Ознака: НАСА
Патувања 17.09.22 | 21:53

Како НАСА ги виде Охридското и Преспанското езеро

Инструментот на НАСА Imager-2 (OLI-2) на Landsat 9 направи снимка на двете наши најголеми езера – Охридското и Преспанското, на кои доминира природната боја. Во текстот објавен...

Технологија 03.09.22 | 20:14

НАСА вторпат го откажа лансирањето ракета кон Месечината

Вторпат за пет дена НАСА го запре одбројувањето и го одложи лансирањето на ракета кон Месечината поради истекувањето на гориво. На 29 август беше стопирано лансирањето...

Калеидоскоп 23.08.22 | 10:10

НАСА објави нови слики од Јупитер: Никогаш не сме го виделе ваков, неверојатно

НАСА објави фасцинантни фотографии од Јупитер испратени од телескопот Џејмс Веб. Вселенскиот телескоп Џејмс Веб ги направи фотографиите во јули, фаќајќи невидени погледи...

Свет 12.08.22 | 11:33

НАСА направи планови поради излегувањето на Русија од МСС

Русија се повлекува од Меѓународната вселенска станица по 2024 година. НАСА и руската вселенска агенција работат во тандем за да ја одржат станицата во функција, а нејзиното...

Свет 18.07.22 | 12:38

Со Договор за замена на седишта, САД и Русија ја продолжуваат соработката во Вселената

Иако САД воведоа економски санкции против Русија поради војната во Украина, двете светски сили наоѓаат начини да продолжат со соработката во Вселената. Имено, НАСА...

Свет 05.07.22 | 12:20

НАСА обвинува дека Кина сака да ја заземе Месечината

Првиот човек на НАСА Бил Нелсон оцени дека Кина би можела да ја преземе Месечината како дел од воената програма, притоа посочувајќи на повиците на Пекинг за изградба...

Калеидоскоп Технологија 03.07.22 | 12:07

НАСА лансира микросателит во вселената: Ќе ја испитува можноста за поставување вселенска станица на Месечината

НАСА лансираше микросателит во вселената, што едвај поголем од микробранова рерна како дел од програмата за враќање на човечки екипаж на Месечината. Ракетата што го...

Свет 11.06.22 | 20:40

Рогозин: САД со рубли го платија летот на својот астронаут до МВС

Американската компанија „Аксиом” и платила на руската вселенска агенција Роскосмос во рубли за летот на нивниот астронаут Марк Ванде Хеј до Меѓународната вселенска...

Калеидоскоп 10.06.22 | 20:51

НАСА формира независен тим за проучување на извештаите за НЛО

НАСА ќе формира тим за истражување на НЛО како дел од новата намера за проучување на високоризичната и висококорисната наука. Американската вселенска агенција објави...

Калеидоскоп Свет 07.12.21 | 10:44

Ќе учат руски, да управуваат авион и како функционира вселенската станица: НАСА избра 10 нови астронаути

Изборот на американската Национална воздушно-вселенска администрација за нови астронаути завршил со избор на 10 од вкупно 12.000 кандидати. Секој од нив има одличен склоп...

Калеидоскоп Свет 06.12.21 | 12:30

НАСА ќе вложи 400 милиони долари во приватни компании за развој на нови вселенски станици

Американската вселенска агенција НАСА избра три компании кои ќе добијат владини средства за развој како приватни вселенски компании. Од вкупно 11 предлози, НАСА ги избра...

Калеидоскоп 24.11.21 | 09:12

НАСА лансираше систем што ќе ја брани Земјата од удар на астероиди

Како дел од тестирањето на планетарниот одбранбен систем, НАСА успешно лансираше вселенски брод чија задача е да удри во астероид и да го пренасочи од траекторијата...

Свет 08.10.21 | 12:19

НАСА ќе истрела ракета за да ја тестира одбраната на Земјата од можен удар на астероиди

НАСА првпат ќе ја тестира можноста за одбрана на Земјата од потенцијално опасни астероиди. Според „Вашингтон пост“, американската вселенска агенција планира да лансира...

Скопје 01.10.21 | 12:42

Викендов во Скопје NASA Space Challenge 2021: Патување во НАСА за најдобрите

Викендов Скопје е домаќин на најголемиот хакатон во светот NASA Space Apps Challenge кој овој пат се одржува јубилејно по 10-ти пат од 1 до 3 октомври 2021 година и ќе донесе можност...

Свет 26.05.21 | 09:59

Русија го покани новиот шеф на НАСА на разговори за соработка во вселената

Руската вселенска агенција Роскосмос го покани директорот на американската агенција НАСА, Бил Нелсон, да дојде во Русија. Новиот шеф на НАСА, г-дин Нелсон, е почитувана...

Свет 18.02.21 | 22:47

Роверот „Истрајност“ слета на Марс, објавена и првата фотографија која ја направи

Роверот на американската вселенска агенција НАСА „Perseverance“ (Истрајност), по седум месеци патување низ вселената, вечерва во 21,56 часот по средноевропско време слета...

Технологија 21.10.20 | 22:46

Историска мисија: Вселенското летало на НАСА зграпчи примерок од астероидот Бену

Вселенско летало на НАСА во вторникот ја допре површина на астероидот Бену, зграпчувајќи примерок од карпи кои датираат од раѓањето на нашиот Сончев систем за да ги...

Калеидоскоп 14.10.20 | 18:26

Два македонски тима во конкуренција за глобална награда на НАСА

Два македонски тима составени од девет девојки и момчиња на возраст од 15 до 19 години ќе не претставуваат на светскиот натпревар за иновации за Земјата и Вселената –...

Калеидоскоп 17.08.20 | 13:09

Научници на НАСА измериле дека Mесечината се оддалечува од Земјата

Секоја година Mесечината се оддалечува за околу 2,5 сантиметри од нашата планета, така што за неколку стотици милиони години, веќе нема да има Сончево помрачување. Како...

Технологија 14.08.20 | 21:59

НАСА и „Спејс-икс“ следното лансирање го планираат кон крајот на октомври

Националната администрација на воздухопловството и вселенската администрација на САД (НАСА) и компанијата за вселенско истражување и технологии „Спејс-икс“ имаат...