Ознака: Народен театар Битола
Култура 26.05.20 | 14:31

Народен театар-Битола оваа недела онлајн ќе прикаже уште три претстави

Оваа недела претстави од поновиот период на НТБ. Кој ги пропуштил ќе може да ги погледне, а кој ги гледал нека ги преповтори!, велат од Народен театар-Битола.   Оваа...

Култура 24.05.20 | 17:20

„Австралиски ветер“ по текст од Живко Чинго, режија Бранко Ставрев вечерва онлајн на Народен театар -Битола

Вечерва со почеток во 21 часот, народниот театар-Битола онлајн ќе ја прикаже претставата „Австралиски ветер“ од 2001 година. Претставата е работена по текст на Живко Чинго,...

Култура 22.05.20 | 16:23

„Дупло дно“ по текст на Горан Стефановски, вечерва онлајн во изведба на Народен театар-Битола

Вечерва во 21часот Народниот театар – Битола онлаjн ќе ја прикаже претставата, „Дупло дно“ од 2017 година. Претставата е работена по текст на Горан Стефановски, а во...

Култура 20.05.20 | 09:01

Народен театар- Битола вечерва онлајн ја прикажува претставата „Малограѓанска свадба“

Народниот театар-Битола продолжува со прикажување на претставите онлајн за публиката. Вечерва на програмата е претставата „Малограѓанска свадба“ од Бертолд Брехт. Нашот...

Култура 18.05.20 | 16:31

Народен театар-Битола вечерва онлајн ја прикажува претставата „Одам на лов“ на Жорж Фејдо

Народен театар Битола вечерва онлај ја прикажува претставата „Одам на лов“ на Жорж Фејдо. Комедијата од 1995г ,,ОДАМ НА ЛОВ- АПАНСАЗ” на Жорж Фејдо која многумина од...

Култура 27.04.20 | 13:26

Народен театар-Битола: Вечерва во чест на роденденот на Горан Стефановски, „Лет во место“

НУ Народен театар-Битола одлучи вечерва во чест на роденденот на македонскиот драмски писател Горан Стефановски, онлајн да ја прикаже неговата претстава „Лет во место“. Некои...

Култура 07.04.20 | 20:35

Народен театар Битола на Клиничката болница во Битола ќе и подари 300 заштитни маски сошиени од нивните шивачи

Народен театар Битола ќе донира 300 заштитни маски сошиени од вредните раце на нивните шивачи. Почитувани деновиве поминуваме низ еден тежок период, кој се надеваме за...

Култура 29.07.19 | 14:21

„Август во округот Осејџ“ нова премиера во Битолскиот театар

Ансамблот на НУ Народен театар-Битола е подготвен за премиерна изведба на претставата „Август во округот Осејџ“ од Трејси Летс, во режија на Драгана Милошевски –...