Ознака: никола димитров
Македонија 27.10.20 | 16:30

Димитров по средбата со Бон во Париз: Заслуживме место во визијата на Франција за иднината на Европа

Со средбата со државниот секретар за европски прашања во Министерството за Европа и надворешни работи на Франција, Клеман Бон, заменик претседателот на Владата задолжен...

Македонија 26.10.20 | 13:23

Димитров во посета на Париз: Ќе бара поддршка за првата меѓувладина конференција со ЕУ

Заменик претседателот на Владата задолжен за европски прашања, Никола Димитров, утре и задутре ќе престојува во работна посета на Франција во, како што нагласуваат...

Македонија 21.10.20 | 09:00

Димитров: Со правото на самоопределување на македонскиот навод зависи дали на ЕУ ќе гледаме како на заедница на вредности

Никола Димитров на видео-конференциска средба со амбасадорите на земјите членки на ЕУ во земјава порача дека усвојувањето на преговарачката рамка и одржување на првата...

Македонија 18.10.20 | 14:42

Дали Димитров ќе прифати неговиот татко да не биде Македонец?

Ако се погледнат изјавитена Никола Димитров но и на сегашниот министер за надворешни работи тие се фокусираат на македонскиот јазик. Каде е тука историјата и идентитетот,...

Македонија 17.10.20 | 20:25

Димитров разочаран: Ќе ги почитуваме соседите но бараме и тие да не почитуваат нас

Вицепремиерот Никола Димитров вели дека ќе ги почитуваат соседите но бараат и тие да не почитуваат нас.   “Апсолутно во овој момент не може да се исклучи дека нема да...

Македонија 17.10.20 | 15:50

Димитров: Официјалниот почеток на преговорите со ЕУ ќе биде или заеднички успех или заеднички неуспех

Македонија се подготвува за позитивно сценарио во однос на одржувањето на заедничката Меѓувладина конференција со Европската унија, се прават напори и се преземаат...

Македонија 30.09.20 | 15:42

Димитров во Берлин на средба со советникот за надворешна политика на германскиот претседател

Заменик претседателот на Владата задолжен за европски прашања, Никола Димитров, во Берлин ја почна дводневната работна посета на Германија со средбата со Томас Багер,...

Македонија 29.09.20 | 18:16

Димитров со „европска“ маска

Вицепремиерот задолжен за европски прашања, Никола Димитров и хрватската амбасадорка во земјава, Нивес Тигањ денеска оствариле средба на која ги разгледале можностите...

Македонија 24.09.20 | 18:10

Димитров се сретна со Гир: Уште еден европски пријател со кој изгледите за членството во ЕУ ќе бидат уште поопипливи

Заменик претседателот на Владата задолжен за европски прашања, Никола Димитров денеска оствари средба со новоименуваниот евроамбасадор во земјава, Дејвид Гир. Посакувајќи...

Македонија 22.09.20 | 16:45

Вархеји-Димитров: Периодот што следи е суштински за европската иднина на Македонија

Потпретседателот на Владата задолжен за европски прашања Никола Димитров во Брисел се сретна со еврокомесарот за соседство и проширување, Оливер Вархеји,  при што...

Македонија 22.09.20 | 08:55

Никола Димитров почна да дели лекции како да гледаме на Гоце Делчев

На екс-министерот за надворешни работи и актуелен вицепремиер за евроинтеграции, Никола Димитров, му требаше една година за да научи нешто за Гоце Делчев и, пред се,...

Македонија 18.09.20 | 22:57

Димитров: Да може да не слуша, на Гоце Делчев нема да му се верува на кое дереџе сме во дискусијава

Вицепремиерот за европски прашања Никола Димитров во интервју за „360 Степени“ коментирајќи ги односите меѓу Македонија и Бугарија и работата на историската комисија...

Македонија 13.09.20 | 21:11

Димитров за Гоце Делчев: Факт е дека тој е значаен и за македонскиот и за бугарскиот народ

Во врска со ликот на Гоце Делчев, вицепремиерот Димитров вели дека е факт оти тој е значаен за двата народи. -Факт е дека некои од хероите на минатото, како што е Гоце Делчев,...

Македонија 13.09.20 | 20:22

Димитров: Jaвноста ќе суди а историјата ќе каже каков бил Договорот од Преспа

Допрва јавноста ќе суди, а и историјата ќе каже каков чекор бил Преспанскиот договор во однос на достинството и афирмацијата на идентитетот на македонскиот народ. Можеме...

Македонија 11.09.20 | 18:42

Средба Димитров – Тимоние: Новата методологија ни помага да ги трансформираме реалностите кон подобро

Вице-премиерот задолжен за европски прашања Никола Димитров денеска имаше средба со амбасадорот на Франција во земјава Кристијан Тимоние, на која беа разгледани повеќе...

Македонија 10.09.20 | 21:53

Димитров до Каракачанов: Изјави што може да ги навредат соседите не помагаат

По изјавата на бугарскиот министер за одбрана, Красимир Карачанов, дека Бугарија ќе ја блокира првата меѓувладина конференција на Македонија со ЕУ, доколку Мешовитата...

Македонија 10.09.20 | 16:41

Димитров-Брнз: САД остануваат клучен партнер и суштинска поддршка во реформскиот процес

Американската амбасаорка во Република Македонија, Кејт Мари Брнз, на среба со вицепремиерот задолжен за европски прашања, Никола Димитров, истакнала дека САД како...

Македонија 20.08.20 | 12:07

МДС го поздрави заминувањето на Димитров и неговиот феудализам од МНР

Македонскиот дипломатски синдикат го поздравува заминувањето на Никола Димитров од Министерството за надворешни работи. На следниот министер нема да му биде лесно...

Македонија 18.08.20 | 20:57

Потписникот на промената на името си заминува?

Иако имињата на министрите во новата влада се уште не се соопштени, членови на ДУИ веќе се пофалија. Па така, Артан Груби гордо објави дека новиот министер за надворешни...

Македонија 30.07.20 | 12:00

Димитров се сретна со Дендијас, нема абер за отворање на границата со Грција

Шефот на дипломатијата Никола Димитров објави на својот Фејсбук профил дека вчера за време на работната посета на Грција, во Атина имал средба со неговиот грчки колега...