Ознака: Николовски
Економија 15.11.22 | 17:36

Николовски од состанокот на министрите за земјоделство од Југоисточна Европа: Единствено заедно можеме да обезбедиме одржливи системи за храна и да се избориме против деградацијата на агро системите

Министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство, Љупчо Николовски заедно со министрите за земјоделство од Југоисточна Европа учествува на Шеснаесетиот по...

Економија 15.10.22 | 11:26

Николовски најави големи измени во законот за земјоделско земјиште

Во мометнов не се обработуваат 85 илајди хектари државно земјиште и уште 90 илади хектари приватно земјиште. Токму затоа ги подготвивме измените на Законот за земјоделско...

Економија 10.09.22 | 18:41

Николовски: Обезбедени се резерви на млеко, брашно и зејтин

Брашното, зејтинот и млекото нема да недостигаат на ниту еден граѓанин во државата и покрај кризата и поскапувањето на цените на прехранбените производи – уверува...

Македонија 25.07.22 | 17:43

Николоски по средбата со Орбан: Пријатели засекогаш

Пријатели засекогаш! За вистинските вредности во Европа – ниски даноци, економски просперитет, семејни вредности, напиша Александар Николоски, потпретседател на...

Македонија 22.07.22 | 11:37

Николовски: Објавен нов јавен повик од ИПАРД II, 5 милиони евра инвестициски фонд ставме на располагање за проекти преку мерката 3

Почетокот на преговорите на Македонија со Европската Унија носи убави вести за нашиот агро сектор. Министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство,...

Македонија 31.05.22 | 12:48

Николовски: Пратениците да бидат едногласни за веднаш да ги исплатиме субвенциите за тутунарите

Четири месеци над 20 илјади домаќинства кои живеат од производство на тутун чекаат исплата на заслужените субвенции. Навремено уште во месец февруари пред пратениците...

Економија 17.05.22 | 18:54

Николовски: Преку нови четири огласи на раполагање ставаме дополнителни 4.294 хекатри земјоделско земјиште до 3 хектари за долгогодишни насади

На својата редовна 45-та седница Владата на Република Македонија по предлог на Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство донесе одлука за распишување...

Економија 28.04.22 | 15:32

Николовски – Патуанели: Преку потпишаниот меморандум за соработка отвараме нови можности за соработка во земјоделството меѓу Македонија и Италија

Како дел од работната посета на Република Италија министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство, Љупчо Николовски, оствари работна средба со министерот за...

Економија 20.04.22 | 13:23

Николовски: Преку договорното производство домашните количини на сончоглед ги ставаме на располагање за домашните преработувачки капацитети

Министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство, Љупчо Николовски заедно со министерот за економија, Крешник Бектеши, остварија заедничка посета на фабриката...

Економија 24.03.22 | 14:49

Николовски: Околу 550 илјади евра ќе се исплатат на земјоделците од Росоман за штетите од елементарните непогоди

Денеска, министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство, Љупчо Николовски, во присусутво на градоначалникот на Општина Росоман, Стојан Николов, оствари средба со...

Економија 27.01.22 | 17:26

Николовски: Саемот „Агро Белград 2022“ и иницијативата „Отворен Балкан“ се основа за зголемена трговска размена на земјите од регионот

На покана на српскиот министер за земјоделство и вицепремиер Бранислав Недимовиќ, денеска во Белград министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство Љупчо...

Македонија 05.11.21 | 12:58

Николовски: Ги поставивме темелите за спроведување на системски мерки за превенција од корупција и криминал

Врвен приоритет на Владата на Македонија е истрагите да не завршуваат само со кривичното дело, туку и со материјална одговорност на сторителите, односно со...

Македонија 19.12.20 | 09:11

Игранката од корона изборите во Штип заигра во СДСМ

По корона изборите во Штип, „ситуацијата е под контрола“ на Венко Филипче пукна како бомба во СДСМ и Владата, велат од ВМРО-ДПМНЕ. Игранката од корона изборите во Штип...

Македонија 05.11.20 | 22:59

Николовски: Избори во Штип ќе има

Избори во Штип ќе има, а Сашко Николов е идниот градоначалник, рече генералниот секретар на СДСМ Љупчо Николовски на ТВ Стар, уверувајќи дека изборите ќе бидат според...