Ознака: новинар
Свет 14.06.21 | 17:52

Новинарот кој ја откри аферата на Бил Клинтон е пронајден мртов

45-годишниот телевизиски новинар Кристофер Сајн кој прв извести за тајната средба меѓу поранешниот претседател Бил Клинтон и тогашната јавна обвинителка Лорета Линч,...

Балкан 12.04.21 | 11:32

Професионлаци на мотор: Грчката полиција испитува видео од убијците на новинарот Карајваз

Грчкaтa полиција испитува видео од безбедносни камери, на кое се снимени лицата кои во петокот напладне, со десет куршуми, пред неговиот дом, го убија истражувачкиот...

Балкан 12.04.21 | 11:31

Убијците на новинарот Карајваз снимени со скутер на камери

Грчките медиуми објавија видео од безбедносни камери, на кое, како што пишуваат, снимени се лицата кои во петокот напладне, со десет куршуми, пред неговиот дом, го убија...

Балкан 06.04.21 | 15:27

Интервјуираше многу македонски политичари: Почина бугарскиот новинар Георги Коритаров

Денеска ненадејно почина познатиот бугарски новинар Георги Коритаров кој стана познат во македонската јавност по неговите интервјуа со македонските политичари. Тој...

Црна хроника 27.02.21 | 16:44

Новинар тешко повреден на протестот за „Монструм“

На вчерашниот протест за „Монструм“ новинар се здобил со тешки телесни повреди, информира МВР. – На 26.02.2021 околу 17.30 часот во Полициската станица Бит Пазар, 49-годишниот...

Скопје 14.02.21 | 09:16

Стоилковски: Николовски да побара одговорност од Марин за распишаниот оглас за медиуми и новинари

Наум Стоилковски, портпаролот на ВМРО ДПМНЕ бара од Љупчо Николовски, заменик на премиерот за борба против корупцијата и криминал, одржлив развој и човечки ресурси...

Македонија 07.01.21 | 12:40

Од записите на американски новинар, 1917г. Битола: Што сте вие Бугарка или Србинка? -Јас сум Македонка!

Новинарот Херберт Кори бил воен известувач на „Нешионал Џеографик“ за време на Првата светска војна во Македонија, патувал и ги опишал ужасите направени од бугарската...

Македонија 29.10.20 | 21:42

Новинарот Сабриоски до МВР: Ако балот почнува од вас, очекувајте маскенбал!

Ако маската е задолжителна за нас граѓаните истото важи и за полицајците, нели? Да си ги приберите тие кои што можат да го нарушат угледот на професионалните полицајци,...

Црна хроника 24.07.20 | 09:36

Нападнат новинарот Љупчо Златев

Утрово во раните утрински часови во еден скопски ресторан во близина на гимназијата „Орце Николов“ бил нападнат новинарот Љупчо Златев. На физичкиот напад му претходела...

Македонија 19.07.20 | 09:00

Димовски: Влада ќе прави ДУИ, партијата што ќе влезе во коалиција – потпишува капитулација

Македонската партија што ќе влезе во коалиција со блокот албански партии, ќе си потпише капитулација на зелен терен и таа Влада ќе трае до локалните избори догодина,...

Македонија 13.04.20 | 19:54

Новинар на МИА заразен со Ковид-19 – ова е неговото искуство со вирусот

Една од вестите што привлече внимание изминативе денови во земјава беше дека новинар е позитивен на коронавирусот, а четворица негови колеги од телевизијата во која...

Калеидоскоп 17.03.20 | 23:12

Се јави новинарот што го праша Филипче за реновирањето: Фала ви тролчиња!

Новинарот Даниел Василев, кој на денешната прес-конференција го праша министерот за здравство Венко Филипче дали е препорачливо додека трае самоизолацијата граѓаните...

Македонија 22.02.20 | 10:13

Златев: СДСМ прави се за да ги скрие владините скандали од јавноста

Ова нема некој голем јавен интерес, тука нема никакви државни пари вмешано. Тука има една изјава провизорна на една политичка партија, од ена личност за која што јас...

Калеидоскоп 30.01.20 | 21:39

„Еј-би-си“ отпушти новинар поради сериозна грешка во известувањето за несреќата на Коби Брајант

Уште еден новинар во САД доби отказ поради погрешно известување за трагичната хеликоптерска несреќа во која животот го загуби НБА кошаркарот Коби Брајант и неговата...

Свет 13.01.20 | 12:45

Еден од обвинетите призна за убиството на словачкиот новинар Куцијак

Еден од четворицата обвинети за убиството на словачкиот новинар Јан Куцијак и неговата вереница го призна убиството пред судот. Обвинетиот Мирослав Марчек призна дека...

Македонија 22.11.19 | 13:40

Зоран Димитровски разрешен од позицијата одговорен уредник на Фокус

Новинарот и уредник, Зоран Димитровски Жоро, е разрешен без никакво образложени во петокот од позицијата одговорен уредник на неделникот Фокус. Тој се сомнева дека...

Свет 21.11.19 | 21:16

Француската полиција со воено оружје на жолтите елеци: На новинар му експлодирала граната во лице

Минатиот викенд беше одбележана една година од почетокот на протестите на жолтите елеци во Франција. Меѓу бројните новинари кои ги следеле случувањата на улиците во...

Балкан 17.11.19 | 16:51

Расправија со новинарот од N1 го довела Вучиќ во прединфарктна состојба

Што пишува прочитајте ми Пишува дека е еден од членовите Ама прочитајте ми, јас ви верувам вас, имам наочари не можам да видам..тука ништо не се гледа..прочитајте ми што...

Свет 18.10.19 | 13:51

Трамп го исмеа Макрон: Новинар му постави интересно прашање, а одговорот ги изнасмеа сите

Американскиот претседател е познат по тоа што е „без влакна на јазикот“, па колку и да добие деликатно прашање, тој секогаш има интересен одговор. Француски новинар...

Македонија 27.07.19 | 18:45

Новинар од „1ТВ“ се пријавил да даде исказ за „Рекет“

Еден новинар од „1ТВ“ телевизијата се пријавил да даде исказ во Обвинителството во врска со случајот „Рекет“, објави телевизијата „Телма“. Новинарите на „1ТВ“ се...