Ознака: Нова година
Македонија 30.12.20 | 10:24

Филипче за Нова година ќе биде дома со семејството

Министерот за здравство, Венко Филипче Новата година ќе ја пречека дома со најблиското семејство. Сакам да бидам пример за граѓаните, рече Филипче. Тој верува дека за...

Македонија 29.12.20 | 20:33

Спасовски: Кривична одговорност за сите групирања, бесплатниот телефонски број ќе помогне во спречување на забави

Ако за време на новогодишната ноќ бидат издадени викендици или станови каде ќе има 15, 20 или 30 луѓе како група, тогаш и сопственикот на тој објект што го издал и оние кои...

Калеидоскоп 29.12.20 | 13:24

Среќна Нова 2021 година од длабочините на Охридското Езеро

Нуркачкиот центар Амфора и Клубот за подводни дејности Охрид веќе 18 години традиционално на уникатен начин ги пречекуваат новата година и божиќните празници со китење...

Балкан 28.12.20 | 14:01

Да не ни е криво што не може да одиме: Во Грција ќе биде строго за Нова Година

Сигурно е дека нема да има олабавување на мерките за Нова година и Водици, рече портпаролот на грчката Влада Стелиос Пецас на денешниот редовен брифинг со новинарите,...

Македонија 28.12.20 | 11:41

Ако некаде има журка за Нова година, граѓаните ќе можат да пријават на бесплатна телефонска линија

Граѓаните ќе можат на бесплатна телефонска линија да пријават недозволени забави и собирања на повеќе од четири лица. МВР почнува со проектот за бесплатна телефонска...

Сервиси 27.12.20 | 16:07

Какво време нè чека за Нова година?

УХМР за денеска најавува пообилни врнежи во источните делови од земјата, особено на југоистокот каде локално дождот ќе биде пороен, проследен со засилен југоисточен...

Црна хроника 27.12.20 | 14:34

Не помислувајте на журки на Нова Година, може да заработите кривична пријава

Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски денеска изјави дека МВР има посебен оперативен план како ќе постапува за време на празниците, а тоа значи дека секаде...

Македонија 26.12.20 | 16:36

Исчезнаа огласите за групни прослави по викендици за Нова Година: Спасовски има посебен план да спречи прослава на Новата година

Министерот за внатрешни работи денеска на својот фејсбук профил соопшти дека МВР има посебен оперативен план за ноќта на 31 декември, како и за утредента на први јануари. Спасовски...

Македонија 25.12.20 | 22:36

Заев: Јас како претседател на државата за Нова година ќе бидам три дена дома во пиџами

Премиерот Заев најави дека новата година ќе ја помине дома и ќе се придржува на владината кампања „празнувај одговорно“. Јас замислувам дека први, втори, трети ќе бидат...

Интима 24.12.20 | 18:55

Дали ќе пронајдете љубов во новата година – еве што треба да направите

Љубовта е насекаде, ако сте отворени за неа. Ако сакате да знаете како да најдете љубов во Новата година, еве 3 области што мора да ги разгледате. 1. Самоиспитување Првиот...

Македонија 23.12.20 | 18:36

Инспекцискиот совет и МВР гарантираат одговорно прославување на претстојните празници

На неколку дена пред новогодишните празници инспекциските служби ги интензивираа надзорите на терен и во соработка со МВР во текот на минатата недела се спроведоа...

Свет 23.12.20 | 16:51

Шефот се криел под маса: Полицијата прекинала предновогодишна забава во фирма

Полицијата вчеравечер прекинала божикната забава на една компанија во Шарбрукен, Германија поради непочитување на мерките за ковид-19. Пријавата дошла од страна на двајца...

Скопје 20.12.20 | 22:38

Кафеаните се затворија, плоштадот се наполни, маски не носат сите

Откако во 18 часот ќе затворат угостителските објекти, граѓаните ги посетуваат трговските центри или пак плоштадите. Вчера и денеска во центарот на Скопје, сликата е...

Калеидоскоп 17.12.20 | 20:28

Ако се сомневате во исправноста на светилките, подобро воопшто да не ги користите

Најчести причини за пожари во згради за време на празниците се венци и свеќи оставени без надзор, неисправни светилки за елка и употреба на пиротехника. Божиќните светла...

Македонија 17.12.20 | 11:43

Полицијата ќе прави увид во викендиците и ќе казнува, предупреди Спасовски

Да не се издаваат викенд куќи и било какви објекти за новогодишната ноќ, затоа што ќе следат санкции, им порача денеска министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски...

Македонија 17.12.20 | 10:33

Нема прослава нема гости: Охрид ќе остане пуст за Нова година

Најпосетуваната туристичка дестинација во земјата првпат новогодишните и божиќните празници ќе ги мине без вообичаените организирани забави и семејни собири, согласно...

Семејство 17.12.20 | 08:40

Љубовта е најсилен мотиватор: Погледнете ја оваа новогодишна порака од еден дедо

Љубовта отсекогаш била најсилен мотиватор и двигател. Погледнете што има на оваа тема да ви каже еден дедо кој го пресрет на празниците осаменоста ја лечи со секојдневно...

Свет 16.12.20 | 19:08

СЗО: Ако се собирате за празниците носете маски

Европејците кои ќе го прославуваат Божик со пријателите или семејството, треба да се обидат да слават надвор или да носат маски во добро проветрен затворен простор,...

Македонија 15.12.20 | 08:53

Денеска Владата решава како ќе работат кафеаните и кафулињата за Нова година и дали ќе се забранат прославите по фирми

Владата денеска на седница ќе ги разгледа предлозите на Комисијата за заразни болести и на Главниот штаб. Комисијата за заразни болести реши да и препорача на Владата...

Македонија 14.12.20 | 15:11

Утре Владата ќе одлучи како ќе работат кафеаните за новогодишните празници

Владата утре на седница ќе ги разгледа предлозите на Комисијата за заразни болести и на Главниот штаб и ќе се изјасниме точно по нив. Генерално Владата ги подржува заради...