Ознака: Нова година
Калеидоскоп 02.01.24 | 09:44

Земји каде што Нова година и Божик се забранети

За голем дел од светот, деновите околу Нова година и Божик се најочекуваното, најраскошното, најубавото време во годината. Но, овие празници во некои земји се забранети...

Македонија 31.12.23 | 09:50

Мицкоски: Во 2024 година да создадеме иднина во која секој ќе се чувствува подобро, имаме сила за големи промени и успеси

Секој од нас пред Нова Година пишувал честитки или писмо до своите најблиски, до своите херои. Во пресрет на годината на промените пишувам честитка и писмо до Вас, мои...

Скопје 30.12.23 | 18:54

Нема да има огномет за Нова година на плоштад „Македонија“

Македонски музичари ќе настапат за пречекот на Нова година на градскиот плоштад „Македонија“. Публиката ќе ги слушне Тин Камп, Скопје Лејдис Оркестра, Пауза за ракија,...

Здравје 30.12.23 | 18:11

Здравствените установи подготвени со дежурни екипи за новогодишната ноќ

Министерството за здравство информира дека сите јавно-здравствени установи во Република Македонија во пресрет на одбележувањето на новогодишната ноќ се подготвени...

Астро 30.12.23 | 11:38

За Лавот е златната: Која е вашата боја за 2024 година?

Совети од астролози за избор на боја за облеката во новогодишната ноќ за секој хороскопски знак. Овен Претставниците на овој знак потребно е да ги преферираат портокаловите...

Македонија 29.12.23 | 13:42

Ковачевски: По една две-пијачки по скопските кафулиња, Новата ќе ја дочекам со семејството

Премиерот Димитар Ковачевски доаѓањето на новата година ќе ја прослави со пријателите во некое од скопските кафулиња, а денот ќе го заврши со семејството. Како и секоја...

Музика 29.12.23 | 11:30

Познато е каде ќе пее Лозано за дочекот на 2024

Една од нашите најголеми музички ѕвезди Влатко Лозаноски – Лозано и годинава новата година ќе ја пречека работно, со голем тричасовен концерт. Популарниот пејач...

Свет 25.12.23 | 09:24

Полициска комесарка во Берлин: Најголемо распоредување на полиција за новогодишната ноќ досега

По минатогодишните немири и поради тензиите во заедницата поради војната во Газа, берлинската полиција планира голема операција за новогодишната ноќ. Тоа е најголемата...

Патувања 23.12.23 | 16:04

Никој не ги слави новогодишните празници подобро од Финците, а еве зошто

За многу туристи посетата на Финска во декември значи само едно. Тоа е можност да го запознаат вистинскиот Дедо Мраз. Токму овде во Лапонија, во малото гратче Рованиеми,...

Скопје 22.12.23 | 14:20

Скопјани на плоштад ќе ја чекаат Новата година со Слаткар, Дарио, Мерак Меана со Сузана Гавазова, Стојне Николова, Блага Петреска…

За дочекот на Новата 2024 година, на Плоштад Македонија во Скопје ќе настапуваат Тин Камп, Лејдис Оркестра, Пауза за ракија, Тринити Стрингс, Слаткар, Дарио, Мерак Меана...

Астро 16.12.23 | 21:45

За новогодишната ноќ блеснете во боја според хороскопот за да имате среќа во следната година

Се ближи Нова Година… Некои веќе на големо почнуваат да се подготвуваат за Новогодишната ноќ. Изберете ја бојата на облеката за таа вечер според вашиот хороскопски...

Економија 30.11.23 | 18:55

Ни се заканува „струен удар“ по Нова година?

Не чека ли „струен удар“ по Нова Година со новите сметки за струја ? ЕСМ ќе ја продава електричната енергија за потребите на домаќинствата и малите потрошувачи на универзалниот...

Астро 22.10.23 | 18:34

Овие три знаци имаат зошто да ѝ се радуваат на Новата година

По испраќањето на 2023 година, одредени хороскопски знаци ќе почувствуваат големо олеснување и ќе влезат во 2024. година со надеж и ентузијазам. Еве како ќе се одрази финансискиот...

Естрада 27.09.23 | 11:52

Mислите дека е рано е да се размислува за Нова година: Цеца веќе закажа тезга за 100.000 евра, снаата на Лепа Брена за 20.000

Иако до Новата Година има повеќе од два месеци естрадните звезди веќе ги закажаа настапите и тоа за дебели хонорари. Цеца има нов дечко – поранешен македонски кошаркар Рекордер...

Црна хроника 02.04.23 | 14:37

Притвор за девојката што им помогна на двајца другари за силуваат дете од 13 години за Нова Година во Струмица

Двајца малолетници од Струмица за време на новогодишната ноќ силувале 13-годишно девојче, а им помогнала 21-годишна девојка за која веќе е одредена мерка притвор. Како...

Здравје 04.01.23 | 21:42

Кога јадете и руска и месо си правите бомба во стомакот: Д-р Дејан советува како да се храните за време на празниците

Ние сме народи кои живеат многу лошо, вели проф. д-р Дејан Чубрило, професор по физиологија на Медицинскиот факултет во Крагуевац и специјалист по спортска медицина,...

Скопје 03.01.23 | 13:26

Пејачите, сепак, биле платени, но не од Град Скопје

Задоволни сме од тоа како помина дочекот на Новата 2023 година на плоштад во Скопје, снимките од веселата атмосфера доволно кажуваат за расположението на присутните....

Естрада 01.01.23 | 20:49

Чолиќ го сака празничниот дух: Раскажа како се слави Нова година во неговиот дом

Празниците се период од годината во кој домот на Здравко Чолиќ е исполнет со посебна атмосфера. Славниот пејач, последниве години се обидува да живее практично изолиран...

Македонија 01.01.23 | 12:40

Груевски: Среќна 2023-та, агонијата во Македонија нека се трансформира во нов почеток кон повторен национален и индивидуален триумф!

Агонијата и безперспективноста во Македонија нека се трансформира во нов почеток кон повторен национален и индивидуален триумф, порача поранешниот премиер Никола...

Македонија 01.01.23 | 12:21

Николоски: Доаѓаат промените, доаѓа надежта, доаѓа светлината!

Потрепретседателот на ВМРО ДПМНЕ, Александар Николоски ја честита Новата година на сите граѓани, но истовремено се потсети на најважните битки од изминатава година. Почитувани...