Ознака: нато
Вести 05.07.22 | 17:11

Потпишани протоколите за пристап на Шведска и Финска во НАТО

Со потпишувањето на пристапниот протокол се иницира процесот на ратификација во секоја од земјите-членки И покрај ова, ратификацијата во Турција сè уште може да претставува...

Свет 05.07.22 | 08:37

Шведска и на Финска чекор поблиску до НАТО

Земјите-членки на НАТО денеска во Брисел ќе ги потпишат пристапните протоколи неопходни за членството на Шведска и на Финска. Шведската министерка за надворешни работи...

Свет 04.07.22 | 12:22

НАТО утре ќе потпише пристапни протоколи со Финска и Шведска

НАТО најави дека утре ќе потпише протоколи со Финска и Шведска за пристапување на двете земји во Алијансата. „Разговорите меѓу претставниците на пактот и двете земји...

Балкан 03.07.22 | 16:28

Рама: Порто Романо ќе биде најголемо пристаниште на Јадранот, но и база на НАТО

Премиерот на Албанија, Еди Рама изјави дека го поканил НАТО да постави воена поморска база во новото пристаниште Порто Романо, кое ќе се гради во Драч. Се планира пристаништето...

Македонија 02.07.22 | 18:11

Ковачевски: Заедно со НАТО-сојузниците ги јакнеме нашите позиции и обезбедуваме сигурност, безбедност и мир за нашите граѓани

Премиерот  Димитар Ковачевски заедно со министерката за одбрана, Славјанка Петровска и амбасадорката на САД во нашата земја, Кејт Брнз, денеска го посетија носачот...

Балкан 01.07.22 | 23:22

Албанија бара од НАТО во Драч да формира поморска воена база

Албанскиот премиер Еди Рама изјави дека Албанија упатила повик до НАТО да учествува во финансирање на воена поморска база во Драч. Рама на прес-конференција соопшти...

Балкан 01.07.22 | 13:28

Словенечкиот премиер предупредува на „информациска војна“ на Москва на Балканот

Словенечкиот премиер, Роберт Голоб, во врска со руското влијание на Балканот, предупреди дека земјите од регионот мора „да смислат планови“ за да се спротивстават...

Свет 30.06.22 | 14:56

Столтенберг: Шведска и Финска во вторник ќе потпишат протокол за пристапување во НАТО

Шведска и Финска во вторник ќе потпишат протокол за пристапување во НАТО, изјави денеска во Мадрид генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг. Политичката одлука...

Свет 29.06.22 | 19:30

НАТО ги поканува Шведска и Финска да се приклучат

Лидерите на земјите од НАТО одлучија да ги поканат Шведска и Финска да се приклучат на алијансата и се согласија да ги потпишат пристапните протоколи. Членките на НАТО...

Свет 29.06.22 | 19:01

Турција побара екстрадиција на „33 терористи“ од Шведска и Финска откако го тргна ветото за прием

Турција побара екстрадиција на 33 лица осомничени за тероризам во рамките на договорот со кој се согласи да не го блокира приемот на Шведска и Финска во НАТО. Двете скандинавски...

Балкан 29.06.22 | 10:16

Грција го поздравува договорот на Турција со Шведска и Финска за членството во НАТО

Грчката Влада изразила задоволство за постигнатиот договор меѓу Турција и Шведска и Финска за членството на НАТО, пишува грчката новинска агенција АНА-МПА, повикувајќи...

Свет 28.06.22 | 21:22

Ердоган попушти, Турција ги пушти Финска и Шведска во НАТО

Турција го поддржа членството на Финска и Шведска во НАТО, соопшти кабинетот на финскиот претседател Саули Ниинисто, а во меѓувреме истата изјава дојде и од НАТО. Министрите...

Свет 28.06.22 | 15:14

НАТО ќе усвои нов стратешки концепт: Кина ќе биде означена како „системски предизвик“, се менува статусот и на Русија

Во новиот стратешки концепт на НАТО, Алијансата ќе ја именува Кина „системски предизвик“, а ќе се констатира и зајакнување на соработката меѓу Пекинг и Москва, пишува...

Свет 27.06.22 | 21:43

Андерсон: Нема да дозволам Шведска да стане засолниште за терористи, веќе се процесуираат случаи против Курдската работничка партија

Шведската премиерка, Магдалена Андерсон, изјави дека нема да дозволи нејзината земја да стане засолниште за терористи. Нејзината изјава доаѓа по средбата со генералниот...

Свет 27.06.22 | 14:14

Столтенберг: НАТО сака драстично да го зголеми бројот на војници за брз одговор

НАТО работи на планови за зголемување на бројот на војници за своите сили за брз одговор на повеќе од 300.000, изјави денеска генералниот секретар Јенс Столтенберг. Деталите...

Свет 26.06.22 | 18:57

Анти-НАТО протест во Мадрид

Илјадници луѓе денеска протестираа во Мадрид поради одржување на Самитот на НАТО следната недела во главниот град на Шпанија. Демонстрантите порачаа дека зголемувањето...

Свет 26.06.22 | 17:00

Украина се откажува од членството во НАТО: Советник на Зеленски најави дека имаат ново барање до Алијансата

Украина прифатича дека членството во НАТО повеќе не е опција за земјата и нема да преземе никакви дополнителни чекори кон приклучување кон воената алијанса предводена...

Свет 26.06.22 | 16:56

Ердоган во разговор со шведската премиерка: Шведска нема да влезе во НАТО дури не преземе „обврзувачки ветувања“ за турските барања

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган и порачал на шведската премиерка Магдалена Андерсон дека не забележал никакви конкретни потези кои би ја ублажиле загриженоста...

Свет 26.06.22 | 00:07

Украина може да се откаже од идејата за влез во НАТО

Украина веројатно нема да презема чекори за приклучување на НАТО пактот, бидејќи некои земји членки на воениот блок ги отфрлиле нејзините аспирации, произлегува од...

Свет 25.06.22 | 23:02

Ердоган на Столтенберг: Нема напредок за влезот на Шведска и Финска во НАТО

Шведска и Финска допрва треба да преземат „конкретни и искрени“ чекори да ја ублажат загриженоста на Турција пред нивното предложено влегување во НАТО, изјави во саботата...