Ознака: Нова година
Црна хроника 02.01.20 | 10:47

Трагедија за Нова година во Штип: Жена падна од тераса и почина

Д.Г (57) од Кочани паднала од тераса на стан на ул.Боро Арсов во Штип. Случајот бил пријавен на 1 -ви јануари 2020 околу 1 часот и 50 минути. Лицето Д.Г живеела во вонбрачна врска...

Македонија 02.01.20 | 09:21

Шекеринска со семејна фотографија честиташе Нова година

Вицепремиерката и министерка за одбрана Радмила Шекеринска со семејна фотографија ја честиташе Новата година. Среќна 2020 година! Секој ден да наликува на денешниот:...

Астро 01.01.20 | 18:47

Секој хороскопски знак има потенцијал да исполни одредена цел во 2020, која е вашата…

Хороскопските препораки и совети не треба да се сфаќаат особено сериозно, а за сите индикации и нуспојави обратете се на стручњак… НОВАТА година е совршено време да...

Црна хроника 01.01.20 | 16:34

Само два инцидента во Скопје за новогодишната ноќ

Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски оцени дека новогодишната ноќ поминала без ниту еден безбедносен ризик и со достоинствено празнување од страна на граѓаните....

Скопје 01.01.20 | 14:36

Над 60 илјади луѓе на скопскиот плоштад ја дочекаа Новата година со Дино Мерлин

Во организација на Град Скопје, над 60 000 граѓани од земјава и од странство ја дочекаа Новата 2020 година во главниот град на плоштадот „Македонија“ со неверојатно шоу...

Скопје 01.01.20 | 12:32

Ова се близначињата Анастасија и Габриел, симбол на двојна среќа, љубов и радост

Нов почеток и нов живот. Анастасија и Габриел се првите родени бебиња – близначиња на Клиниката за гинекологија и акушерство. На родителите им посакуваме добро здравје,...

Здравје 01.01.20 | 11:59

На Ургентно за 24 часа 105 пациенти побарале помош

Директорот на Ургентниот клинички центар д-р Алберт Леши изјави дека во текот на изминатите 24 часа на Ургентен биле прегледани 105 пациенти. Од нив, 13 се примени на Хируршките...

Здравје 01.01.20 | 11:11

На новогодишната ноќ 29 пијани лица завршиле на Токсикологија

14-годишно дете е најмладиот пациент кој за новогодишната ноќ во алкохолизирана состојба завршил на Токсикологија. Дежурните лекари примиле 29 лица кои претерале со...

Калеидоскоп 31.12.19 | 23:18

Кога Дедо Мраз ќе го утне подарокот

Во пресрет на новогодишните и божикните празници, родителите се трудат да одберат најдобро изненадување за своите дечиња. Сепак, што се случува доколку под елката се...

Калеидоскоп 31.12.19 | 22:15

Кои суеверија најмногу ги практикуваат луѓето на крајот на годината?

Последните часови од годината секогаш се исполнети со големи очекувања и силна енергија, а многумина се обидуваат да ги искористат овие часови за да ги постигнат целите...

Интима 31.12.19 | 19:40

Новогодишни секс-пози кои треба да ги испробате вечерва

За да допре новогодишниот дух во вашиот сексуален живот, зачинете го испробувајќи ги овие несекојдневни секс-пози со вашиот партнер. 1. Снежен ангел Придобивки: Жената...

Калеидоскоп 31.12.19 | 19:20

Oва се најлошите работи што може да ви се случат вечерва

Новогодишната ноќ често знае да заврши катастрофално, па ако 2020 година не ја дочекувате дома, ова се едни од можните црни сценарија кои би можеле да ви се случат во најлудата...

Астро 31.12.19 | 18:40

Што да се облечете вечерва според хороскопскиот знак

Совети од астролози за избор на боја за облеката во новогодишната ноќ за секој хороскопски знак. Овен Претставниците на овој знак потребно е да ги преферираат портокаловите...

Скопје 31.12.19 | 18:18

Скопјани ја испраќаат 2019 со „Едно име имаме“ и „Ѓурѓа“

Во скопските кафулиња и кафеани на големо се прославува заминувањето на старата година. Иако официјално денеска беше рабоен ден, нивните врати се отворени од утрото....

Психологија 31.12.19 | 16:58

Ова е датумот кога најмногу парови раскинуваат

Наводно, во пред новогодишниот период многу луѓе ги раскинуваат своите врски. Едно истражување открило точен датум кога доаѓа до разделба на паровите. Се работи за 11...

Калеидоскоп 31.12.19 | 16:38

Нова година, традиции, обичаи

Традициите и обичаите за прославата на Новата година се разликуваат од држава до држава, основните вредности и симболиката за прослава на Новата година начелно се многу...

Калеидоскоп 31.12.19 | 16:21

Каде треба да ја поставите Новогодишната елка за да имате пари во 2020

Новогодишната и божиќна декорација може да ја уредиме така да ни создава позитивна енергија во домот. Зимзеленото дрво симболизира долговечност и пријателство. Според...

Калеидоскоп 31.12.19 | 09:29

Различни верувања и обичаи за Новата година

Новогодишната вечер е момент кога посакуваме уште поубави 365 дена на сите блиски. Но, секоја земја има различни обичаи и верувања со кои се прави тоа. Ова се само дел...

Сервиси 31.12.19 | 09:15

За новогодишната ноќ со засилен северен ветер, утрово најладно во Маврово

Утрово во земјава најстудено беше во Маврово каде се измерени -12 степени целзиусови и Лазарополе -11 степени, а најтопло во Гевгелија 0 степени целзиусови. Во текот на...

Калеидоскоп 30.12.19 | 23:00

Различни верувања и обичаи за Новата година да ви биде посреќна

Новогодишната вечер е момент кога посакуваме уште поубави 365 дена на сите блиски. Но, секоја земја има различни обичаи и верувања со кои се прави тоа. Ова се само дел од...