Ознака: награда
Култура 11.06.20 | 13:58

Краткометражниот филм „Награда“ на режисерката Лидија Мојсоска вечерва на МТВ

Краткометражниот игран филм „Награда“, дебитанското остварување на режисерката Лидија Мојсоска ќе се прикажува вечерва на МТВ во 22:15 часот. Филмот е во продукција...

Македонија 22.05.20 | 08:50

Полицискиот синдикат бара награда од 25.000 денари за секој вработен во МВР

Македонскиот полициски синдикат бара од министерот за внатрешни работи да најде начин, за да обезбеди парични средства за исплата на награда од најмалку 25.000 денари...

Култура 20.05.20 | 09:30

Втора награда за пијанистот Кристијан Васев од Делчево на Меѓународен онлајн натпревар

Уште еден голем успех на пијанистот Кристијан Васев од Делчево. Младиот музичар ја освои втората награда на Меѓународниот онлајн натпревар по пијано, организиран од...

Економија 15.05.20 | 11:44

Народната банка ја додели Годишната награда за млади истражувачи за 2020 година

Народната банка ја додели Годишната награда за млади истражувачи за најдобар труд од областа на макроекономијата и банкарството за 2020 година. Нејзин добитник е Ален...

Култура 13.05.20 | 12:15

Годинашни добитници на наградата „Златен прстен“ се д-р Милан Орлиќ и Радован Влаховиќ од Србија и Мирослав Демак од Словачка

Годинашни добитници на наградата Златен прстен се д-р Милан Орлиќ и Радован Влаховиќ од Србија и Мирослав Демак од Словачка. Милан Орлиќ е роден во 1962 година во Панчево....

Калеидоскоп 26.04.20 | 20:43

Малиот херој што го преплива Охридското езеро добитник на „Светската награда за млад хуманист“

Го нарекуваа „Херојот на Охрид“, откако во 2018 година за 9 часа го преплива Охридското езеро. Следната година, Марко порасна во херојот на Македонија, кога пред себе постави...

Свет 10.04.20 | 14:13

Путин со богата награда за лекарите во наредните три месеци

Руските лекари и медицинскиот персонал кој е ангажиран во борба против корона вирусот во наредните три месеци ќе бидат наградени. Лекарите ќе добиваат по 1.000 евра бонус,...

Култура 01.04.20 | 12:25

Гран-при на „Мал битолски Монмартр” за Марија Дима од Букурешт

Интернационално жири на Меѓународната ликовна колонија „Мал битолски Монмартр” одлучи највисокото признание – Гран-при за изработен детски ликовен цртеж, да и се...

Култура 27.03.20 | 22:28

Награда за најдобра актерка за Зорица Нушева на Фестивал де Севиља

Зорица Нушева доби уште едно големо призание за својата глума во филмот ,,Господ постои името и е Петрунија”. Овој пат наградата пристигна од Festival de Sevilla на кој Нушева...

Култура 09.03.20 | 10:24

„Врба“ на Манчевски на Фестивалот во Порто доби награда за најдобар филм

Филмот „Врба“ на Милчо Манчевски ја освои наградата „Најдобар филм“ во програмата Недела на режисерите на 40. издание на филмскиот фестивал Фантаспорто во Порто, Португалија,...

Филм 01.03.20 | 09:56

Иранскиот филм „Нема зло“ ја освои „Златната мечка“ на Берлинале

Иранскиот филм „Нема зло“ на режисерот Мухамед Расулофа, синоќа ја освои наградата „Златна мечка“ на 70. Меѓународен филмски фестивал во Берлин, соопшти претседателот...

Музика 28.02.20 | 11:31

Ристо Вртев: Додека говориме на македонски јазик ќе не има и ќе не биде

Ристо Вртев, вокалистот на „Архангел“ на годинашната „Златна Бубамара за популарноста доби награда за трајни музички вредности. Наградата му ја врачи уште една легенда-актерот...

Култура 22.02.20 | 21:33

Екипата на „Медена земја“ уште чека исплата на 3 милиони денари награда од Владата

Иако уште пред десетина дена Владата, на својата седма седница, донесе одлука на екипата на документарниот филм „Медена земја“ да им биде доделена награда во висина...

Култура 12.02.20 | 10:12

Прва награда за фотомонографија EXIT на Боро Рудиќ на PhotоExpo во Стразбур

На овогодишниот PhotоExpo фестивал “Rendez-vous Image” на фотографии и книги кој традицонално се одржува во Стразбур, Франција, фотомонографија EXIT на Боро Рудиќ jа освои првата...

Култура 11.02.20 | 11:24

Владата ќе ја награди екипата на „Медена земја“ со три милиони денари

„Медена земја“ ќе биде наградена со три милиони денари, одлучи Владата на вчерашната седница. Ваквата информација ја соопштија и техничкиoт премиер Оливер Спасовски...

Култура 30.01.20 | 19:36

„Летечки циркуз“ на Фатос Бериша –најдобар интернационален филм на Филмскиот фестивал во Санта Барбара

„Летечки циркуз“ по режија и сценарио на Фатос Бериша ја понесе наградата за најдобар интернационален игран филм на Филмскиот фестивал во Санта Барбара, соопшти Филмскиот...

Филм 29.01.20 | 19:23

Без набори… потешко отколку што изгледа: Како успеа Џенифер Анистон да не го истутка фустанот

Актерката реши да сподели што се случувало зад сцените на гламурозната вечер и на шега објасни дека воопшто не ѝ било лесно. Џенифер сподели фотографија на која се гледа...

Музика 28.01.20 | 09:39

Влатко Лозаноски на MAC 2020: Доаѓам од Македонија а не од таа земја со додаток што ја спомнавте!

Популарниот пејач Влатко Лозаноски синоќа на манифестацијата Music Awards Ceremony 2020, која се оддржа во Белград го порави водителот со забелешка дека е од Македонија, а не од...

Кариера 27.01.20 | 18:07

Македонија со награда на Светскиот економски форум во Давос

Најголемиот политички и економски настан во светот Светскиот економски форум во Давос заврши во петокот. На претпоследниот ден се одржа и технолошкиот парк во склопот...

Култура 27.01.20 | 11:04

Поезија од Сарџоска објавена во Италија и Косово, а ја очекува и наградата „Песна за Наполи“

Препевот на албански јазик на поетската книга „Крстна коска“ од Наташа Сарџоска деновиве е објавен во Косово во издание на издавачката куќа „Армагедон“, во превод...