Ознака: НБА
Кошарка 23.04.21 | 19:11

Петровиќ, Кукоч и Дивац во идеалната европска НБА петорка во избор на Ајзеа Томас

Поранешниот легендарен НБА кошаркар Ајзеа Томас избра четворица кошаркари од поранешна Југославија во неговата идеална „европска“ петорка на сите времиња во најсилната...

Кошарка 15.04.21 | 11:23

Со звукот на сирената Дончиќ го реши Мемфис

Кошаркарот на Далас маверикс, Лука Дончиќ се осврна на победата остварена ноќеска со тројка постигната со звукот на сирената на мечот со Мемефис гризлис (114:113). Бев многу...

Кошарка 14.04.21 | 11:03

„Сонцата“ најжешки во НБА, го надиграа ланскиот финалист Мајами

Феникс санс оствари убедлив триумф од 106:86 над Мајами хит со што продолжува да врши притисок врз Јута џез за првата позиција во Западната конференција, но и во целата...

Кошарка 12.04.21 | 08:51

Joкиќ: Сите тимови во НБА „кукаат“ на судиите

Центарот Денвер нагетс, Никола Јокиќ, по синоќешниот пораз од Бостон селтикс (87:105), го прокоментира неговото често незадоволство од судењето. Мислам дека сите 30 тимови...

Кошарка 11.04.21 | 11:09

„Клиперси“ најмалку три недели без повредениот Патрик Беверли

Екипата на ЛА клиперс, најмалку во следните три недели  ќе биде без стандарниот кошаркар Патрик Беверли поради повреда. Беверли се повредил на натпреварот против Феникс...

Кошарка 09.04.21 | 12:52

Пол Џорџ ги изгоре „сонцата“, Лука и Порзингис ги „уловија“ елените

Кошаркарите на Далас маверикс го совладаа Милвоки бакс со 116:101 предводени од тандемот Лука Дончиќ – Крситапс Порзингис. Дончиќ за влакно не оствари нов трипл-дабл,...

Кошарка 01.04.21 | 11:12

Букер и Дончиќ ја „запалија“ НБА

Лука Дончиќ одигра уште еден блескав натпревар со што го предводеше Далас маверикс до победа против Бостон селтикс со 113:108. Словенечкиот кошаркар го заврши натпреварот...

Кошарка 31.03.21 | 12:45

Избегната трагедија во НБА лигата: Авионот на Јута џез остана без еден мотор, па принудно слета

Авионот кој ги пренесуваше кошаркарите на Јута џез удри во јато птици и остана без еден од моторите. Поради тоа, авионот што леташе од Солт Лејк сити кон Мемфис, мораше...

Кошарка 24.03.21 | 13:13

Јокиќ не знае за доста: Нов трипл-дабл за српскиот центар

Српскиот кошаркар, Никола Јокиќ, имаше нова фантастична партија. Јокиќ оствари нов трипл-дабл учинок во дресот на Денвер овојпат во победата над Орландо со 110:99. Српскиот...

Кошарка 23.03.21 | 10:55

Џон Вол со трипл-дабл ја прекина серијата од 20 порази на Хјустон

Екипата на Хјустон рокетс ја прекина низата од 20 порази и славеше против Торонто со 117:99. За кошаркарите на Хјустон тоа е прва победа од 4 февруари 2021 година, со што ја...

Кошарка 22.03.21 | 13:30

Крис Пол надмина 10.000 асистенции во кариерата, прослави со трипл-дабл

Еден од најдобрите плејмејкери во историјата на НБА лигата, Крис Пол, надмина 10.000 асистенции во кариерата, со што стана шестиот кошаркар кој ја достигнал таа бројка. Пол...

Кошарка 19.03.21 | 11:14

Богдан Богдановиќ влегува во форма: Најдобра партија откако го смени клубот

Српскиот кошаркар, Богдан Богдановиќ, го одигра најдобриот натпревар откако летово дојде во тимот на Атланта хоукс и го предводеше својот тим до победа против Оклахома...

Кошарка 17.03.21 | 11:14

Лилард со 50 поени го предовдеше Портланд до историски пресврт против Њу Орлеанс

Дејмиан Лилард постигна 50 поени за Портланд со што го предводеше својот тим до крајно драматично победа против Њу Орлеанс со 125.124. На оваа средба, Портланд стана првиот...

Кошарка 16.03.21 | 12:19

Вечер на трипл-дабли во НБА лигата

Леброн Џејмс, Јанис Антетокумпо, Џејмс Харден и Лука Дончиќ остварија трипл-дабл учинок во натпреварите на своите екипи. Актуелниот шампион ЛА Лејкерс со 128:97 го победи...

Кошарка 10.03.21 | 12:15

Баркли: Меџик Џонсон и Лери Брд се двете најважни имиња во историјата на НБА

Легендарниот НБА кошаркар, Чарлс Баркли, изјави дека Меџик Џонсон и Лери Брд, се двајцата кошаркари кои се најзаслужни за менувањето на лигата кога се појавија во 1979...

Кошарка 10.03.21 | 09:58

Крис Бош, Пол Пирс и Крис Вебер номинирани за влез во „Куќата на славните“ од НБА

Кошаркарскиот дом на славните „Џејмс Најсмит“ именуваше 14 финалисти кои оваа година се кандидати да бидат вклучени во Куќата на славните. Конечниот список ќе биде...

Кошарка 08.03.21 | 08:01

НБА спектакл: Tимот на Леброн го победи тимот на Дурант

На „Ол-стар“ натпреварот во НБА одигран ноќеска, тимот на Леброн Џејмс ја победи екипата на Кевин Дурант со 170:150. Средбата се одржа во Атланта. Ова беше 70. Ол-стар натпревар...

Кошарка 07.03.21 | 21:41

Ембид и Симонс исклучени од Ол-стар натпреварот

Кошаркарите на Филаделфија 76-ерс, Џоел Ембиид и Бен Симонс се исклучени од Ол-стар натпреварот во Атланта поради контакт со позитивно лице на коронавирус, објави НБА-лигата. Ол...

Кошарка 05.03.21 | 09:53

ЛА Клиперси со трет пораз по ред

Екипата на ЛА Клиперс загуби на гостувањето кај Вашингтон визардс со 119:117 со што дојде до третиот пораз во низа. Тоа за клуперси е најлошата серија сезонава, а поради...

Кошарка 04.03.21 | 09:58

Натчовечки дабл-дабл на Џоел Ембид за триумф против НБА лидерот

Центарот на Филаделфија, Камерунецот Џоел Ембид, постигна дабл-дабл од 40 поени и 19 скокови со што го предводеше својот тим до пресврт против Јута и победа во продолжение...