Ознака: НАСА
Технологија 21.10.20 | 22:46

Историска мисија: Вселенското летало на НАСА зграпчи примерок од астероидот Бену

Вселенско летало на НАСА во вторникот ја допре површина на астероидот Бену, зграпчувајќи примерок од карпи кои датираат од раѓањето на нашиот Сончев систем за да ги...

Калеидоскоп 14.10.20 | 18:26

Два македонски тима во конкуренција за глобална награда на НАСА

Два македонски тима составени од девет девојки и момчиња на возраст од 15 до 19 години ќе не претставуваат на светскиот натпревар за иновации за Земјата и Вселената –...

Калеидоскоп 17.08.20 | 13:09

Научници на НАСА измериле дека Mесечината се оддалечува од Земјата

Секоја година Mесечината се оддалечува за околу 2,5 сантиметри од нашата планета, така што за неколку стотици милиони години, веќе нема да има Сончево помрачување. Како...

Технологија 14.08.20 | 21:59

НАСА и „Спејс-икс“ следното лансирање го планираат кон крајот на октомври

Националната администрација на воздухопловството и вселенската администрација на САД (НАСА) и компанијата за вселенско истражување и технологии „Спејс-икс“ имаат...

Технологија 30.07.20 | 16:45

Успешно лансиран роверот на Марс: Ќе бара знаци на живот

Со денешното лансирање на роверот „Персеверенс“ (Истрајност), НАСА ја почна својата најнова мисија на Марс, која многумина ја сметаат за најамбициозен обид да се пронајдат...

Калеидоскоп 02.06.20 | 11:33

НАСА предупреди дека кон Земјата се приближува опасен астероид

Астероид, класифициран како „потенцијално опасен“, ќе се приближи до Земјата на 6 јуни, соопшти НАСА. Како што е наведено, астероидот, чиј дијаметар е помеѓу 250 и 570 метри,...

Свет 15.01.20 | 12:48

НАСА предупредува: Чадот од Австралија наскоро ќе ја заобиколи Земјата

Катастрофалните пожари во Австралија горат веќе неколку месеци, а густиот чад се издига над Пацификот. НАСА соопшти дека веќе во првиот ден од оваа година чадот поминал...

Калеидоскоп 23.10.19 | 08:28

НАСА тврди: Топлото време ја намалило озонската дупка

Озонската обвивка околу планетата Земја е помала од кога било, но тоа се должи на невообичаено топлото време, а не на подобрување на еколошките параметри, откриваат...

Естрада 18.09.19 | 11:17

На Бред му се оствари сонот: Едвај чекам да им се пофалам на децата!

Од петок во киносалите низ светот премиерно ќе биде прикажан „Ад Aстра“, новиот филм со Бред Пит, во кој актерот глуми астронаут. Честа први да го изгледаат филмот, за...

Калеидоскоп 15.09.19 | 12:47

Откриена нова комета

Научниците откриле нова комета за која сметаат дека доаѓа од просторот надвор од нашиот Сончев систем и дека е меѓуѕвезден посетител. Новоткриената комета се движи...

Калеидоскоп 26.04.19 | 11:20

НАСА: Универзумот забрзано се шири

Последните податоци на вселенската агенција НАСА потврдуваат дека Вселената многу побрзо се шири отколку што досега се мислеше. Вселенскиот телескоп Хабл покажа дека...

Калеидоскоп 19.03.19 | 14:58

Први снимки од застрашувачката експлозија на метеорот над Русија

Се појавија првите снимки од големиот метеор, кој експлодирал во земјината атмосфера во декември. Според НАСА, ова бил вториот по големина метеор што експлодирал во...