Ознака: Николоски
Македонија 24.03.23 | 18:50

Ставот на ВМРО-ДПМНЕ е краток и јасен, уставни измени под бугарски диктат нема да има!

Нашиот став е јасен и ние го кажавме, нема да учествуваме во постапката за уставни измени затоа што не ги подржуваме уставните измени. Сметаме дека истите не треба да...

Македонија 02.02.23 | 15:03

Власта да каже кои се тие странски агентури и служби што работат на нарушување на односите помеѓу Македонија и Бугарија

При денешната посета во Битола, потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Александар Николоски одговарајќи на новинарско прашање во однос на тоа што власта вели дека зад бугарските...

Македонија 02.02.23 | 15:00

Николоски: Општина Битола годинава со најголем буџет за капитални инвестиции, најмногу средства за инфраструктурата, тоа што им треба на граѓаните

Прво да се заблагодарам на присуството, како што кажа градоначалникот денеска сме во работна посета на Битола и навистина има што да се види, рече денеска Александар...

Македонија 09.01.23 | 19:52

Николоски: Средба во Тирана се случува на барање на СДСМ и на Димитар Ковачевски за спас на владата

Она што е многу побитно е оваа средба и позадината на оваа средба во Тирана. Мислам дека позадината на оваа средба е сериозна паника која што во моментов се јавува во...

Економија 09.01.23 | 19:35

Николоски: Инфлацијата во основните производи е помеѓу 50 – 70%, а нема никаква помош, ниту интервенција од власта и затоа народот нагло осиромашува

„Мислам дека ако некаде потфрла Владата, тоа се два сектори, едниот е од условно кажано нивна потреба, лоша потреба, а вториот е од незнаење. Првиот е во делот на криминалот...

Македонија 09.01.23 | 19:17

Со промена на власта, со предвремени избори работите во државата ќе почнат да се средуваат, вели Николоски

Ова ќе е економски тешка година затоа што јасно е дека војната во Украина ќе трае долго како што стојат сега работите, но постојат и многу работи кои што дома можат да...

Македонија 18.10.22 | 20:24

Николоски: Сите 44 пратеници на ВМРО-ДПМНЕ се против промена на Уставот и никој нема да гласа

Разговори со пратеници на ВМРО-ДПМНЕ нема затоа што сите знаат кој е ставот на ВМРО-ДПМНЕ и сите 44 пратеници, ни еден од нив не е подготвен да гласа за промена на Уставот....

Македонија 18.10.22 | 20:10

Николоски: СДСМ има намера за 100 милиони евра кредит да ги затвори ТЕЦ Осломеј и РЕК Битола заклучно со 2027 со што Македонија ќе стане целосно енергетски зависна

Владата сака да земе кредит од дури 100 милиони евра од Европската банка за обнова и развој, рече Александар Николоски, потпретседател на ВМРО-ДПМНЕ на гостување во емисијата...

Македонија 18.10.22 | 19:18

Николоски: Спречувањето да се формира македонско здружение „Никола Вапцаров“ во Благоевград многу зборува

Oва не е првпат. Спречувањето да се формира македонско здружение (Никола Вапцаров) во Благоевград многу зборува. Сметам дека ова е основ за уште една тужба која што Бугарија...

Економија 29.09.22 | 15:05

Николоски: Гигантот ФЕНИ Кавадарци од кој егзистираат илјадници семејства во Тиквешијата и е еден од главните двигатели на македонската економија е пред целосен колапс

Гигантот ФЕНИ Кавадарци од кој егзистираат илјадници семејства во Тиквешијата и е еден од главните двигатели на македонската економија е пред целосен колапс. Слики...

Македонија 11.08.22 | 14:59

Николоски: Никогаш нема да има крај на бугарските барања се додека од македонска страна нема јасни и цврста политика

Потпретседателот на ВМРО ДПМНЕ Александар Николоски од Тетово порача дека е време за создавање на Влада која ќе ги штити повеќе националните интереси од сегашната...

Македонија 08.08.22 | 18:37

Даноците да не се зголемуваат, а прашањето за референдумот ќе се знае на крајот од август

Се подотвора вратата за зголемување на даноците, а ВМРО-ДПМНЕ е против тоа, изјави денеска во Прилеп, потпретседателот на ВМРО -ДПМНЕ Александар Николоски, кој присуствуваше...

Македонија 14.07.22 | 19:31

Николоски: Продолжуваме со борбата против ултиматум и бугаризација на Македонија!

По седницата пред Собрание се приклучивме на протестите на македонскиот народ! Продолжуваме со борбата против ултиматум и бугаризација на Македонија!, напиша на...

Македонија 03.07.22 | 18:48

Николоски: Владата да го отфрли францускиот предлог со кој се рушат темелите на македонската држава и народ, се дотогаш ќе протестираме

Можам да кажам дека е јасно дека имаме исклучително штетен предлог кој директно задира во македонската самобитност, во македонската култура, нација, јазик и историја,...

Македонија 01.07.22 | 08:52

Николоски: Не би сакале да формираме Влада со ДУИ, но ќе ја почитуваме волјата на Албанците

Потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Александар Николоски вечерва во дебатниот магазин „Click Plus“ на ТВ21 истакна дека не би сакале да формираат Влада со ДУИ, но сепак ќе ја...

Македонија 01.07.22 | 08:37

Николоски: Не го блокираме законот за автопатот до Блаце

Потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Александар Николоски вечерва во дебатниот магазин „Click Plus“ на ТВ21 посочи дека тие не го блокираат законот за автопатот до Блаце. Да...

Македонија 01.07.22 | 08:22

Николоски: Инцидентот со Адеми во Собранието е преголем за да помине само со извинување

Потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Александар Николоски вечерва во дебатниот магазин „Click Plus“ на ТВ21 посочи дека инцидентот со пратеникот Арбер Адеми е преголем за да...

Македонија 30.06.22 | 23:08

Имаше 70 илјади луѓе на митингот на ВМРО-ДПМНЕ пред Владата, тоа е најголем митинг во историјата

Потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Александар Николоски вечерва во дебатниот магазин „Click Plus“ на ТВ21 посочи дека на митингот на ВМРО-ДПМНЕ пред Владата имало 70 илјади...

Македонија 30.06.22 | 22:56

Ако добиеме покана од Владата ќе разговараме, но ќе се обидеме да убедиме да не се прифаќа овој предлог, вели Николоски

Потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Александар Николоски вечерва во дебатниот магазин „Click Plus“ на ТВ21 посочи дека доколку добијат покана од Владата ќе разговараат. Според...

Македонија 30.06.22 | 22:13

Николоски: Бугарија ќе си го објави вечерва предлогот затоа што нив им е добар

Потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Александар Николоски вечерва во дебатниот магазин „Click Plus“ на ТВ21 посочи дека Бугарија ќе го објави новиот француски предлог затоа...