Ознака: недела
Економија 07.05.21 | 20:06

Двојна дневница за сите кои ќе работат во недела

Сите што ќе работат во недела ќе добијат двојно повисока дневница, уверува министерот Бектеши. Според предлог законот за трговски друштва се предвидува да работат моловите,...

Економија 01.05.21 | 14:41

Сто проценти поголема дневница за вработените ангажирани во недела

Министерот за економија, Крешник Бектеши во објава на својот фејсбук профил напиша дека со новиот закон за трговија се предвидува 100 проценти поголема дневница за вработените...

Македонија 24.04.21 | 13:34

Пандов: На протестот за уставобранителите на Заев да му ја покажеме моќта на народот

Претседателот на Патриотскиот институт на ВМРО-ДПМНЕ, Александар Пандов на одбележување на 116 години од херојската погибија на Христо Узунов и неговата дружина во Цер,...

Македонија 24.04.21 | 12:24

Сајкоски: Приклучете се на протестот за Слобода на уставобранителите!

Генералниот секретар на ВМРО ДПМНЕ Ѓорѓија на својот профил на Фејсбук ги повика граѓаните да се приклучат на утрешниот протест, на 25 април, в недела на кој ќе се побара...

Македонија 24.04.21 | 12:16

Струмичани се мобилизираат за неделниот протест пред Влада и Собрание

Струмичани се мобилизираат за утрешниот протест, в недела, на 25 април пред Владата и Собранието. Ќе се тргнува во 9 часот пред „Агрокор“ со сопствени возила, а протестот...

Економија 26.03.21 | 14:04

Недела ќе биде неработен ден, ама со одложена примена, од 1 јануари 2022

Примената на Законот за работни односи и „Недела неработен ден“ ќе бидат со одложена примена, од 1 јануари 2022 година, соопштија вицепремиерот за економски прашања,...

Економија 11.03.21 | 15:49

Во недела е голем прометот што го прават трговските центри, дали ќе продолжат да работат?

Доколку во конечното решение се одлучиме трговските центри да работат во недела, тоа ќе биде под строго дефинирани критериуми, строго определено работно време, но и...

Сервиси 11.03.21 | 12:03

Од недела повторно дожд и ветер

Нов влажен бран со дожд и ветер се очекува од недела вечер кога ќе има локални врнежи од дожд, кои веќе во понеделник ќе се прошират низ целата држава и на места ќе бидат...

Економија 10.03.21 | 12:44

Заев се „бореше“ недела да биде неработен ден, а сега вели: Трговските центри треба да работат и во недела

Премиерот Зоран Заев смета дека трговските центри треба да работат и во недела, но вели дека им дава шанса на ресорните министри, работниците и коморите да утврдат кое...

Економија 08.03.21 | 21:44

За ССМ, работодавачите се робовладетели, заради ставовите недела да е неработен ден

Соузот на синдикати на Македонија жестоко реагираше на ставовите на работодавачите за недела како неработен ден, поистоветувајќи ги со робовладетели. Реакцијата доаѓа...

Економија 08.03.21 | 14:04

Ќе има отпуштања, најавуваат работодавачите за идејата недела да биде неработен ден

Прогласувањето на неделата за неработен ден ќе предизвика финансиски загуби во одредени сектори, ќе ја намали продуктивноста и конкурентноста на компаниите и ќе ги...

Економија 25.02.21 | 17:02

Сојуз на синдикати: При крај е договорот за прогласување на недела за неработен ден

Сојузот на синдикатите на Македонија (ССМ) информира дека неговата повеќегодишна иницијатива, недела да биде неработна, е 90 отсто прифатена од социјалните партнери.  Тоа...

Економија 19.02.21 | 13:54

Недела ќе биде работен ден за 36 дејности

Предлог-законот со кој недела ќе се прогласи за неработен ден за сите е во завршна фаза, а со последните преговори се дефинирало кога ќе користат слободен ден работниците...

Економија 15.02.21 | 18:50

Власта не се откажува од намерата недела да биде неработен ден, трговците против

Квалитено законско решение за недела како ден за неделен одмор е од клучно значење. Социјалните партнери се согласни дека исклучоци мора да има, но само во одредени...

Економија 06.02.21 | 20:12

Tие што ќе работат во недела ќе бидат платени повеќе и ќе добијат слободен ден

Недела ќе биде неработен ден, а оние што ќе работат во недела ќе бидат соодветно платени и ќе добијат слободен ден, соопшти вечерва вицепремиерот за економски прашања...

Македонија 05.02.21 | 16:25

Недела ќе биде ден за одмор само за дел од работниците, претставени последните измени на законот

Министерката за труд и социјална политика Јагода Шахпаска денеска пред членовите на Економско-социјалниот совет ја презентираше последната верзија на Предлог-законот...

Економија 18.11.20 | 08:33

Угостителите бараат да работат и во недела

Угостителите се со единствен став дека не смеат да бидат опфатени на кој било начин во ограничувањата и условувањата за начините за работа во недела и целокупната угостителска...

Македонија 13.11.20 | 19:11

Уште малку остана: Недела ќе биде неработен ден

За одлуката недела да биде неработен ден и како таа да се преточи во законско решение денеска разговараше Економско-социјалниот совет со кој претседаваше министерката...

Македонија 12.11.20 | 18:37

Шахпаска: Ќе има исклучоци, не за секого недела ќе биде неработен ден

Министерката за труд и социјална политика, Јагода Шахпаска и вицепремиерот за економски прашања Фатмир Битиќи денеска учествуваа на зум состанок со претставници на...

Македонија 03.11.20 | 16:29

Недела да биде неработен ден, прифати Владата

Владата ја прифати иницијативата денот недела да биде прогласен за неработен ден и го задолжи Министерството за труд и социјална политика во рок од 15 дена да достави...