Ознака: николас мадуро
Свет 14.08.21 | 23:48

Мадуро задоволен од почетокот на разговорите со опозицијата во Венецуела

Претседателот на Венецуела, Николас Мадуро, го поздрави почетокот на разговорите со опозицијата во земјата. Разговорите се одржуваат во во Мексико Сити, а Мадуро им...

Балкан 11.07.21 | 12:47

Бојко и Мадуро: Борисов предуоредува дека имале венецуелски избори

Гласав за единствената демократска партија. Европа доживеа да види венецуелски избори. Тотален хаос во земјата, а во странство се случува кражбата на векот“, вели лидерот...

Свет 27.03.21 | 10:45

Мадуро рекламираше „чудотворен лек за ковид“, Фејсбук го блокираше за ширење лажни вести

Фејсбук ја блокираше страницата на претседателот на Венецуела, Николас Мадуро поради кршење на правилата на социјалната мрежа односно ширење дезинформации за Ковид-19...

Свет 02.02.21 | 09:57

Руската вакцина е стопроцентно сигурна

Претседателот на Венецуела, Николас Мадуро изјави дека клиничките испитувања на руската вакцина „Спутник V“ против коронавирусот покажале дека таа е 100 проценти ефикасна. Во...

Свет 27.01.21 | 10:49

Чудотворни капки на лекар од 19 век прогласен за светец: Мадуро промовира делотворен лек за Ковид-19

Претседателот на Венецуела, Николас Мадуро, промовира „чудотворен лек“ за кој тврди дека лечи од Ковид-19 без несакани ефекти. Ваквите тврдења на Мадуро, сепак, не се...

Свет 16.12.20 | 09:01

Хаг се заинтересира и за Мадуро

лавниот обвинител на Меѓународниот суд на правдата во Хаг рече дека постојат основи режимот во Венецуела да биде осомничен за злосторства против човештвото. Судот...

Свет 01.09.20 | 09:01

Мадуро помилува опозициски политичри

Властите во Венецуела соопштија дека помилувале над 100 опозициски политичари, меѓу кои и повеќе од 20 пратеници обвинети за заговор против претседателот Николас Мадуро. Потегот...

Свет 17.08.20 | 14:12

Мадуро: Ќе бидам првиот што ќе ја прими руската вакцина

Претседателот на Венецуела, Николас Мадуро, го поздрави регистрирањето на руската вакцина против Ковид-19 и најави дека е подготвен да биде еден од првите доброволци...

Свет 05.03.20 | 11:55

Мадуро побара секоја жена во Венецуела да раѓа по шест деца

Милиони граѓани можеби избегале од својата земја поради социо-економската криза, но воинствениот претседател има ново решение: да се има повеќе деца. „Раѓајте!“ Николас...

Свет 29.02.20 | 11:37

Коронавирусот е измислен како биолошко оружје против Кина

Венецуелскиот претседател Николас Мадуро верува дека коронавирусот е направен како биолошко оружје против Кина, соопшти денеска венецуелското Министерство за надворешни...

Свет 11.02.20 | 19:56

Мадуро: Венецуела ќе ги тужи САД пред Меѓународниот суд

Венецуела ќе ги тужи САД пред Меѓународниот суд на правдата поради санкциите кои Вашингтон ги воведе против венецуелската авио компанија „Конвиаса”, изјави шефот...

Свет 19.01.20 | 14:08

Мадуро е подготвен да разговара со Трамп но останува претседател на Венецуела

Претседателот на Венецуела, Николас Мадуро, речиси по една година даде интервју за „Вашингтон пост“ во кое го објаснува неуспехот на американската политиката кон...

Свет 09.03.19 | 13:44

И власта и опозицијата го повикале народот на улица

Претседателот на Венецуела, Николас Мадуро и неговиот противник, лидерот на опозицијата Хуан Гваидо, ги повикале своите приврзаници денес да излезат на улиците и покрај...

Свет 27.01.19 | 16:04

Мадуро го отфрли „дрскиот ултиматум“ од Европа

Претседателот на Венецуела Николас Мадуро го отфрли, како што го нарече, „дрскиот ултиматум“ од водечките земји од ЕУ. Франција, Германија и Шпанија побараа од него...

Свет 25.01.19 | 08:19

Мадуро ги повлекува дипломатите од САД, ја затвора амбасадата

Претседателот на Венецуела, Николас Мадуро нареди повлекување на сите венецуелски дипломати од САД и затворање на амбасадите и конзулатите во таа држава, и покрај одбивањето...

Свет 24.01.19 | 23:24

Мадуро до нацијата: Останувам претседател!

Претседателот на Венецуела, Николас Мадуро се обрати до нацијата , откако вчера претседателот на парламентот Хуан Гваидо се прогласи за претседател со поддршка од САД. Мадуро...