Ознака: насилство
Филм 08.11.20 | 09:23

Џони Деп: Обвинувањата се лажни и мојот живот и кариера нема да бидат дефинирани од овој момент

Пред неколку дена заврши судењето меѓу поранешните сопружници Амбер Херд и Џони Деп во кое актерот беше прогласен за насилник. Со оглед на тоа што сите со нетрпение...

Црна хроника 06.11.20 | 16:14

Приведен 31-годишен штипјанец за напад и насилство

Вчера улицата „Косовска“ во Штип, полициски службеници го привеле Д.Ј.(31) од Штип, поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело насилство. Околу 15.00 часот...

Балкан 21.10.20 | 22:57

Совет на Европа: Хрватска мора да престане со насилството врз мигрантите

Комесарот на Советот на Европа за човекови права Дуња Мијатовиќ изјави дека хрватските власти мора да престанат со насилството врз мигрантите и да ги казнат одговорните. Мијатовиќ...

Македонија 23.09.20 | 18:29

ВО ЖИВО од протестот на ВМРО-ДПМНЕ против неправдите, реваншизмот и политичкото насилство

Нов протест, како што велат, против сите неправди, реваншизам и насилство на мафијата на Заев, вечерва одржува опозициската ВМРО-ДПМНЕ. Денеска лидерот на партијата,...

Македонија 21.09.20 | 10:16

Пред една година Филипче вети полициско обезбедување на сите болници, но докторите повторно се цел на физички напади

Пред точно една година, во Скопје, Тетово, Кавадарци и во други болници се случија физички напади кон неколку лекари и докторите излегоа на протест под мотото „Стоп...

Македонија 17.09.20 | 10:43

Одбраната бара да бидат сослушани Коневски, Божиновски, Протугер и владиката Агатангел

Одбраната на обвинетите во случајот „Насилства пред општина Центар“ побара од судот да бидат испитани сведоците кои тие ги бараат. Тоа се Ивица Коневски, Кирил Божиновски...

Балкан 27.08.20 | 13:09

На денот на изборите во Црна Гора планирани нереди, велат од полицијата

Директорот на црногорската Управа на полицијата, Веселин Вељовиќ тврди дека располагаат со оперативни податоци дека поединци и групи планираат предизвикување инциденти...

Црна хроника 22.07.20 | 18:47

Жена нападната од сопругот додека седела со синот во скопски ресторан

На 20.07.2020 во 22:56 во СВР Скопје, М.Џ.(29) од Скопје пријавила дека околу 21:00 часот, додека била заедно со нејзиниот син пред угостителски објект на ул.„23 Октомври“ во Скопје,...

Сцена 07.07.20 | 13:27

Џони Дип и неговата поранешна сопруга стигнаа на првото судско соочување

Поранешните сопружници Џони Дип и Амбер Херд се соочуваат по прв пат на суд поради обвинувања на актерката дека била претепана, по што се појави и аудио-снимка во која...

Црна хроника 03.07.20 | 15:55

Го замолиле да стави маска: Муштерија нападнал вработени во маркет во Кочани

Надворешната канцеларија за криминалистички работи Кочани поднесе кривична пријава против В.Ѓ.(32) од Кочани, поради постоење основи на сомнение за сторено кривично...

Црна хроника 02.07.20 | 16:44

Затвореник на КПУ „Идризово“ починал на скопските клиники

Во текот на вчерашниот ден, затвореник од Тетово од КПУ „Идризово“ починал во комплексот клиники „Мајка Тереза“. Вчера во 11:40 часот во СВР Скопје било пријавено дека...

Останати спортови 17.05.20 | 11:05

Не се срамам, ова не е мое понижување: Kаратистка крвнички претепана во сопствениот стан

Карате репрезентативката на Босна и Херцеговина, Ема Селман, заедно со нејзината сестра Ена (исто така каратистка), беше жртва на насилство во нејзиниот стан во Кључ. Таа...

Црна хроника 03.05.20 | 09:59

Самоубиство, убиства, кражби, семејно малтретирање: Коронавирусот го смени животот и во Македонија

Едно убиство и четири самоубиства бележи билтенот на полицијата откако почнаа рестриктивните мерки во државава поради коронавирусот. Еден случај од самоубиствата...

Свет 27.04.20 | 21:55

Зголемен број случаи на семејно насилство во Британија по забраната за движење

Британските парламентарци ја повикуваат Владата да преземе итна акција за борба против семејното насилство, откако во извештај е утврдено дека бројот на повици до...

Свет 09.04.20 | 14:02

Раст на насилството врз деца во Франција

Од почетокот на мерките за ограничување во Франција, телефонската линија „Ало деца во опасност” регистрирала за 20 отсто повеќе јавувања. Државниот секретар за заштита...

Црна хроника 09.03.20 | 15:00

Му извадиле пиштол на семафор, во автомобил со него бил и неговиот син

Вчера во СВР Скопје, Д.К.(40) од Скопје пријавил дека околу 23:00 часот на крстосницата од бул.„Кузман Јосифовски Питу“ со бул.„Јане Сандански“, додека со неговиот малолетен...

Црна хроника 28.02.20 | 19:53

Пријавен случај на семејно насилство: Ја претепал сопругата, па го уапсија

Вчера во 20:00 часот во СВР Битола, 28-годишна жена од Битола, пријавила дека во нивниот дом од сопругот Н.В.(42) била физички нападната при што се здобила со тешки телесни...

Црна хроника 03.02.20 | 16:12

Жител на Липково и се заканувал на девојката бидејќи не сакала да ја продолжи врската

СВР Куманово поднесе кривична пријава против А.Ш.(28) од с.Липково, општина Липково, поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „загрозување на сигурноста“....

Македонија 22.01.20 | 11:05

Курто Дудуш со навреди за натепаниот: Демо за мене не е маж туку жена

Градоначалникот на Шуто Оризари Курто Дудуш на Фејсбук објави видео во кое го навредува Демо Исмаил, кој го тужеше поради физички напад во хотелот Александар Палас. Откако...

Црна хроника 19.01.20 | 16:21

Мајката го пријавила насилството: 18 годишно момче прободено со остар предмет во Скопје

Осумнаесетгодишното момче Љ.С. од Скопје завчера попладнето било прободено со остар предмет во десната надколеница, по што било пренесено во Градската општа болница...