Ознака: НБА лига
Кошарка 28.07.21 | 09:11

Барак Обама влезе во НБА лигата

Поранешниот претседател на САД, Барак Обама стана стратешки партнер на новата НБА дивизија во Африка, се наведува на официјалната веб-страница на лигата. Според договорот,...

Кошарка 17.05.21 | 08:21

Почнува плејофот во НБА лигата

Регуларниот дел од сезоната во НБА-лигата заврши и познати се двојките за плејофот и плејин турнирот. Најпрво ќе се играат мечевите од плејин од утре до 21 мај, а потоа...

Кошарка 30.09.20 | 09:11

Нема спиење: Вечерва почнува НБА финалето

Дефанзивецот на Мајами, Џими Батлер ги сподели своите размислувања за претстојното финале во НБА плејофот против Лос Анџелес лејкерс. – Мислам дека имаме навистина...

Кошарка 08.08.20 | 20:41

Новата НБА сезона може да почне дури во јануари

– Раководството на најсилната кошаркарска лига на светот – НБА, размислува да го премести датумот за почеток на следната сезона до јануари 2021 година, пренесува „ЕСПН“. Лигата...

Кошарка 29.07.20 | 16:26

Сите во Орландо: Утре продолжува НБА лигата

Извршниот директор на Здружението на играчи во НБА (НБПА), Мишел Робертс, изрази очекување дека следната сезона може да се игра во „балон“. – Ако утре изгледа како денес,...

Кошарка 06.07.20 | 09:55

Ќе почне ли НБА лигата: Се повеќе тимови одбиваат да играат поради короната

Сакраменто е седмата од вкупно 22 екипи во НБА лигата, кои ќе учествуваат во рестартирање на сезоната, која го затвори тренинг-комплекс поради позитивни тестови на коронавирус...

Кошарка 11.06.20 | 13:39

Се плашат од зараза: Некои НБА играчи не сакаат да ја доиграат сезоната

НБА и синдикатот на кошаркари на лигата ќе им овозможат на играчите да не учествуваат во продолжување на сезоната 2019/20 без кон нив да има примена на санкции. Според „ЕСПН“...

Кошарка 29.05.20 | 08:58

И НБА лигата може да биде тужена

Сопственик на деловен простор на „Петтата авенија“ во Њујорк, ја тужи НБА за сума од 1,25 милиони долари. Најсилната светска кошаркарска лига има закупено простории...

Кошарка 05.05.20 | 09:28

Иако е забрането: НБА играчи се кријат зад затвoрени врати за да тренираат

Некои играчи од НБА спроведуваат тајни тренинзи во сали кои не ги дозволува лигата, објави „Њујорк тајмс“. Изворот се повикува на еден од кошаркарите на клуб од Западната...

Кошарка 26.01.20 | 21:31

Леброн Џејмс токму денеска го помина Коби Брајант и стана најдобар стрелец во НБА

Ѕвездата на Лос Анџелес Лејкерс, Леброн Џејмс изби на третото место на листата најдобри стрелци во НБА лигата. Против Филаделфија, ноќеска, постигна 29 коша и сега има...