Клодијана Хакај, од Драч, поминала 60 часа на терен и тоа со тримесечно бебе. Бидејќи останала без стан во земјотресот, мислела дека единственото...

Свет 27.11.19 | 19:07

Пресврт во истрагата: Поранашен функционер уапсен за вмешаност во убиството на новинарката

Поранешниот шеф на кабинетот на премиерот на Малта, Кит Шембри денеска е уапсен поради истрага за убиството на новинарката Дафне Каруна – Галиција, соопшти полицијата. Шембри...

Калеидоскоп 30.10.19 | 22:07

Со денови немала што да јаде, но никому не кажала дека и е тешко: Блиските проговорија за покојната новинарка

Новинарката Драгана Трипиќ вчера беше погребана на белградските гробишта Лесче, а на вечното почивалиште ја испрати нејзиното семејство, пријателите и колегите. Ја...

Балкан 24.10.19 | 09:30

Телото го пронашла ќерка ѝ: Мртва познатата српска новинарка

Познатата новинарка Драгана Трипиќ е пронајдена мртва. Телото на 58 годишната жена која се обесила, го пронашла нејзината ќерка. Како што се дознава Драгана била депресивна...

Свет 11.05.19 | 20:42

Убиена советничката за култура во авганистанскиот Парламент

Непознати напаѓачи ја убиле денеска во Кабул поранешната новинарка и актуелна советничка за култура во авганистанскиот Парламент Мена Мангал, соопшти портпаролот...

Свет 08.02.19 | 22:02

Како да замолчиш новинарка што поставува „погрешни“ прашања?

Човекот од обезбедувањето знае како на свој начин да ја замолчи новинарката која му поставува незгодни прашања на претседателот на Украина, Петро Порошенко. Видео:...

Балкан 07.02.19 | 13:03

Се огласи и возачот кој ѝ ја откина раката на српската водителка – вака се случила несреќата

Се огласи и возачот на автобусот кој утрово ја откина раката на српската водителка Деа, и тоа на само две минути до нејзиното работно место. Се обидов да го избегнам автомобилот,...