Ознака: НОБ
Култура 05.03.21 | 10:18

Концертна изведба на „Шехерезада“ од Корсаков во НОБ

Оркестарот на Националната опера и балет вечер од 20 часот концертно ќе го изведе балетот „Шехерезада“ на Николај Римски Корсаков, под диригентство на Бисера Чадловска. Оркестарот...

Култура 12.01.21 | 15:48

Вечерва и утре во Националната опера и балет традиционалниот Василичарки концерт

Традиционалниот концерт по повод празникот Василица ќе се одржи денеска и утре со почеток во 20 часот во Националната опера и балет. Овогодишниот концерт на НОБ е насловен...

Македонија 28.11.20 | 18:11

Откако ги навреди партизаните, Заев упати телеграма со сочувство за смртта на првоборецот Раде Гогов

Премиерот Зоран Заев, откако пред некој ден посочи дека партизаните се бореле со администрација, а не со окупатори, денеска упати телеграма со сочувство до семејството...

Македонија 19.11.20 | 17:27

Македонецу, глава твоја високо да стои!

На службениот меил денеска пристигна една песна од анонимен автор со псевдоним Една Македонка. Како што авторката наведува, таа претставува исповед и радост на семакедонската...

Скопје 13.11.20 | 14:09

Ние бoрците многу добро знаеме против кого се боревме и со какви жртви

Првото вистинско ослободување на Скопје со сопствени сили е под знакот на општата политичка состојба во земјава и светот, рече Трајко Стаматоски, претседател на Градскиот...

Култура 11.01.20 | 18:09

Василичарскиот концерт „Легенди” утре и задутре во Националната опера и балет

Песни од најдобрите музички поп легенди во целосно нови симфониски аранжмани, ќе бидат дел од програмата на утрешниот гала концерт по повод празникот Василица, со кој...

Култура 02.01.20 | 11:43

Песни од најголемите поп и рок легенди на Василичарскиот концерт во Опера и балет

Песни од некои од најголемите поп и рок легенди ќе се изведат на Василичарскиот концерт во Националната опера и балет (НОБ). Тој традиционално се одржува на 12 и 13 јануари...

Македонија 11.10.19 | 08:59

Партизанки и партизани изведоа импровизиран напад на бугарскиот участак во Прилеп на Денот на македонското востание во НОБ

Со импровизираниот напад на градот, стилизираната реконструкција на случувањата од пред 78 години и богатиот огномет, Прилеп го одбележа Денот на народното востание,...