Ознака: невреме
Балкан 01.07.21 | 21:51

Невреме го зафати Белград: Два часа врнеше обилен дожд, град, силни грмотевици и ветер

Српскиот главен град Белград го погоди силно невреме во попладневните часови проследено со обилни дождови, грмотевици, град и силен ветер. Метеоролозите претходно...

Свет 30.06.21 | 09:00

Повеќе лица повредени во силното невреме што ја зафати Европа

Швајцарија, дел од Германија и истокот од Франција беа погодени од силно невреме, со обилни врнежи од дожд, кои парализираа дел од сообраќајот во Штутгарт, изјавија локалните...

Свет 29.06.21 | 19:49

Силно невреме во Германија: Поплавено метрото во Штутгарт

Швајцарија, дел од Германија и истокот на Франција се погодени од силно невреме, проследено со обилни дождови што го парализираа дел од сообраќајот во Штутгарт, наведоа...

Сервиси 21.06.21 | 23:37

За 20 минути уништен родот на цреши, јагоди и други култури во Кичевско

Невреме проследено со град, ветер и силен дожд попладнево го зафати Кичевскиот регион, што траеше околу 20 минути. Кичево и Кичевско попладнево ги зафати силно невреме...

Сервиси 21.06.21 | 23:27

Невреме во Струмичко, откорнати дрвја и урнат електричен столб

Невреме со силен ветар и дожд, кое вечерва околу 21:00 часот го зафати струмичкиот регион, предизвика штети на повеќе локации. Според информацијата од Територијалната...

Сервиси 21.06.21 | 19:12

Град голем колку голф топки падна во Прилепско

Град со големина на топчиња за голф падна денеска во с.Канатларци, Прилепско. Претходно Секторот за хидрологија на УХМР предупреди дека ако поројните врнежи што се...

Сервиси 21.06.21 | 16:20

УХМР со вонредно предупредување: Попладнево можни се поплави во градските средини

Ако поројните врнежи што се прогнозираат за попладнево се случат за краток временски период, можна е појава на брзо истекување на водите по малите водотеци и суводолиците...

Свет 20.06.21 | 22:13

Загинаа девет деца во верижен судир среде огромна бура во САД

Десет лица, од кои девет деца, загинаа во верижен судир на 18 автомобили за време на бура во Алабама, пренесува „ВВС“. Починатите деца биле на возраст од девет месеци...

Скопје 10.06.21 | 14:15

Силно невреме го зафати Скопје, голем дел е без струја

Од попладнево голем број на скопски општини се без снабдување со електрична енергија, по силното невреме кое попладнево го зафати овој регион. Центар, Дебар Маало, Кисела...

Сервиси 07.06.21 | 09:19

Облачно време со пороен дожд и грмежи

Времето денеска ќе биде променливо облачно, уште од претпладневните часови нестабилно, на повеќе места со пороен дожд, грмежи и засилен ветер, информира УХМР. Ќе има...

Скопје 07.06.21 | 08:31

Среќа што немало деца: Невремето откорна дудинка, паднала во дворот на градинката кај „Беко“

Вчерашното невреме покажа колку е здрава старата дудинка до градинката „13 Ноември“ – „Јасмин“ во Центар. Иако вработени во градинката и жители од околните згради...

Вести 06.06.21 | 17:08

Силно невреме во Скопје

Силен дожд проследен со грмотевици попладнево зафати делови од Скопје. Од утрово УХМР издадоа и актуелно предупредување во кое најавуваат дека од утре следува период...

Сервиси 06.06.21 | 13:29

УХМР со вонредна прогноза, подгответе се за невреме

Времето во недела претпладне ќе биде сончево и топло со мала облачност а попладне претежно на истокот и североистокот од земјата ќе има локален развој на нестабилна...

Сервиси 26.05.21 | 12:26

Ни се ближи невреме: Попладнево пороен дожд и грмежи

Попладне и кон крајот на денот на повеќе места во земјава ќе биде нестабилно со пороен дожд и грмежи, локално и во форма на невреме, особено во источните делови. Ќе дува...

Останати спортови 23.05.21 | 21:32

Меѓу жртвите во невремето во текот на ултрамаратон во Кина и националниот рекордер

Најмалку21 учесник во ултрамаратонот во кинеската провинција Гансу го загубил животот во силното невреме, меѓу кои се и повеќекратниот рекордер во оваа и други дисциплини...

Свет 20.05.21 | 16:40

Песочна бура предизвика апокалиптични сцени во Русија

Во источна Русија се случија апокалиптични сцени откако огромна бура, што со себе носеше прашина небото го претвори во портокалово. На видајата што ги преплавија социјалните...

Балкан 19.05.21 | 12:48

Силно невреме во Романија: Блокиран сообраќајот и евакуација на најмалку 30 лица

Силно невреме што во последните 24 часа ја погоди Романија предизвика поплавени домаќинства и уништени автомобили, а 30 лица се евакуирани. Невремето предизвика поголема...

Балкан 13.04.21 | 14:54

Снежно невреме во Хрватска

Хрватска од денеска е зафатена од студен бран и во делови од земјата снежно невреме, некаде со температури и до 18 степени пониски од вчерашните. Делови од земјата се...

Балкан 06.04.21 | 17:44

Снежно невреме во Словенија, се приближува кон Македонија

Словенија ја зафати снежно невреме, а студтениот бран доаѓа и кон Македонија. Меќавата создаде долги колони на автопатиштата околу Љубљана, пренесува СТА. Силното невреме...

Свет 22.02.21 | 11:27

Гувернерот на Тексас забрани испраќање сметки за струја, и исклучување на луѓето

По зимската бура и по многу ниските температури, властите во Тексас привремено им забранија на електродистрибутивните компании на граѓаните да им испраќаат сметки...