Ознака: новинари
Балкан 16.01.21 | 16:53

Вучиќ ги стави новинарите на приоритетна листа за вакцинирање

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, кој прими пратка од милион дози од кинеската вакцина, најави дека новинарите ќе бидат ставени на списокот приоритетни граѓани...

Свет 06.01.21 | 09:52

Поради својата професија се особено изложени на вирусот: Повеќе од 600 новинари во светот починаа од Ковид-19

Повеќе од 600 новинари починале од Ковид-19 во 59 земји во текот на десетте месеци од 2020 година, колку што трае пандемијата. Во соопштение на меѓународната невладина организација...

Македонија 30.12.20 | 00:04

Мицкоски: Обвинителство потврди дека снимката со теретаната беше лажна, но Спасовски не мрда со прст да каже кој ја објави

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски во гостување во емисијата „Прашањето ми е следно“ на порталот Инфомакс изјави дека е скандалозно новинарите да бидат тепани,...

Македонија 16.12.20 | 08:53

Реакција на новинарските организации: Не смее да се дозволи закон за државно рекламирање во медиумите

Самостојниот синдикат на новинари и медиумски работници (ССНМ), Здружението на новинари на Македонија (ЗНМ), Македонскиот институт за медиуми (МИМ) и Советот за етика...

Свет 01.12.20 | 21:42

Во светот околу 500 новинари починаа од последици од Ковид-19

Организацијата „Прес емблем кампејн“ (Press Emblem Campaign) со седиште во Женева објави дека од почетокот на пандемијата од последици од Ковид-19 во 56 држави починале 489 медиумски...

Македонија 30.11.20 | 16:24

ЗНМ бара здравствените власти да дозволат известување од пред „8 Спетември“ и да не ја попречуваат работатата на новинарите

Здружението на новинари на Македонија (ЗНМ) и Самостојниот синдикат на новинари на Македонија (ССНМ) реагираат на попречувањето на работата на новинарските екипи кое...

Свет 01.10.20 | 14:52

Француски новинари повредени при акција на азербејџанските сили во Нагорно Карабах

Новинари на парискиот дневен весник „Монд“ се повредени при воените дејствија на азербејџанските сили во градот Мартуни во Нагорно Карабах. Како што објави координаторот...

Свет 14.09.20 | 15:46

УНЕСКО: Нападите врз новинари зголемени за време на протестите ширум светот

Насилството врз новинарите што известуваат за протестите ширум светот е драматично зголемено, а главните сторители се полицајци и безбедносни сили, објави УНЕСКО во...

Вести 10.09.20 | 09:52

Агенцијата за медиуми со осуда за нападот на новинарската екипа на Ал Џазира

Агенцијата за аудио и аудиовиозуелни медиумски услуги (АВМУ) го осуди нападот на новинарската екипа на Ал Џазира на вчерашниот протест во Скопје. Ваквите појави, потсетува...

Фудбал 04.09.20 | 16:31

ФФМ со нов протокол за поголемо присуство на новинари на спортски натпревари

На барање на Секцијата на спортски новинари при Здружението на новинари на Македонија (ЗНМ) за обезбедување на непречено присуство на новинари за време на спортски...

Македонија 12.08.20 | 18:25

Новинарскиот синдикат бара државните институции да обезбедат безбедни услови за новинарите и медиумските работници

Самостојниот синдикат на новинари и медумски работници апелира до институциите да овозможат услови за безбедно информирање во време на пандемијата на корона вирусот. До...

Скопје 07.08.20 | 09:44

Новинари се пријавија за уривање на дивоградбата кај Мавровка, кога институциите се повлекуваат

Повеќе новинари синоќа се пријавија да ја уриваат дивоградбата кај трговскиот центрар Мавровка, на повикот на поранешниот уредник на Телма, Дарко Чекеровски. Тој прв...

Македонија 06.08.20 | 14:05

Заев ги прифаќа забелешките: Ќе се потрудам да имам подобра комуникација со новинарите

Лидерот на СДСМ Зоран Заев на социјалните мрежи објави дека ги прифаќа забелешките на дел од медиумите за изборот на зборови и начинот на комуникација со новинарите...

Македонија 05.08.20 | 12:38

Станавме земја во која Заев определува кој биле објективни медиуми во земјава, а кој не, држава во која физички се тепаат новинари

ВМРО-ДПМНЕ реагира и остро го осудува бруталното и недемократско постапување на Зоран Заев кон новинарите и медиумите, редејќи етикети, навредувајќи ги, пресметувајќи...

Балкан 28.07.20 | 20:15

Србија: Истрага за перење на пари на познати новинари, невладини организации и здруженија на граѓани

Управата за спречување на перње пари при Министерството за финансии на српската влада направи список со 20 медиумски работници и 37 невладини организации и граѓански...

Балкан 11.07.20 | 08:59

Веднаш биле пренесени на Ургентно: Нападнати новинари за време на протестите во Белград

Двајца новинари на српската новинска агенција Бета се повредени за време на синоќешниот протест и се пренесени во Ургентниот центар во Белград. Тие се донесени во Ургентниот...

Здравје 03.07.20 | 09:51

ССНМ: Пандемијата силно ги погоди новинарите, на повеќе од пола им влијае на менталното здравје

Пандемијата силно ја погоди медиумската индустрија во земјава. Новинарските куќи се принудени да носат тешки одлуки: Kој ќе остане, а кој ќе си оди? Новинарите се соочуваат...

Свет 02.07.20 | 20:13

ОБСЕ: Пандемијата со ковид-19 ја влоши состојбата на новинарите и на медиумите

Претставникот на Организацијата за безбедност и соработка во Европа (ОБСЕ) за слобода на медиумите, Арлем Десир денеска предупреди дека пандемијата со ковид-19 придонела...

Македонија 08.06.20 | 17:26

Поради ковид-кризата: ССНМ бара пакет мерки за новинарите и за медиумските работници

Самостојниот синдикат на новинари и медиумски работници (ССНМ) смета дека е потребен посебен економски пакет мерки кој ќе се однесува на новинарите и медиумските работници,...

Македонија 04.06.20 | 17:53

На новинарите на „Инфомакс“ им е оневозможен пристапот преку апликацијата „Зоом” за директно вклучување на владините прес-конференции

Новинарот Александар Митовски преку статус на Фејсбук реагираше на состојбата при испраќањето прашања до министерот Филипче и неможноста да има пристап до апликацијата...