Ознака: новинари
Македонија 15.06.21 | 14:48

ЗНМ ги осуди грубите дисквалификации на градоначалникот Мерко кон новинарите

Здружението на новинарите на Македонија (ЗНМ) ги осудува грубите дисквалификации и најостро го осудува недоличниот однос на градоначалникот на општина Струга Рамиз...

Македонија 10.06.21 | 14:46

Нападите и заканите кон новинари годинава тројно се зголемиле во однос на лани

Извештајот за показателите за степенот на слободата на медиумите и безбедноста на новинарите во Македонија, изготвен од страна на Здружението на новинари на Македонија...

Македонија 03.06.21 | 08:12

Новинарите вакцинирани во Врање ревакцината ќе ја примат на 15 јуни

Македонската асоцијација на новинари (МАН) ги известува сите медиумски работници кои се вакцинираа за заштита од Ковид-19 на 23 март 2021 година со вакцината АстраЗенека...

Свет 19.05.21 | 22:56

Десетмина вработени во белорускиот портал „Тут“ ќе останат во притвор

Десетемина вработени во белорускиот портал „Тут“, чија работа властите ја забранија, ќе останат во притвор, соопшти денеска Белоруското здружение на новинари. Тројца...

Македонија 03.05.21 | 15:15

Заев: Владата ќе продолжи да ја унапредува двонасочната комуникација со медиумите

Информацијата е јавно добро. Дезинформацијата е опасноста, порача премиерот Зоран Заев во својата честитка до медиумските работници по повод 3 Мај – Денот на слободата...

Македонија 03.05.21 | 11:19

ЗНМ: Важноста на независното и професионалното новинарство стана поважна од кога било

Одбележувајќи го Светскиот ден за слобода на медиумите – 3 мај, денес во услови на светска здравствена криза, повеќе од кога и да е претходно стана јасно значењето на...

Свет 27.04.21 | 13:18

Во Франција разгледуваат помошта за медиуми да ја условат за вработување професионални новинари

Претставници на новинарите во Франција различно реагираа на предлогот на Министерството за култура еден од условите под кои медиумите можат да добијат државна помош...

Македонија 25.04.21 | 19:39

Видиновски: Нападот врз новинарите и снимателите ќе се квалификува како напад брз службено лице

Портпаролот на Министерството за правда Александар Видиновски за емисијата „25 Минути“ најави дека преку измените на Кривичниот законик нападот брз новинарите ќе...

Македонија 15.04.21 | 08:24

МАН: Неопходни се промени во законите за медиуми и АВМУ за регистрација на порталите како медиуми

Македонската асоцијација на новинари (МАН) жали што врз грбот на новинарот Горан Трпеноски со последната судска пресуда се кршат копјата околу правната формулација/регистрација...

Македонија 12.04.21 | 08:30

Почнува вакцинацијата на новинарите

Над 600 новинари и медиумски работници денеска од 8:20 до 10:30 часот ќе се вакцинираат во салата „Борис Трајковски“. Тоа се новинари кои се пријавија на повикот и ги исполнија...

Македонија 11.04.21 | 10:11

Утре ќе се вакцинираат новинарите и медиумските работници

Вакцинацијата на новинарите и медиумските работници кои се пријавија на повикот и кои ги исполнија условите за да влезат во првата група на вакцинација ќе се спроведе ...

Македонија 10.04.21 | 18:52

Уште 200 македонски новинари денеска се вакцинираа во Врање

Уште 200 новинари од Македонија денеска се вакцинираа во Врање, откако во првата акција на имунизација 105 медиумски работници ја примија првата доза, јавуваат српските...

Здравје 09.04.21 | 17:14

Вакцинирани повеќе од 18.000 граѓани, новинарите и судиите следната недела

Досега вакцинирани се 18.261 лице, а освен возрасни граѓани, здравствени работници, вакцинирани се најкритичните групи на припадници на МВР, АРМ, наставнички од 1 до 3 одделение,...

Македонија 01.04.21 | 15:03

Филипче: Со „Спутник” ќе се вакцинираат вработените во МВР, АРМ, градинките, возачите на ЈСП

Имам информација дека околу 10.000 македонски државјани заминале да се вакцинираат во Србија, рече министерот за здравство Венко Филипче на денешната прес-конференција...

Македонија 30.03.21 | 22:11

Брнз: Спротивно на нашите заложби е Советот на јавните обвинители да не дозволи новинари да присуствуваат на седниците

Aмбасадорката на САД во Македонија, Кејт Брнз, на он-лајн настан за одбележувањето на Денот на правосудството, 31 март, пред судиите, останатите амбасадори на земјите...

Македонија 30.03.21 | 11:57

Од понеделник ќе се вакцинираат полицајци, војска, новинари, судии, возачи во ЈСП, пожарникари

Национална техничка група за имунизација против Ковид 19 донесе одлука од почетокот на следната недела да започне и вакцинацијата на вработени во критичната државна...

Македонија 24.03.21 | 10:06

Лефков: Заев и Филипче се толку неспособни што новинарите мораа сами да си најдат начин да се вакцинираат и заштитат

Проблемите во владејачкото мнозинство тргнуваат поради тоа што помалите партии, коалиционите партнери на Заев не сакаат на свое конто да ги земаат одговорностите поради...

Македонија 21.03.21 | 19:30

МАН: Целосно е пополнета квотата за вакцинација на 100 медиумски работници

Пополнета е квотата од 100 лица за доброволна вакцинација против вирусот Ковид-19 со вакцината АстраЗенека која е закажана за вторник 23 март 2021 година, во Врање, Република...

Македонија 21.03.21 | 16:07

Од Србија потврдија дека во Врање ќе се вакцинираат 100 медиумски работници од Македонија

Од Кабинетот на српскиот претседател Александар Вучиќ потврдија дека сто новинари од Македонија, на молба на Здружението на новинари на Србија (УНС) ќе бидат вакцинирани...

Македонија 20.03.21 | 18:19

Сто македонски новинари ќе се вакцинираат во Србија во организација на МАН

Македонската асоцијација на новинари (МАН) ги повикува сите медиумски работници кои сакаат да се вакцинираат за заштита од вирусот Ковид-19, да се пријават на официјалниот...