Ознака: недела
Економија 22.09.21 | 13:35

Заев: Ако не сега, Законот за недела неработен ден ќе се донесе подоцна

Премиерот Зоран Заев на денешната прес-конференција изјави дека доколку Законот за недела неработен ден се донесе денеска од наредната недела или преку таа тој ќе стапи...

Македонија 20.09.21 | 13:56

Пратениците да го усвојат законското решение за недела да биде неработен ден-апелира Шахпанска

Министерката за труд и социјална политика Јагода Шахпаска апелираше пратениците што поскоро да го донесат законското решение за недела да биде неработен ден, што би...

Сервиси 03.09.21 | 08:33

Се очекуваат поројни дождови и грмежи во недела

Во Скопје ќе биде сончево со мала локална облачност. Ќе дува слаб до умерен претежно северен ветер. Минималната температура ќе се спушти до 11, а максималната ќе достигне...

Македонија 27.07.21 | 12:56

Расправата за недела неработен ден продолжува по одморите, во собраниска процедура ќе се најде наесен

Новиот закон за работни односи со кој целосно ќе се регулира оваа сфера најверојатно ќе влезе во собраниска процедура на крајот на октомври или почетокот на ноември...

Психологија 10.07.21 | 18:12

7 дена во неделата, 7 табиети кај човекот: Во еден ден се раѓаат баксузи, а во друг несреќници

Понеделник Понеделник е прв ден во неделата и се смета за најсреќен. Се вели дека детето кое ќе се роди во понеделник ќе има долг и успешен живот. Со овој ден почнува нова...

Економија 09.06.21 | 16:19

МТСП: Нема простор за злоупотреби на правото недела да е неработна, помошните и придружните дејности ќе се уредат со подзаконски акт

Измените на Законот за работните односи, кој беше усвоен на вчерашната владина седница, прецизно утврдува дека недела е ден на неделен одмор и гарантира дека за над...

Економија 09.06.21 | 15:12

Нелогичност на владината мерка: Пазарите ќе бидат затворени в недела, но ќе може да се продава на тезга на тротоар

Дали во неделите ќе се сопнуваме на тротоарите преку распосланите домати, пиперки, компири, кромид… ќе зависи од тоа дали ќе има катанец на портите на зелените пазари....

Економија 08.06.21 | 15:17

Недела ќе биде неработен ден во Македонија, големи казни за тие што нема да го почитуваат законот

Недела ќе биде неработен ден соопшти премиерот Зоран Заев предмалку на прес конференцијата. Недела ќе биде ден за одмор, а законските измени и решенија се поднесени...

Сервиси 03.06.21 | 12:56

Времето до сабота сончево, од недела врнежливо

Времето до крајот на денот ќе биде сончево со мала до умерена облачност. Ќе дува слаб до умерен, а вдолж Повардарието повремено засилен ветер од северозападен правец....

Астро 10.05.21 | 09:12

Прекрасна недела за Водолијата, Ракот ќе одмара

Овен (21.03 – 20.04) ЉУБОВ: Тежнеете кон подобрување на ситуацијата, но сепак околностите не го дозволуват тоа. Разговарајте со партнерот и обидете се да ги решите проблемите....

Економија 07.05.21 | 20:06

Двојна дневница за сите кои ќе работат во недела

Сите што ќе работат во недела ќе добијат двојно повисока дневница, уверува министерот Бектеши. Според предлог законот за трговски друштва се предвидува да работат моловите,...

Економија 01.05.21 | 14:41

Сто проценти поголема дневница за вработените ангажирани во недела

Министерот за економија, Крешник Бектеши во објава на својот фејсбук профил напиша дека со новиот закон за трговија се предвидува 100 проценти поголема дневница за вработените...

Македонија 24.04.21 | 13:34

Пандов: На протестот за уставобранителите на Заев да му ја покажеме моќта на народот

Претседателот на Патриотскиот институт на ВМРО-ДПМНЕ, Александар Пандов на одбележување на 116 години од херојската погибија на Христо Узунов и неговата дружина во Цер,...

Македонија 24.04.21 | 12:24

Сајкоски: Приклучете се на протестот за Слобода на уставобранителите!

Генералниот секретар на ВМРО ДПМНЕ Ѓорѓија на својот профил на Фејсбук ги повика граѓаните да се приклучат на утрешниот протест, на 25 април, в недела на кој ќе се побара...

Македонија 24.04.21 | 12:16

Струмичани се мобилизираат за неделниот протест пред Влада и Собрание

Струмичани се мобилизираат за утрешниот протест, в недела, на 25 април пред Владата и Собранието. Ќе се тргнува во 9 часот пред „Агрокор“ со сопствени возила, а протестот...

Економија 26.03.21 | 14:04

Недела ќе биде неработен ден, ама со одложена примена, од 1 јануари 2022

Примената на Законот за работни односи и „Недела неработен ден“ ќе бидат со одложена примена, од 1 јануари 2022 година, соопштија вицепремиерот за економски прашања,...

Економија 11.03.21 | 15:49

Во недела е голем прометот што го прават трговските центри, дали ќе продолжат да работат?

Доколку во конечното решение се одлучиме трговските центри да работат во недела, тоа ќе биде под строго дефинирани критериуми, строго определено работно време, но и...

Сервиси 11.03.21 | 12:03

Од недела повторно дожд и ветер

Нов влажен бран со дожд и ветер се очекува од недела вечер кога ќе има локални врнежи од дожд, кои веќе во понеделник ќе се прошират низ целата држава и на места ќе бидат...

Економија 10.03.21 | 12:44

Заев се „бореше“ недела да биде неработен ден, а сега вели: Трговските центри треба да работат и во недела

Премиерот Зоран Заев смета дека трговските центри треба да работат и во недела, но вели дека им дава шанса на ресорните министри, работниците и коморите да утврдат кое...

Економија 08.03.21 | 21:44

За ССМ, работодавачите се робовладетели, заради ставовите недела да е неработен ден

Соузот на синдикати на Македонија жестоко реагираше на ставовите на работодавачите за недела како неработен ден, поистоветувајќи ги со робовладетели. Реакцијата доаѓа...