Ознака: насилство
Македонија 18.03.23 | 10:35

За Тик ток снимаа како крадат, со нож повредил соученик, си го уби момчето: Децата од Тетово како да немаат страв од последици

Многу примери во Тетово укажуваат на тоа дека деца на помала возраст стануваат насилници и имаат проблеми со законот, а институциите постапуваат со нив како со сторители...

Балкан 28.02.23 | 17:28

Крадец, ѓубре, дебела свиња, ќе те скршам:Прекршочниот суд во Загреб казни 39-годишна жена за психичко насилство

Триесет и деветгодишна жена е вонсудски прогласена за виновна пред судот за прекршоци во Загреб за психичко насилство врз нејзиниот поранешен сопруг во присуство на...

Црна хроника 16.02.23 | 09:40

Драма во Велес: Ја тепал и давал дрога и ја наведувал на проституција својата сопруга

Основното јавно обвинителство Кавадарци поведе постапка против 45-годишен жител на Велес за кого постои основано сомнение дека сторил кривично дело – Посредување во...

Балкан 03.02.23 | 18:54

Ја давел со кабел, ја кубел, понижувал и ја навредувал: Угледен лекар на сопругата ѝ нанел тешки повреди

Угледниот доктор од ВМА кој е осомничен дека во средата брутално ја претепал сопругата во нивниот семеен дом во Земун, одреден му е притвор од 30 дена поради насилство...

Македонија 27.01.23 | 20:19

Пендаровски: Го осудивме насилството во Охрид, одредени субјекти во Бугарија го искористија случајот за политички цели

Одредени политички субјекти во Бугарија, локалниот инцидент во Охрид се обидуваат да го стават во политички контекст и да го политизираат за да добијат политички поени...

Македонија 02.12.22 | 15:54

МОН го поддржа градоначалникот кој ја разреши директорката во Градско, која не презела ништо за ученикот кој бил малтретиран

Министерството за образование и наука ја поздравува одлуката на градоначалникот на општина Градско за разрешување на директорот на основното општинско училиште каде...

Калеидоскоп 02.12.22 | 10:44

Вкупно 63 отсто од учениците потврдуваат дека насилството е постојано присутно во училиштата, но не го пријавуваат од бројни причини

Шеесет и три отсто од учениците потврдуваат дека насилството е постојано присутно во училиштата. Дури 70 проценти од учениците се сведоци на насилно однесување во нивните...

Балкан 30.11.22 | 13:33

Повеќе од 8.000 деца во Србија биле изложени на семејно насилство

Во Србија, во текот на 2021 година, повеќе од 8.000 деца биле изложени на семејно насилство, предупреди денеска мисијата на УНИЦЕФ и оцени дека зголемувањето на бројот на...

Црна хроника 28.11.22 | 16:47

Насилник од Гостивар со нож ја нападнал сестра му и нејзиното дете

41-годишен жител на Гостивар вчера бил уапсен откако неговата сестра пријавила дека со нож ја нападнал нејзе и нејзиниот малолетен син, соопшти полицијата. На 27.11.2022 околу...

Црна хроника 19.11.22 | 18:12

Кривична пријава против 17 лица поради насилство во Куманово

Обвинителството отвори постапка за насилство во група во Куманово. Во врска со настан регистриран на видео снимки објавени на социјалните мрежи во Куманово, Основното...

Црна хроника 27.10.22 | 13:16

62 годишен наставник истепал, застрашувал и навредувал ученик во училиште во Броштица

Дебарското одделение за внатрешни работи поднесе кривична пријава против наставник од село Броштица, општина Центар Жупа, кој физички нападнал ученик. – Поради постоење...

Црна хроника 12.09.22 | 16:27

Приведен насилникот од кафеана во Дебар Маало

На подрачјето на Кисела Вода, денеска, во 10.45 часот полициски службеници од Единицата за насилен криминал-Одделение за насилен криминал го лишиле од слобода Д.А.(38) од...

Црна хроника 11.09.22 | 09:25

За врат извадил 15-годишник од кафуле па го претепал во подземна гаража, а потоа во училешен двор нападнал уште две деца

Основното јавно обвинителство Скопје донесе Наредба за спроведување истражна постапка против 20-годишен скопјанец за кого постои основано сомнение дека сторил продолжено...

Црна хроника 10.09.22 | 14:27

Истепал малолетник пред кафуле, па уште двајца пред средно училиште во Кисела Вода, уапсено 21-годишно момче во Аеродром

Полициски службеници од Полициската станица Аеродром, синоќа во 20:00 часот на бул.„Србија“ го лишиле од слобода М.Л.(21) од Скопје. Како што информираат од МВР, М.Л. претходно...

Македонија 06.09.22 | 11:03

70 отсто од средношколците во Македонија се сведоци на насилство во училиштата, но не го пријавуваат

Високи 70 отсто од средношколците се сведоци на насилно однесување во нивните училишта, но не го пријавуваат од бројни причини, меѓу кои не знаењето кому да пријават...

Црна хроника 03.08.22 | 16:36

Отворена истрага за лицето кое впери пиштол кон цело семејство

Основното јавно обвинителство Скопје донесе Наредба за истражна постапка за 36 годишно лице откако осомничениот нападнал и се заканувал со пиштол во рака врз двајца...

Црна хроника 07.07.22 | 18:43

МВР поднесе кривична пријава против 18-годишник кој фрлал со „молотови коктели“

Министерството за внатрешни работи (МВР) попладнево информираше дека поднело кривични пријави до Основното јавно обвинителство (ОЈО) Скопје за двајца демонстранти...

Македонија 06.07.22 | 10:00

Џафери: Поддржувам сечие право на протест, осудувам хулиганство, насилство и омраза

Претседателот на Собранието Талат Џафери утрово на својот фејсбук профил објави три видеа и напиша дека го признава и поддржува правото на протести, но не поддржува...

Скопје 27.06.22 | 12:11

Скопјанец ѝ ги искршил двете раце на мајка си

Основното јавно обвинителство Скопје поведе постапка против 31-годишен скопјанец осомничен за кривично дело – Тешка телесна повреда од член 131 став 2 во врска со став...

Црна хроника 27.06.22 | 12:11

Скопјанец ја претепал мајка си: Ја удирал со столче, и ги скршил двете раце

Основното јавно обвинителство Скопје поведе постапка против 31-годишен скопјанец осомничен за кривично дело – Тешка телесна повреда од член 131 став 2 во врска со став...