Ознака: Николоски
Македонија 11.01.22 | 13:26

Николоски: Ова е предлог на влада која Ковачевски ја поднесува, а Зоран Заев ја потпишува

Оваа прес конфренција ја посветуваме на новиот предлог за Влада на Република Македонија. Би сакал да истакнам три основни карактеристики коишто можеме да ги видиме....

Вести 07.12.21 | 15:11

Николоски: Македонија заслужува датум за преговори со ЕУ, граѓаните не смеат да бидат заложници на неуспесите на Заев

Во рамки на посетата на Париз учествувам во работата на Комисијата за правни прашања и човекови права  на Советот на Европа. Една од основните точки за кои што се разговара...

Македонија 08.11.21 | 14:30

Опозицијата достави до Собранието иницијатива за гласање недоверба на Владата

Потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ Александар Николовски на прес конференција во Собранието соопшти дека поднесена е иницијатива за гласање недоверба на Владата. Владата...

Македонија 23.10.21 | 19:12

Николоски: Комисијата е формирана со цел историчарите да разговараат за историјата, а не политичарите

Оставката на Ванчо Ѓорѓиев од функцијата член на македонскиот дел од македонско-бугарската комисијата за историски прашања е скандал сам по себе. Комисијата е формирана...

Македонија 19.10.21 | 19:29

Ги повикувам граѓаните масовно да излезат, затоа што масовноста во вториот круг е клучна за да падне владата на Зоран Заев, рече Николоски

Александар Николоски, потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ вечерва во „Што не е јасно“ во Алфа телевизија ги повика сите граѓани во Македонија масовно да излезат во вториот...

Економија 19.10.21 | 19:25

Николоски: Неспособноста на оваа Влада оди до таму граѓаните да се прашуваат дали ќе има парно греење, тоа мора да се промени

Александар Николоски, потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ вечерва во „Што не е јасно“ во Алфа телевизија вели дека на овие избори мора да се одговорат некои прашања како...

Скопје 11.10.21 | 15:40

Николоски: Власта во Центар за осум години при мораториум за градба издаде 479 дозволи за урбанистички хаос и огромни згради

СДСМ е на власт осум години во општина Центар, ова е веќе трет кандидат кој го вадат на избори што само покажува дека не се сигурни во изборот кој го прават, во 2013-та беше...

Македонија 11.10.21 | 15:09

Николоски: 11 Октомври е ден кога македонскиот народ се става на страна на прогресивните народи во борба против фашизмот

Би сакал да го честитам денешниот празник, 11 Октомври навистина еден голем празник, македонскиот народ ја отпочнал борбата за конечно воспоставување на сопствена држава,...

Македонија 10.10.21 | 12:33

Николоски на осветувањето на црквата „Свети Димитриј“ во Кавадарци

Потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ Александар Николоски утрово присуствуваше на чинот на осветување на црквата „Свети Димитриј“ во Кавадарци. -Утрово во Кавадарци имав...

Македонија 29.09.21 | 15:33

Николоски: Сугарески е вечен функционер во СДСМ тој нема што да им понуди на Прилеп и прилепчани

Денеска сме во Прилеп во рамки на кампањата за локалните избори, можам да кажам дека очекуваме да се случат промени во Прилеп. Имаме прекрасна советничка листа која...

Македонија 31.08.21 | 15:29

Николоски за Шилегов: Вистина е дека има хациенда во Тафталиџе, вила во Маврово и скапи коли, треба да реагира Антикорупциска

Па нема што реагира, вистина е, рече потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ Александар Николоски одговарајќи на новинарско прашање, кој е неговиот коментар во однос на одбивањата...

Скопје 31.08.21 | 14:40

Николоски за нападите врз Арсовска: Во отсуство на аргументи, се служат со навреди на лична основа, толку примитивно, ниско и долно од луѓе кои глумат урбани ликови

Потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ Александар Николоски на денешната посета во општина Центар одговарајќи на новинарско прашање кој е неговиот коментар во однос на навредите...

Скопје 05.06.21 | 16:22

Николоски: На Заев му е фаворит Шилегов затоа што е убедливо најнеспособниот градоначалник на Град Скопје

Потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ Александар Николоски при денешната посета на општина Ѓорче Петров, рече дека очекува убедлива победа во Ѓорче Петров, нагласувајќи дека...

Македонија 13.05.21 | 23:44

Николоски: На овој линк е интервјуто на ТВ 21 кое заради технички проблеми беше прекинато

Потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Александар Николоски вечерва гостуваше во емисијата Клик плус на ТВ21. На овој линк е интервјуто на ТВ 21 кое заради технички проблеми...

Македонија 13.05.21 | 23:19

Николоски: Македонија и оваа година нема да добие датум за започнување преговори

Првата причина зошто Македонија нема да има датум за преговори за членство во ЕУ е затоа што Бугарија нема влада, на 11 јули ќе има пак избори, исходот ќе е нешто слично,...

Македонија 13.05.21 | 22:59

Ќе има предвремени парламентарни избори, само прашање е дали ќе бидат заедно со локалните, или после нив, смета Николоски

Локалните избори и можноста за одржување и на предвремени парламентарни избори, беше една од темите со која дебатиравме со потретседателот на ВМРО-ДПМНЕ Александар...

Економија 07.05.21 | 22:28

Николоски: Македонија може да остане без експресната пруга кон Солун поради неспособноста на Заев

Во вечерашното издание на дебатната емисија “Само интервју” на Канал 5 телевизија гостуваше потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Александар Николоски кој се осврна на...

Македонија 12.02.21 | 23:07

Николоски: Неколку поранешни лица од ВМРО-ДПМНЕ соработуваат со Заев и преку Центарот за комуникации на СДСМ прават дефокус од вистинските теми

Во вечерашното издание на дебатната емисија “360” на Телевизија Алсат гостуваше потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ и пратеник во Собранието на Република Македонија,...

Македонија 12.02.21 | 20:16

Николоски: Македонија назадува, со Владата на Зоран Заев стигна и до 111-то место по перцепција за корупција

Ако ги гледаме периодот од 2016 година до 2021 година влошување на состојбата во Македонија во сите сектори кои се поврзани со владеење на правото и наместо да се случат...