Ознака: наставник
Скопје 28.10.21 | 17:17

Наставникот кој тепаше ученик не дошол на работа, отказ се уште нема

Наставникот по англиски јазик од основното училиште „Панајот Гиновски“, кој беше снимен како тепа ученик од седмо одделение, денеска не дошол на работа и ќе биде заменет...

Црна хроника 23.10.21 | 18:37

Полицијата го повикала на разговор наставникот кој тепаше ученик во Бутел

Министерството за внатрешни работи денеска ги повикале на разговор лицата инволвирани во инцидентот што се случи вчера во основно училиште во Бутел, меѓу кои и наставникот...

Скопје 23.10.21 | 14:09

На насилниците не им е место во училиштата, директорката и МОН да преземат активности, реагира Костовски по објавеното видео

Идниот градоначалник на Општина Бутел, Дарко Костовски се огласи на социјалните мрежи откако во јавноста се појави видео на кое се гледа малтретирање на ученик од страна...

Скопје 23.10.21 | 13:23

Наставник кој физички нападна ученик во основно училиште во Бутел ќе оди на дисциплинска комисија

Наставник по англиски јазик пред цело одделение во училница физички малтретира ученик во основното училиште „Панајот Гиновски“ во населбата Бутел 2. Наставник тепа...

Македонија 22.09.21 | 17:28

Вие сте стока, одма да пренесете дома дека сте стока – наставничка во скопско училиште им се обраќа на учениците

Со навреди, викање и забрани наставничка од скопско основно училиште се обидува да ги научи учениците да не излегуваат од училница, објави „А1он“. Со навреди, викање...

Македонија 03.07.21 | 10:36

Министерство за образование: 141 наставник унапредени во звање ментор

Согласно Законот за наставници и стручни соработници во основните и средните училишта, преку избор на прв јавен оглас, во звање ментор се унапредени 141 наставник од...

Македонија 04.01.21 | 14:37

Наставниците може да се пријават за ментори, ќе добијат повисока плата

Со почетокот на календарската 2021 година прв пат во Македонија започнува и имплементацијата на законска одредба наменета за наставниците за кариерен напредок во звања...

Свет 17.10.20 | 16:05

Ова е наставникот кој беше обезглавен

Францускиот учител кој вчера беше обезглавен од страна на 18 годишен терорист, заради покажување на карикатура од пророкот Мухамед на час, идентификуван е како Самуел...

Свет 16.10.20 | 21:27

Вознемирувачко видео од местото на нападот во Париз

Францускиот претседател Емануел Макрон ќе го посети предградието на Париз, Конфлан Сент-Онорин, каде беше обезглавен наставник од родител на ученик, кој за време на...

Свет 16.10.20 | 20:36

Родител му ја отсекол главата на наставник зошто на децата им покажал карикатура од Мухамед

Француската полиција вечерва застрела маж кој претходно со нож нападна друго лице во близина на Париз и го обезглави. Обвинител за антитероризам изјави дека се истражува...

Црна хроника 29.09.20 | 12:33

Наставник нападнат од мајката на поранешната девојка

Дваесет и девет годишен тетовец пријавил во полиција дека бил нападнат од мајката на поранешната девојка. Според пријавеното, нападот се случил во училиште каде работел. Вчера...

Калеидоскоп 29.09.20 | 11:20

Французин вели дека тетоважите го чинат работно место во градинка

Учител во училиште, чие тело, лице и јазик е покриено со тетоважи и на кои белките на очите хируршки му се направени поцрни, изјавил дека бил спречен да предава во француска...

Црна хроника 23.07.20 | 16:35

Место во изолација, наставник делел свидетелства на ученици

ОВР Кичево поднесе кривична пријава против Д.П.(46), од кичевското село Осој, поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „непостапување според здравствените...

Црна хроника 27.02.20 | 19:12

Се степале ученик и наставник во Скопје

Физичка пресметка помеѓу 15-годишен ученик и наставник се случила завчера попладне во училиште на улицата Фуштанска во Скопје по претходна расправија, соопшти МВР. Случајот...

Црна хроника 27.02.20 | 14:49

Наставник и ученик се степале во училиште во Ченто

Наставник и 15-годишен ученик се степале во училиште на улицата Фуштанска во училиштето Крсте Петков Мисирков во скопската населба Ченто. Како што информираат од МВР...

Црна хроника 31.01.20 | 11:09

54-годишен наставник бакнал ученичка

Одделението за внатрешни работи Гостивар-Надворешна канцеларија за криминалистички работи, до Основното јавно обвинителство Гостивар, поднесе кривична пријава против...

Црна хроника 30.01.20 | 16:57

Гостиварски наставник сексуално вознемирувал малолетна ученичка

На 29.01.2020 во 18.20 часот, 39-годишен жител на гостиварско село пријавил дека наставникот (54) ја повикал неговата малолетна ќерка во празна училница во училиштето во кое учи,...

Македонија 28.03.19 | 13:10

По братот, градоначалничката Петровска си го вработи и внукот

Нов случај на непотизам поврзан со битолската градоначалничка. Откако Наташа Петровска си го вработи братот како наставник по математика во ОУ „Елпида Карамнди“,...

Калеидоскоп 06.03.19 | 09:31

Фреди Меркјури од Вараждин стана хит на социјалните мрежи

Наставникот по музичко образование Томислав Цвртила од Вараждин настапи со детскиот хор, изведувајќи уникатна изведба на „Bohemian Rhapsody“. Но, публиката била воодушевена...

Црна хроника 09.02.19 | 16:16

Наставничка удрила дете со дрвен предмет во училиште во Челопек

Дестегодишно дете имало потреба од лекарска помош, откако истото било удрено со дрвен предмет од наставничка од с. Челопек. „На 08.02.2019 година во 11,00 во Полициското одделение...