Ознака: награда
Култура 25.09.23 | 12:12

Одбрани петте финалисти за наградата за најдобар превод „Драги“

Жири комисијата ги одбра петте финалисти за доделувањето на наградата за најдобар превод „Драги“, соопштија од издавачката куќа „Антолог“. Во третиот и последен...

Култура 21.09.23 | 16:47

„Наука за деца“ ја востановува наградата за извонреден научен потенцијал „Иван Ќостаров“ вредна 30 илјади денари за ученици од 6 до 9 одделение

Во пресрет на Втората научна конференција за деца, платформата „Наука за деца“ ја востановува наградата за извонреден научен потенцијал „Иван Ќостаров“ во вредност...

Култура 20.09.23 | 11:27

Врачена наградата „Прозарт“ на словенечкиот писател Драго Јанчар

Ние му пркосиме на историското време и ја исмеваме човечката комедија или сочувствуваме со човечката трагедија, но истовремено знаеме дека не можеме да промениме нешто...

Култура 13.09.23 | 10:43

Утре е 20. јубилејно доделување на наградата за млади уметници ДЕНЕС

Со изложба на тројцата годинешни добитници на наградата ДЕНЕС, Ѓорѓи Десподов, Клелија Живковиќ и Бурџу Мусли, утре, на 14 септември, во 20 часот, во Националната галерија–...

Филм 09.09.23 | 19:34

„Бизнисот на задоволството“ на режисерот Гоце Цветановски доби специјална награда во Романија

Долгометражниот игран филм „Бизнисот на задоволството“ на режисерот Гоце Цветановски, на 2 септември, ја доби специјалната филмска награда и статуетка за граѓански...

Филм 08.09.23 | 21:04

„Домаќинство за почетници“ ја доби 17. Queer Lion награда на фестивалот во Венеција и специјално признание за социјално ангажиран филм од Fondazione Fai Persona Lavoro Ambiente

„Домаќинство за почетници“ во режија и по сценарио на Горан Столевски ја доби 17. Queer Lion награда во рамките на 80. издание на филмскиот фестивал во Венеција. Филмот во...

Култура 07.09.23 | 13:17

19 преведувачи го поминаа првиот круг за наградата за најдобар превод „Драги“

По обемна и плодна дискусија жири комисијата за доделувањето на наградата „Драги“ се одлучи во првиот круг на селекција да влезат 19 изданија од 9 издавачки куќи и едно...

Филм 06.09.23 | 11:20

„Te Dua, Жими Мене“ на на Марјан Гавриловски ја освои наградата на публиката на Tirana European Youth Film Festival 2023

Македонскиот независен филм „Te Dua, Жими Мене“ на затварањето на Tirana European Youth Film Festival 2023 се закити со престижната награда од публика. Филмот беше едногласно одбран како...

Култура 29.08.23 | 15:00

Награда на филмската критика за „Кајмак“ на Милчо Манчевски

Филмот „Кајмак” на најтрофејниот македонски режисер, Милчо Манчевски, освои Специјално признание на жирито ФЕДЕОРА (Федерација на филмски критичари од Европа и Медитеранот)....

Култура 28.08.23 | 20:47

Стефан Костоски ја доби наградата „Енхалон“ на „Струшките вечери на поезија“ за најдобра песна од млад автор

Песната „Денување“ на македонскиот автор Стефан Костоски ја доби наградата „Енхалон“, која се доделува на „Струшките вечери на поезија“ за најдобра песна од млад...

Култура 26.08.23 | 19:08

Ирена Павлова Де Одорико ја доби награда „Стојан Христов” за најдобра поетска книга за дводомни поети на СВП

Авторката Ирена Павлова Де Одорико, којашто живее и твори во Италија,  е годинешниот добитник на наградата „Стојан Христов“ за најдобра книга поезија од иселеник што...

Филм 21.08.23 | 16:09

„Авантурите на една турбофолк-принцеза“ освои главна награда за серија во развој на 29. „Сараевски филмски фестивал“

ТВ-серијата „Авантурите на една турбофолк-принцеза“ на продукцијата ОХО освои главна награда за серија во развој на 29. „Сараевски филмски фестивал“, што е најновиот...

Култура 21.08.23 | 12:19

Петтиот конкурс за книжевната награда „Пегаз“ отворен до 30 септември

Петтиот конкурс за книжевната награда „Пегаз“, за најдобар необјавен роман на годината, ќе биде отворен до 30 септември 2023 година. На конкурсот, распишан од издавачката...

Филм 21.08.23 | 10:37

Кумјана Новакова доби Награда за човекови права на 29. Филмски фестивал во Сараево за филмот „Молк на разумот“

Документарниот филм „Молк на разумот“ на македонската режисерка Кумјана Новакова доби Награда за човекови права на 29. Филмски фестивал во Сараево што заврши синоќа....

Култура 14.08.23 | 10:17

Шест ракописи во потесниот избор за наградата „Антево перо“

Во потесниот избор на жири-комисијата во состав: проф. д-р Весна Мојсова Чепишевска (претседател) и д-р Атина Цветаноска и Жорж Поповски (членови), се најдоа ракописите: „Монолог...

Филм 12.08.23 | 22:18

„Чувари на формулата“ на Драган Бјелогрлиќ награден на фестивалот во Локарно

Филмот „Чувари на формулата“ на режисерот Драган Бјелогрлиќ освои награда на фестивалот во Локарно. Во Србија е познат и како „Српскиот Опенхајмер“. Се работи за...

Филм 08.08.23 | 10:29

„Cartier Glory“ за Вес Андерсон на јубилејното 80. издание на Фестивалот во Венеција

Вес Андерсон ќе биде одликуван на 80-тиот филмски фестивал во Венеција, кој ќе се одржи од 30 август до 9 септември. Американскиот режисер ќе ја добие наградата Cartier Glory...

Култура 07.08.23 | 11:01

Гран при за „Заедно, сами“ на Касим Ордек на Галичник филм фестивал

Свеченото затворање на четвртиот Галичник филм фестивал се одржа синоќа со прогласување на добитниците на наградите за краткометражни филмови во три натпреварувачки...

Култура 31.07.23 | 14:32

Димитар Башевски е добитник на наградата „Браќа Миладиновци“ на СВП

Познатиот македонски поет, романсиер, книжевен преведувач и издавач Димитар Башевски е добитник на наградата „Браќа Миладиновци“ што се доделува од страна на Струшките...

Култура 27.07.23 | 09:48

Марија Павловска добитник на меѓународната награда „Генијот на Италија“, една од најпрестижните уметнички награди што се доделуваат во срцето на Рим

Марија Павловска е наградена со меѓународна награда Микеланџело „Генијот на Италија“ од Fondazione Effetto Arte – Италија во Рим, од претседателот на фондацијата Сандро Серадифалко...