Ознака: Нова година
Македонија 12.12.20 | 15:33

Битола и Охрид добија сериозна конкуренција: Елката во Струга е на кружен тек,а на врвот наместо ѕвезда, бандера и Неготино е во игра!

Реакциите во јавноста речиси никако да престанат поради тоа што власта им го нуди на граѓаните. Речиси два дена Охрид и Битола се на мета на јавна критика за тоа како...

Свет 12.12.20 | 12:17

Австрија го укинува полицискиот час за Божиќ и Нова година

Австриската влада ќе им овозможи на граѓаните поголема слобода за претстојните празници, со одредени ограничувања, но апелира да се почитуваат мерките. Австрискиот...

Свет 11.12.20 | 11:53

Полициски час во Франција за Нова година

Францускиот премиер Жан Кастекс најави дека карантинот ќе биде укинат од 15 декември и дека нема да се бара посебна дозвола или причина за напуштање на куќата и патување,...

Вести 10.12.20 | 21:14

Охрид ја чека 22002211 година! Среќна нека е!

2020 година е една од најтешките години. Па македонските општини решија секој на свој начин да ја испрати и да ја дочека новата 2021 година. Битола со бугарски јазик сака...

Македонија 10.12.20 | 14:23

Не се знае како ќе се работи за Нова година

Засилени инспекциски контроли во угостителските објекти во пресрет на новогодишните празници за да се превенираат евентуални новогодишни  прослави ќе има, а инспекторите...

Двоглед 08.12.20 | 14:11

Владата го одложи дочекот за Нова година за април или мај 2021

Владата на Република Македонија на денешната вонредна седница го одложи дочекот на новата година за април или мај следната година поради ветото за преговори со ЕУ и...

Македонија 08.12.20 | 13:23

Дополнителни мерки за време на празниците: Собирите за време на новогодишните празници се огромен ризик да се појават мини кластери

Филипче најави дека на некој од следните состаноци на Комисијата за заразни болести ќе се дискутира за работното време на угостителските објекти за време на празниците. Сакам...

Скопје 07.12.20 | 11:40

Новогодишната елка на плоштад „Македонија“ симболично ќе светне вечерва во 19 часот

Новогодишната елка што е поставена на плоштадот „Македонија“ ќе светне вечер во 19 часот, како предвесник на новогодишното празнување во Скопје. Поради пандемијата...

Свет 06.12.20 | 21:38

Италија го надмина прагот од 60.000 смртни случаи, за Нова година ќе има полициски час

Италија го мина прагот од 60.000 по.чинати лица од ковид-19, соопштија денеска тамошните власти. Од полчетокот на пандемијата во земјата се забелеќани 1.728.878 милиони инфекции...

Здравје 04.12.20 | 18:14

Вирусот е уште силен, да се воздржиме од куќни и од новогодишни слави, догодина најнормално ќе славиме Нова Година, рече Филипче

Вирусот е сè уште силен, да се воздржиме од куќни и од новогодишни слави, зашто сигурен сум дека догодина најнормално ќе си ја славиме Нова Година, изјави министерот...

Балкан 01.12.20 | 10:25

Цена од сто евра па нагоре: Кафаните во Србија распродадени за Нова Година

Кафеаните во Србија за новогодишната ноќ веќе се распродадени.Иако поради високите бројки на заразени можно е да има карантин и полициски час, тоа не им пречеше на угостителите...

Свет 24.11.20 | 15:34

Во Шпанија на прославите за Нова година и Божик не смее да има повеќе од шест луѓе

Шпанската Влада ќе предложи поинакви Божиќ и Нова година, со ограничувања поради коронавирусот, така што на прославите ќе бидат дозволени само шест лица, пишува денеска...

Патувања 21.11.20 | 22:56

Македонците не се откажуваат од дочек на Нова година во странство: Најголем интерес за Копаоник и Белград

Состојбата и препораките се менуваат од ден во ден, но сепак има интерес за патувања надвор од земјава за новогодишните празници – велат од повеќе познати туристички...

Македонија 13.11.20 | 10:15

ВМРО ДПМНЕ бара од градоначалниците на СДСМ со парите за украсување за Нова година да се купат болнички возила

Болниците немаат болнички возила, хронично болните немаат вакцина против грип, а болните од ковид-19 треба сами да си плаќаат терапија на приватно, но затоа општините...

Скопје 25.09.20 | 08:36

Скопје ќе се кити за Нова година за 200.000 евра

Град Скопје објави тендер за новогодишно украсување на улиците, булеварите и плоштадите низ градот. Проценетата вредност на договорот е 200.000 евра без ДДВ. Декорирањето...

Македонија 06.01.20 | 19:03

Не е фотомонтажа: Заеви си имаат посебен „северен“ лампион на елка

Во фамозното новогодишно интервју за ТВ24 на Зоран Заев, она во кое откри дека на Алексис Ципрас „на шега“ му кажал дека би му ја дал ќерката за остров во Грција, покрај...

Сцена 03.01.20 | 12:31

Леди Гага страсно бакнува мистериозен маж

Пејачката Леди Гага (33) продолжила понатаму откако ја раскина веридбата со Кристијан Карино (51) и озборувањата за аферата со Бредли Купер (44). Новата година ја дочекала...

Естрада 02.01.20 | 20:19

Цеца на новогодишната ноќ обожавател ја тресна в лице

Светлана Ражнатовиќ Цеца на новогодишната ноќ настапи во Будва. На сцената се појавила во бело од глава до пети и се било супер додека еден фан не решил да и фрли подарок....

Естрада 02.01.20 | 18:22

Ова е ќерката на Борис Новковиќ: Пејачот ја сподели првата нејзина фотографија за Нова година

Борис Новковиќ (52) лани по трет пат стана татко. После два сина кој ги добил во минатиот брак, најсекси Хрватката за 2016 година, Ирис Волф (27) во април лани му ја родила ќерката...

Калеидоскоп 02.01.20 | 11:30

Не носи товар, понеси ги само можностите: Северина Новата година ја дочека со синот

Пејачката Северина имаше навистина тешка година, која дефинитивно нема да ја заборави. Но, таа не дозволува таквата ситуација да ја скрши. Северина Новата година ја...