Ознака: натпревар
Култура 21.05.22 | 20:40

Во Охрид се одржа Републичкиот натпревар „Млади библиотекари“, прилепчанката Исидора Николоска го освои првото место

Прилепчанката Исидора Николоска го освои првото место на 21. Републички натпревар „Млади библиотекари“ што вчера се одржа во организација на Библиотекарското здружение...

Култура 20.05.22 | 10:01

Библиотеката „Григор Прличев“ во Охрид домаќин на републичкиот натпревар „Млади библиотекари“

Во организација на Библиотекарското здружение на Македонија (БЗМ) денеска напладне во Националната установа Библиотека „Григор Прличев“ во Охрид ќе се одржи 21. Републички...

Фудбал 29.03.22 | 22:53

Мундијалскиот сон не ни се оствари, Португалија оди на Светското првенство

Македонската фудбалска репрезентација не успеа да направи ново чудо, загубивме од Португалија на „Драгао“ со 2-0 и не успеавме да се пласираме на Светското првенство...

Фудбал 29.03.22 | 17:28

Порто претесен да ги собере сите навивачи на македонската репрезентација

Од сите страни на Европа, пристигнуваат Македонци, напиша на Фејсбук, Јохан Тарчуловски, пренесувајќи ја еуфоријата на нашите навивачи во пресрет на вечерашниот фудбалски...

Фудбал 28.03.22 | 15:11

Фудбалската федерација на Португалија подготви по едно знаме за португалските навивачи

За секој португалски навивач, фудбалската федерација на Португалија подготви и по едно мало знаменце на секое столче со што дополнително сака да го заокружи амбиентот...

Фудбал 23.03.22 | 21:35

Палермо обоен во црвено и жолто: Македонските фанови во голем број пристигнуваат пред фудбалскиот натпревар

Македонските фанови полека пристигнуваат во Палермо пред фудбалскиот натпревар на македонската репрезентација. Од секое ќоше ечи македонска песна, обоен е градот...

Ракомет 25.11.21 | 22:45

Вардар го претрпе петтиот пораз во низа во ЛШ

Ракометарите на Вардар го претпеа петтиот пораз во низа во Лигата на шампионите, откако на домашен терен во СЦ „Јане Сандански“ загубија од унгарскиот шампион ПИК...

Фудбал 14.11.21 | 08:57

Денеска е денот за нова фудбалска историја на Македонија: Играме со Исланд

Фудбалската репрезентација на Македонија денеска игра уште еден историски натпревар. Последен ривал во овој квалификациски циклус за Светското првенство (СП) ќе биде...

Ракомет 21.09.21 | 13:31

Комити: Колку поводи и причини имаме да го наполниме „Јане Сандански“ во среда !!!

Во среда на програмата натпревар на РК Вардар 1961 во рамките на 2.коло од Лигата на Шампионите. Во С.Ц. Јане Сандански ќе гостува екипата на Брест Мешков. После долг период,...

Фудбал 02.09.21 | 22:48

Ерменија остана непоразена, Македонија не ги искористи шансите!

Македонската фудбалска репрезентација одигра без голови против Ерменија во 4 коло од групата Ј во квалификациите за СП во Катар. Новиот селектор Благоја Милевски со...

Фудбал 13.07.21 | 09:45

Рапид тестовите на атинскиот аеродром го „откажаа“ пријателскиот натпревар Олимпијакос – Галатасарај

Пријателскиот фудбалски натпревар Олимпијакос – Галатасарај што требаше да се одржи денеска во Атина е откажан поради синоќешниот „инцидент“ на атинскиот аеродром,...

Фудбал 25.06.21 | 17:08

УЕФА дозволи да има навивачи на арената „Тодор Проески“

Македонските претставници во европските фудбалски купови ќе имаат поддршка од своите навивачи на натпреварите на домашен терен на стартот од квалификациите во Лигата...

Фудбал 30.04.21 | 12:59

Финалето на Купот на Италија меѓу Атланта и Јувентус ќе се одржи со гледачи

Претседателот на Серија А, Паоло Дал Пино објави дека на гледачите ќе им биде дозволено да присуствуваат на финалето на фудбалскиот Куп на Италија меѓу Аталанта и Јувентус. Благодариме...

Кариера 04.02.21 | 08:52

Дамјан триумфираше во натпревар за средношколци, од МОН не му ја даваат наградата зошто бил основeц

Малиот штипјанец Дамјан Давков нема да ја добие заслужената парична награда откако победи на државниот натпревар по математика за средношколци, зошто не бил средношколец....

Ракомет 21.01.21 | 19:59

Унгарија продолжува и после Бразил сигурно чекори кон четврт финале

Репрезентацијата на Унгарија продолжи со добрите игри на Светското првенство во Египет и во првото коло од главната фаза во групата 1 без многу проблеми го совлада Бразил...

Кошарка 29.09.20 | 15:40

Украински кошаркари се испотепаа меѓу себе и тоа на – пријателски меч

Дуелот меѓу украинските екипи Одеса и Термопил требало да биде само еден вообичаен контролен дуел. Но, неочекувано во еден миг од последната четвртина средбата добила...

Останати спортови 13.09.20 | 09:13

Падобрански куп „Скопје 2020“ во прецизно слетување

Дваесетина падобранци вчера учествуваа на Падобрански куп „Скопје 2020“ во прецизно слетување што се одржа во организација на Аероклубот Скопје. Победник на натпреварот...

Македонија 01.07.20 | 23:03

Адеми: Овие избори се борба меѓу Албанците и ВМРО, СДСМ

Носителот на пратеничката листа на ДУИ, Арбер Адеми, вечерва во изборната дебата на ТВ21 вели дека овие избори се натпревар помеѓу Албанците и двете македонски политички...

Останати спортови 30.06.20 | 17:47

Публика на спортските натпревари и натаму нема да има

Владата на денешната седница  донесе одлука за престанок на важењето на забраната за одржување спортски натпревари во колективните спортови. Како што соопшти владината...

Фудбал 12.06.20 | 10:35

10 минути бил сам на теренот, не видeл дека натпреварот е прекинат поради густата магла

Ова е историска фотографија од 1937 година која носи интересна приказна за легендарниот голман Сем Бартрам и маглата. За време на лига турнир во 1937 година, легендарниот...