Ознака: НБА
Кошарка 24.03.21 | 13:13

Јокиќ не знае за доста: Нов трипл-дабл за српскиот центар

Српскиот кошаркар, Никола Јокиќ, имаше нова фантастична партија. Јокиќ оствари нов трипл-дабл учинок во дресот на Денвер овојпат во победата над Орландо со 110:99. Српскиот...

Кошарка 23.03.21 | 10:55

Џон Вол со трипл-дабл ја прекина серијата од 20 порази на Хјустон

Екипата на Хјустон рокетс ја прекина низата од 20 порази и славеше против Торонто со 117:99. За кошаркарите на Хјустон тоа е прва победа од 4 февруари 2021 година, со што ја...

Кошарка 22.03.21 | 13:30

Крис Пол надмина 10.000 асистенции во кариерата, прослави со трипл-дабл

Еден од најдобрите плејмејкери во историјата на НБА лигата, Крис Пол, надмина 10.000 асистенции во кариерата, со што стана шестиот кошаркар кој ја достигнал таа бројка. Пол...

Кошарка 19.03.21 | 11:14

Богдан Богдановиќ влегува во форма: Најдобра партија откако го смени клубот

Српскиот кошаркар, Богдан Богдановиќ, го одигра најдобриот натпревар откако летово дојде во тимот на Атланта хоукс и го предводеше својот тим до победа против Оклахома...

Кошарка 17.03.21 | 11:14

Лилард со 50 поени го предовдеше Портланд до историски пресврт против Њу Орлеанс

Дејмиан Лилард постигна 50 поени за Портланд со што го предводеше својот тим до крајно драматично победа против Њу Орлеанс со 125.124. На оваа средба, Портланд стана првиот...

Кошарка 16.03.21 | 12:19

Вечер на трипл-дабли во НБА лигата

Леброн Џејмс, Јанис Антетокумпо, Џејмс Харден и Лука Дончиќ остварија трипл-дабл учинок во натпреварите на своите екипи. Актуелниот шампион ЛА Лејкерс со 128:97 го победи...

Кошарка 10.03.21 | 12:15

Баркли: Меџик Џонсон и Лери Брд се двете најважни имиња во историјата на НБА

Легендарниот НБА кошаркар, Чарлс Баркли, изјави дека Меџик Џонсон и Лери Брд, се двајцата кошаркари кои се најзаслужни за менувањето на лигата кога се појавија во 1979...

Кошарка 10.03.21 | 09:58

Крис Бош, Пол Пирс и Крис Вебер номинирани за влез во „Куќата на славните“ од НБА

Кошаркарскиот дом на славните „Џејмс Најсмит“ именуваше 14 финалисти кои оваа година се кандидати да бидат вклучени во Куќата на славните. Конечниот список ќе биде...

Кошарка 08.03.21 | 08:01

НБА спектакл: Tимот на Леброн го победи тимот на Дурант

На „Ол-стар“ натпреварот во НБА одигран ноќеска, тимот на Леброн Џејмс ја победи екипата на Кевин Дурант со 170:150. Средбата се одржа во Атланта. Ова беше 70. Ол-стар натпревар...

Кошарка 07.03.21 | 21:41

Ембид и Симонс исклучени од Ол-стар натпреварот

Кошаркарите на Филаделфија 76-ерс, Џоел Ембиид и Бен Симонс се исклучени од Ол-стар натпреварот во Атланта поради контакт со позитивно лице на коронавирус, објави НБА-лигата. Ол...

Кошарка 05.03.21 | 09:53

ЛА Клиперси со трет пораз по ред

Екипата на ЛА Клиперс загуби на гостувањето кај Вашингтон визардс со 119:117 со што дојде до третиот пораз во низа. Тоа за клуперси е најлошата серија сезонава, а поради...

Кошарка 04.03.21 | 09:58

Натчовечки дабл-дабл на Џоел Ембид за триумф против НБА лидерот

Центарот на Филаделфија, Камерунецот Џоел Ембид, постигна дабл-дабл од 40 поени и 19 скокови со што го предводеше својот тим до пресврт против Јута и победа во продолжение...

Кошарка 03.03.21 | 11:40

Зајон Вилијамсон се откажа од олстар забивањата, Стеф Кари ќе шутира тројки

Кошаркарот на Њу Орлеанс, Зајон Вилијамсон, ја одбиол поканата да учествува на натпреварот за забивања на олстар викендот што ќе одржи во Атланта в недела. Со тоа се...

Кошарка 03.03.21 | 10:59

Исклучен Букер, нема проблем: Феникс ги победи Лејкерси и изби на втората позиција во НБА лигата

Најдобриот играч на Феникс санс, Девин Букер, беше исклучен на почетокот на второто полувреме, но „сонцата“ успеаја да ја задржат концентрацијата и да слават на гостувањето...

Кошарка 02.03.21 | 10:51

Њу Орлеанс го преслуша џезот

Со одличната партија на ударното трио Зајон Вилијамсон, Брендон Инграм и Лонзо Бол, Њу Орлеанс пеликасннс успеаја да го совладаат најдобриот тим во досегашниот тек...

Кошарка 02.03.21 | 09:54

Девин Букер и Јанис Антетокумпо прогласени за играчи на неделата во НБА лигата

Кошаркарите на Феникс санс и на Милвоки бакс, Девин Букер и Јанис Антетокумпо, се прогласени за играчи на неделата во Западната и Источната конференција на НБА лигата. Букер...

Кошарка 01.03.21 | 10:38

Кога Бредли Бил ќе даде над 40 – Вашингтон губи: Продолжен антирекордот во НБА

Кошаркарот на Вашингтон визардс, Бредли Бил го пролжи бизарниот антирекорд во НБА лигата што се состои во тоа секогаш кога тој ќе постигне 40 или повеќе поени неговиот...

Кошарка 26.02.21 | 10:39

Бруклин реди победи во НБА лигата

Кошаркарите на Бруклин ноќеска го совладаа Орландо меџик со 129:92. Нетс се во серија од осум победи. Ова е најдобриот резултат на клубот од 2006 година. Бруклин, исто така...

Кошарка 24.02.21 | 10:28

Лука Дончиќ побрз од сирената за триумф на Далас против Бостон

Лука Дончиќ постигна тројка на една стотинка до крајот со што на својот Далас му донесе победа против Бостон со резултат 110:107. За словенечкиот кошаркар тоа беше втора...

Кошарка 24.02.21 | 09:31

Харден и Лилард ги предводат НБА олстар резервите

НБА ги објави резервите за Ол Стар натпреварот 2021 година. Изборот го правеа тренероте на 30 тимови во лигата, а Џејмс харден и Дејмиан Лилард ги предводат избраните кошаркари...