Ознака: невреме
Останати спортови 23.05.21 | 21:32

Меѓу жртвите во невремето во текот на ултрамаратон во Кина и националниот рекордер

Најмалку21 учесник во ултрамаратонот во кинеската провинција Гансу го загубил животот во силното невреме, меѓу кои се и повеќекратниот рекордер во оваа и други дисциплини...

Свет 20.05.21 | 16:40

Песочна бура предизвика апокалиптични сцени во Русија

Во источна Русија се случија апокалиптични сцени откако огромна бура, што со себе носеше прашина небото го претвори во портокалово. На видајата што ги преплавија социјалните...

Балкан 19.05.21 | 12:48

Силно невреме во Романија: Блокиран сообраќајот и евакуација на најмалку 30 лица

Силно невреме што во последните 24 часа ја погоди Романија предизвика поплавени домаќинства и уништени автомобили, а 30 лица се евакуирани. Невремето предизвика поголема...

Балкан 13.04.21 | 14:54

Снежно невреме во Хрватска

Хрватска од денеска е зафатена од студен бран и во делови од земјата снежно невреме, некаде со температури и до 18 степени пониски од вчерашните. Делови од земјата се...

Балкан 06.04.21 | 17:44

Снежно невреме во Словенија, се приближува кон Македонија

Словенија ја зафати снежно невреме, а студтениот бран доаѓа и кон Македонија. Меќавата создаде долги колони на автопатиштата околу Љубљана, пренесува СТА. Силното невреме...

Свет 22.02.21 | 11:27

Гувернерот на Тексас забрани испраќање сметки за струја, и исклучување на луѓето

По зимската бура и по многу ниските температури, властите во Тексас привремено им забранија на електродистрибутивните компании на граѓаните да им испраќаат сметки...

Балкан 15.02.21 | 10:04

Невреме ја парализира Грција, снег падна и на островите

Невремето „Мидија“ што ја зафати Грција, донесе снег, минусни температури во целата земја, затворени училишта, како и проблеми на повеќе автопати, јави дописничката...

Македонија 12.02.21 | 12:48

Откорнати дрвја и кровни конструкции: Силниот ветер направи пустош во Гевгелија

Силниот ветер со брзина од 80 километри на час, што дуваше синоќа во регионот на Гевгелија, предизвика сериозни штети во градот откорнувајќи дрвја на неколку локации,...

Свет 09.02.21 | 23:58

Снежно невреме во Германија остави илјадници возачи со часови заглавени во возилата

Илјадници возачи во Германија останаа заглавени како резултат на најобилните снежни врнежи во последните неколку години што предизвика хаос во транспортот. Обилниот...

Свет 09.02.21 | 10:26

„Ѕверот од Истокот“ ја парализираше Западна Европа, снегот ги затрупа Британија и Германија, во Холандија воведен црвен код

Поголемиот дел од Западна Европа се бори со силната зимска бура „Дарси“, која донесе невообичаено големи врнежи од снег и пад на температурата и доведе до нарушувања...

Свет 11.01.21 | 17:30

Медицински работници пешачат по дваесетина километри за да ги сменат своите колеги во Мадрид

Шпанската Влада испрати колони со храна во областите отсечени од невремето „Филомена“, коешто донесе најсилни врнежи од снег во последните неколку децении во централна...

Балкан 06.12.20 | 15:45

Невреме во Хрватска: Трогир и Омиш под море, бранови од 6 метри

Јадранскиот дел на Хрватска е погоден од силно невреме. За целото крајбрежје е прогласено предупредување од највисок степен – црвен метеоаларм. Медиумите наведуваат...

Балкан 21.10.20 | 20:24

Силно невреме во Грција: Улиците покриени со снег, уништени овоштарници, маслинови дрва

Силно невреме пропратено со дожд и град го погодил Крит и јужниот дел на Грција, а фотографиите кои се вртат на интернет прикажуваат улици покриени со снег и мраз како...

Балкан 11.10.20 | 20:56

Големо невреме во Хрватска, сообраќајот е во колапс

Силно невреме проследено со грмотевици и силен дожд ја погоди Хрватска. Најмногу настрадаа Истра и Кварнер каде паднаа повеќе од 60 литри на метар квадратен. jОваа голема...

Свет 06.10.20 | 11:37

Невреме и поплави блокираа цели населени места во Италија

Минатиот викенд силно невреме ја погоди границата на Италија и Франција. Невремето предизвика зголемување на нивото на водите, што пак доведе до обилни поплави. Волонтер...

Сервиси 02.10.20 | 12:49

Викендов најава за невреме со силен ветер, дожд и грмежи

За во недела попладне, во понеделник и во вторник во одредени делови на Македонија се очекува невреме проследено со силен ветер, дожд и грмежи. Од УХМР информираат дека...

Останати спортови 27.09.20 | 23:00

Невремето со ветер и дожд на Ролан Гарос на Надал му ја намалуваат улогата на фаворит

Лошите временски услови кои во моментов владеат во Париз, би можело да бидат дополнителен проблем поради кој Рафаел Надал, навикнат на игра на жежок песок под топлото...

Балкан 26.09.20 | 13:55

Силно невреме во Белград

Силна бура проследена со грмежи околу пладне го погоди Белград. Силното невреме, јавуваат српските медиуми, траело околу половина час. Дождот кој врнел врз српската...

Балкан 01.09.20 | 10:17

Силно невреме во Хрватска: Поплава во Шибеник, ветерот носел покриви, гром запалил цела шума

Делови на Хрватска беа зафатени од драстична промена на времето со дожд и пониски температури во Загреб, додека Далмација ја зафати силно невреме и обилен дожд. Најлошо...

Калеидоскоп 30.08.20 | 13:05

Поплави на север, пожари на југот од Италија, загина дете кога дрво паднало врз шатор

Централниот и северниот дел на Италија ги зафати невреме со силен ветер, обилни врнежи и молњи, а реките и потоците надојдоа преку ноќ се излеаја од коритата и поплавија...