Ознака: набавка
Економија 31.10.22 | 16:46

ЕСМ за ноември ќе набави природен гас од „Макпетрол“ за топланите

АД ЕСМ ќе набави природен гас од „Макпетрол“ за топланите „Исток“ и „Запад“ за периодот од 1 до 15 ноември и за КОГЕЛ во подружница „Енергетика“ за периодот 1 до 30...

Македонија 18.08.22 | 20:11

Државни институции купиле 150 луксузни коли за време на пандемијата

Државната комисија за спречување на корупцијата (ДКСК) на денешната седница меѓу другото расправаше и за злоупотребите на институциите за време на пандемијата, главно...

Македонија 09.08.22 | 20:24

На 20 дена пред почетокот на новата школска година, доцни набавката на учебниците

Иако до почетокот на новта учебна година останува уште неполн еден месец, сепак доцни набавката на учебниците според новата наставна програма за учениците од прво до...

Македонија 28.07.22 | 12:54

Стоилковски: Поднесена е пријава до ДКСК за Ацевски за скандалозната набавка на битумен

Пoчитувани, денеска до ДКСК, поднесовме претставка за набавката на битумен од Костадин Ацевски, кадар на СДСМ, во име на Македонија пат. Ацевски потпишал договор во којшто...

Македонија 16.03.22 | 22:07

Никој не може да ме убеди дека на градоначалник му треба возило од 50.000 евра, се купувале велосипеди по илјадници евра

Во државава има институции што купувале многу скапи велосипеди, по илјадници евра, но тоа е дополнително истражување што ќе го правиме, рече во вечерашната „Топ тема“...

Македонија 29.09.21 | 16:42

Николоски: Набавката на индиски ореви и виски од страна на директорот на ЈП Македонски железници го покажува дното и забеганоста

Потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Александар Николоски, денеска одговарајќи на новинарско прашање како ја коментира набавката на индиски ореви и виски од страна на ЈП...

Економија 24.08.21 | 19:00

Фирмата „Супертрејд“ снабдува мазут за ЕЛЕМ во вредност од 14 милиони евра со договори во четири очи?!

Две децении РЕК Битола е „непресушен“ рудник за богатење на олигарсите на било која власт која оперирала. Минатото ни укажува и сведочи дека после секоја власт, излегуваат...

Македонија 30.05.21 | 19:01

Железници е во долгови, ама сепак е набавен луксузен автомобил вреден десетици ијлади евра!

Загубарот „Железница – МЖ Транспорт“ купи нов автомобил, открива „Алсат“, додавајќи дека дел од возниот парк на фирмата освен прастари локомотиви и вагони, од сега...

Македонија 27.05.21 | 11:45

Заев го брани Рашковски: Спроведени се кристално чисти јавни набавки

Премиерот Заев во интервју за „Фокус“ истакнува дека поранешниот генерален секретар на Владата, Драги Рашковски, не ја злоупотребил функцијата. Заев вели дека Рашковски...

Македонија 26.05.21 | 11:00

ВМРО-ДПМНЕ: Милиони за возила за функционерите на Заев, а народот нема ниту за леб

Набавката на 45 возила од страна на владата за министрите и директорите во ек на криза е безсрамно трошење на народните пари. Граѓаните молат за донации за лекување, молат...

Македонија 19.05.21 | 10:57

Владата ќе се поднови со 45 возила

Владата ја усвои информацијата за потреба од набавка на моторни возила од страна на Службата за општи и заеднички работи (СОЗР) и ја задолжи да ја отпочне постапка за...

Македонија 24.04.21 | 12:32

Милошоски: Среде пандемија, власта плаќа 102.000 евра од буџет за мерење на рејтингот

Пратеникот од ВМРО-ДПМНЕ Антонио Милошоски на фејсбук објави документ од системот за јавни набавки, според кој, владеачките партии ќе го мерат рејтингот на владините...

Македонија 20.04.21 | 13:12

Рашковски веќе се обидел да прикрива траги и да влијае врз сведоци, патувањето во Мексико сомнеж за организирање бегство

Патувањето во Мексико на поранешниот генерален секретар на Владата, Драги  Рашковски, е една од причините поради која обвинителката Ивана Трајчева, се  сомнева дека...

Македонија 16.04.21 | 12:57

Филипче се предомисли по вчерашната изјава: Најлогично е институтот „Торлак“ да ни биде стратешки партнер за набавка на вакцините

И покрај вчерашниот став на министерот, Венко Филипче, дека земјава има доволно вакцини и оти нема потреба да се прават договори со српскиот институт „Торлак“, кој...

Македонија 22.03.21 | 16:38

Надлежните да утврдат дали во случајот со набавката на софтвер од Рашковски се прекршени процедурите, порача Арсовски

Владата работи по највисоките професионални правни, етички и законски постапки и нема да дозволиме нарушување на ваквите стандарди за отчетност и транспарентност....

Македонија 18.03.21 | 12:29

Лагите на Заев и Владата за вакцините во три реченици

Срам, дебакл, неспособност и хаос. Луѓе умираат, носат со себе трауми поради овие дезертери и криминалци. Вака претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски ја опишува...

Македонија 10.03.21 | 20:54

При набавката на софтверот не е прекршена ниту една процедура за јавни набавки и нема конфликт на интерес, тврди Владата

Владата вечерва соопшти дека набавката на софтверот за контрола на просечната брзина на возилата во сообраќајот е спроведена со сите детални процедури низ отворена...

Македонија 22.02.21 | 20:44

Д-р Зоран Гучев: Со неспособноста власта навремено да набави вакцини економијата страда и континуирано се зголемува бројот на починати

Пред еден месец наидов на оглас во кој се вели дека за потребите на владата ќе се купат 5 џипа мерцедес од цена 1,5 милион евра, дали е вистина не знам меѓутоа оглас видов....

Македонија 29.01.21 | 20:25

Граѓаните имаат сериозна потреба од вакцините и тие мора да бидат набавени час поскоро

Христијан Мицкоски во вечерашното интервју на Канал 5 оцени дека Владата не треба да се споредува со земји кои не се членки на ЕУ и не добиле вакцини, туку нека се спореди...

Македонија 25.12.20 | 19:53

Руска амбасада: Македонија не одговори на понудата за вакцини

Македонија не испратила одговор на добиената понуда од Руската Федерација за набaвка на вакцината Спутник V, информираше вечерва во Дневникот на Сител, економскиот...