Ознака: народна банка
Економија 11.05.21 | 13:33

Народна банка за годинава проектира раст на БДП од 3,9 отсто и инфлација од 2,2 отсто

Раст на бруто-домашниот производ од 3,9 отсто годинава и наредната година и 4 отсто во 2023, предвидува Народната банка во најновите макроекономски проекции. Инфлацијата...

Економија 04.05.21 | 11:47

Нацевска: Податоците покажуваат дека мерките преземени од Народната банка дадоа резултати во досегашниот тек на корона-кризата

Податоците покажуваат дека мерките преземени од Народната банка дадоа резултати во досегашниот тек на корона-кризата. Меѓу другото, условите за кредитирање и натаму...

Вести 29.04.21 | 19:17

Народна банка со документ потврдила дека постои уплата на фирма посредник за набавка на кинески вакцини

Народната банка со документ потврдила дека имало уплата и поврат на средства на фирма посредник од страна на Владата за набавка на кинеските вакцини, дознава Пресинг...

Економија 21.04.21 | 14:14

Народна банка: Раст на депозитите и на кредитите во март

Раст на месечна и годишна основа на вкупните депозити и на вкупните кредити покажуваат податоците на Народната банка за месец март. Вкупните депозити на годишна основа,...

Економија 20.04.21 | 14:14

Се олеснува вложувањето во хартии од вредност во странство

Советот на Народната банка одржа редовна седница на која беше усвоена Одлуката за изменување и дополнување на Одлуката за начинот и условите под кои резидентите коишто...

Економија 20.03.21 | 14:15

Во февруари граѓаните и штеделе и трошеле: Пораст има и на депозитите и на кредитите

Народната банка ги објави податоците за растот и падот на депозитите и кредитите за месец февруари годинава. Вкупните депозити во февруари, се повисоки за 0,9% на месечна...

Економија 16.03.21 | 16:47

Народна банка го демантира Заев, 2020 година најлоша по странски инвестиции

Македонија ја заврши 2020 година со вкупни странски инвестиции од околу 240 милиони евра. Само во четвртиот квартал нето приливите изнесувале 95,3 милиони евра, објави вчера...

Економија 04.03.21 | 16:00

Тоа што акционерите во банките ќе останат без дивиденда било јакнење на банките!

Мерката на Народната банка за привремено ограничување на распределбта и исплатата на дивидендата на акционерите на банките и штедилниците од членките, според Македонската...

Економија 17.02.21 | 08:34

НБРМ: Не вложувајте во криптовалути, премногу е ризично

Дигиталните (Крипто) валутите не се законско средство за плаќање во нашата земја, а вложувањето во нив во земјава е незаконско и се смета за  високо ризично. Вложувањата...

Економија 10.02.21 | 11:01

НБ: Тековите стабилни, макроекономските показатели согласно очекувањата

Монетарната политика го задржува релаксираниот карактер, на последната седница на Комитетот за оперативна монетарна политика е одлучено каматната стапка да се задржи...

Економија 29.01.21 | 15:30

Паднаа каматите во банките

 Просечната камата кај кредитите во декември изнесува 4,63 отсто и забележува намалување од 0,05 отсто на месечно ниво и 0,31 отсто на годишно ниво, покажуваат најновите...

Економија 18.01.21 | 08:57

Оштетени штедачи од Еуростандард: Гувернерката Бежоска е соучесник во организираниот криминал

Здружението Оштетени штедачи, во најновата реакција во јавноста велат дека со години, Народната банка, односно гувернерката Анита Ангеловска Бежоска, ја толерирале...

Економија 29.12.20 | 10:58

Народната банка првпат објави статистички податоци за годишните финансиски сметки на македонската економија

Народната банка започнува со објавување статистички податоци за годишните финансиски сметки на македонската економија. Податоците се изработени согласно со меѓународните...

Економија 18.12.20 | 15:52

Народната банка ги засилува активностите за зголемена транспарентност на давателите на платежни услуги

Народната банка ги засилува активностите коишто се очекува дека ќе резултираат со зголемена транспарентност на давателите на платежни услуги во однос на надоместоците...

Економија 07.12.20 | 14:49

Иселениците годинава во Македонија испратиле 26 отсто помалку пари во однос на лани

Народната банка проценува пад од 26 проценти на приватните трансфери годинава, додека на среден рок се очекува нивно закрепнување. Оваа година очекуваме да забележиме...

Економија 20.11.20 | 11:09

Од суштинска важност е да се зачува независноста на Народната банка, порачува Мисијата на ММФ

Со оглед на клучното значење на капацитетот на Народната банка на Република Македонија да презема навремени супервизорски активности за да ја обезбеди стабилноста...

Економија 08.11.20 | 21:05

Дали Народна банка видела дека Еуростандард банка одобрила и масовно пласирала сомнителни кредити на 58 фирми во вкупен износ од 16,8 милиони евра?

Знае ли Народна банка што е тоа одговорност, прашуваат од Здружението на оштетени штедачи од Еуростандард банка. Седнати во удобни фотељи, скапо платени од наши народни...

Економија 02.11.20 | 10:58

Ангеловска-Бежоска: Народна банка на оваа криза одговори со олабавување, а не со заострување на монетарната политика

Oва е прва криза во којашто првичниот одговор на нашата централна банка е олабавување, а не заострување на монетарната политика. На пример, за време на глобалната финансиска...

Економија 22.10.20 | 08:34

Се јавија оштетените штедачи во Еуростандард банка: Главната улога во овој серијал ја има Народната банка

Оштетените штедачи на Еуростандард банка преку соопштение се јавија со свој став за пропаѓањето на банката. Тие објаснуваат дека во оваа, како што ја нарекуваат сезона...

Економија 16.10.20 | 15:50

НБРМ поднесе кривична пријава против поранешни директори поради стечај на Еуростандард банка

Народната банка информира дека до Јавното обвинителство има поднесено кривична пријава против поранешни одговорни лица во Еуростандард банка АД Скопје, сега во стечај. Имајќи...