Ознака: неработен ден
Сервиси 06.10.21 | 12:32

Ќе одмориме: Ни доаѓа споен викенд

Министерството за труд и социјална политика соопшти дека 11 Oктомври, Денот на народното востание, е неработен ден за сите граѓани на Република Македонија. Истовремено,...

Сервиси 06.10.21 | 11:46

Понеделник неработен ден за сите граѓани

Министерството за труд и социјална политика соопштува дека согласно со Законот за празниците на Република Македонија („Службен весник на РМ„ бр.21/98 и 18/07), 11 октомври...

Сервиси 24.09.21 | 14:23

Идниот вторник е неработен ден

Меѓународниот ден на Бошњаците, 28 септември (вторник), е неработен ден за граѓаните припадници на бошњачката заедница во Република Македонија, соопшти Министерството...

Економија 22.09.21 | 13:35

Заев: Ако не сега, Законот за недела неработен ден ќе се донесе подоцна

Премиерот Зоран Заев на денешната прес-конференција изјави дека доколку Законот за недела неработен ден се донесе денеска од наредната недела или преку таа тој ќе стапи...

Македонија 20.09.21 | 13:56

Пратениците да го усвојат законското решение за недела да биде неработен ден-апелира Шахпанска

Министерката за труд и социјална политика Јагода Шахпаска апелираше пратениците што поскоро да го донесат законското решение за недела да биде неработен ден, што би...

Сервиси 14.09.21 | 14:22

Четврток е неработен ден за припадниците на еврејската заедница

Четврток, 16 септември, првиот ден на Јом Кипур, е неработен ден за припадниците на еврејската заедница во земјава, согласно со Законот за празниците, информира Министерството...

Сервиси 06.09.21 | 13:18

Среда е неработна за сите граѓани

Министерството за труд и социјална политика соопштува дека, согласно со Законот за празниците на РМ (,,Службен весник на РМ„ бр.21/98 и 18/07), 8 септември 2021 година (среда),...

Сервиси 24.08.21 | 13:41

Празникот Голема Богородица 28 август – неработен ден за граѓаните од православна вероисповед

Успение на Пресвета Богородица – Голема Богородица 28 август (сабота) е неработен ден за граѓаните од православна вероисповед во Република  Македонија, соопшти Министерството...

Македонија 27.07.21 | 12:56

Расправата за недела неработен ден продолжува по одморите, во собраниска процедура ќе се најде наесен

Новиот закон за работни односи со кој целосно ќе се регулира оваа сфера најверојатно ќе влезе во собраниска процедура на крајот на октомври или почетокот на ноември...

Македонија 14.07.21 | 14:00

Следниот вторник е неработен ден

Курбан Бајрам – 20 јули (вторник) е неработен ден за граѓаните од муслиманската вероисповед во Република Македонија, соопшти Министерството за труд и социјална политика. Од...

Свет 09.07.21 | 12:48

Џонсон би го прогласил понеделник за неработен ден ако Англија победи

Британскиот премиер Борис Џонсон е подготвен да го прогласи понеделник за неработен ден во Англија доколку националниот тим победи во финалето на Европското фудбалско...

Сервиси 17.06.21 | 09:42

18 јуни, Духовден е неработен ден за православните верници

Утрешниот ден, петок нема да биде работен ден за православните верници. Се празнува Духовден. Следен неработен ден кој ќе ни донесе продолжен викенд е 2 август. По овие...

Сервиси 16.06.21 | 15:40

Петок е неработен ден

Петок 18 јуни е неработен ден за сите граѓани од православна вероисповед. Станува збор за празникот Духовден кој верниците го слават во чест на починатите, а по него ни...

Сервиси 11.06.21 | 09:18

Петок пред Духовден, 18 јуни, неработен ден за православните верници

Министерството за труд и социјална политика соопшти дека согласно со Законот за празниците на РM („Службен весник на РМ“, бр.21/98 и 18/07), 18 јуни (петок), Духовден, петок...

Економија 09.06.21 | 16:19

МТСП: Нема простор за злоупотреби на правото недела да е неработна, помошните и придружните дејности ќе се уредат со подзаконски акт

Измените на Законот за работните односи, кој беше усвоен на вчерашната владина седница, прецизно утврдува дека недела е ден на неделен одмор и гарантира дека за над...

Економија 09.06.21 | 14:43

Подобрување на работничките права со мерки што во законот постојат и сега, ама власта не ги контролира

Помпезните најави на Владата за концептот за „недела неработен ден за сите“ како мерка кон унапредување на работничките права и социјалната правда е уште една манипулација...

Македонија 08.06.21 | 15:45

Од 1 октомври недела станува неработен ден

Од 1 октомври недела станува неработен ден за сите, соопшти премиерот Зоран Заев по денешната владина седница. Усвоени се измените во законите за работни односи и за...

Економија 08.06.21 | 15:17

Недела ќе биде неработен ден во Македонија, големи казни за тие што нема да го почитуваат законот

Недела ќе биде неработен ден соопшти премиерот Зоран Заев предмалку на прес конференцијата. Недела ќе биде ден за одмор, а законските измени и решенија се поднесени...

Сервиси 18.05.21 | 09:35

Понеделник е неработен ден за сите граѓани

Министерството за труд и социјална политика соопштува дека согласно со Законот за празниците на РМ („Службен весник на РМ“ бр.21/98 и 18/07), 24 мај 2021 година (понеделник)...

Македонија 02.04.21 | 09:31

Четврток неработен ден за ромската заедница

Министерството за труд и социјална политика соопштува дека согласно со Законот за празниците, 8 април 2021 година (четврток), Меѓународниот ден на Ромите е неработен ден...