Ознака: МЗ
Здравје 22.04.21 | 14:37

МЗ: Има околу 400 празни болнички кревети во ковид-центрите

Министерството за здравство денес инфомира дека вкупната бројка на пациенти позитивни и суспектни на коронавирусот кои се лекуваат на инфективните оддели во главниот...

Македонија 10.04.21 | 13:02

Нелоски: Денес е тажен ден, како и сите денови од оваа недела кога губевме по двоцифрен број на лица

Владимир Нелоски, претседател на Градскиот комитет на ВМРО-ДПМНЕ обраќајќи се протестот мред Министерството за здравство под мотото „Да го измиеме срамот на Филипче...

Македонија 10.04.21 | 12:53

Попов: Македонија го помина италијанското сценарио, додека Филипче се вози со мотори и хеликоптери

Претседателот на Унијата на млади сили на ВМРО-ДПМНЕ, Сергеј Попов на денешниот протест пред министерството за здравство под мотото „Да го измиеме срамот на Филипче“,...

Македонија 10.04.21 | 12:45

Панова до Филипче: Ефикасни сте министре единствено во пребројување на починатите, континуирана е единствено Вашата борба за провизии

Пратеничката од редовите на ВМРО-ДПМНЕ, Ели Панова на протестот пред Министерството за здравство упати остри критики за работата на Министерот за здравство Венко Филипче. Јас...

Македонија 10.04.21 | 12:37

Пандов: Оставка, бандо криминална

Александар пандов на својот фејсбук профил сподели фотографии од денешниот протест пред Министерството за здравство и побара оставка од Владата. Оставка бандо криминална Posted...

Македонија 10.04.21 | 12:31

Стојаноски: Приоритет на власта е да го снима протестот, додека имаме 4.150 починати лица, тоа е како преку ноќ да го снема Крушево

Бојан Стојаноски, пратеник од редовите на ВМРО-ДПМНЕ и Коалицијата денес на протестот во организација на Градски Комитет Скопје на ВМРО-ДПМНЕ под мотото „Да го измиеме...

Скопје 29.03.21 | 11:45

Во ковид центрите во Скопје за 24 часа се хоспитализирани 48 пациенти

Во изминатите 24 часа во ковид центрите во Скопје се хоспитализрани 48 нови пациенти поради компликации од корона вирусот. Вкупно 668 лица сомнителни и потврдени за ковид-19...

Македонија 27.03.21 | 10:03

Утре треба да пристигне првата пратка од 24.000 вакцини на „Астра Зенека“

Делегација на Министерството за здравство и претставници од неколку организации ќе ја пречекаат пратката вакцини која треба да пристигне утре на аеродромот во Скопје. Од...

Македонија 22.03.21 | 16:28

Најмногу починати досега во едно деноноќие: 30 лица ја загубија битката со Ковид-19, 457 нови заболени

Во последните 24 часа се направени 1.682 тестирања, а регистрирани се 457 нови случаи на КОВИД-19 во: Скопје – 198, Прилеп – 32, Куманово – 30, Охрид – 29, Велес – 25, Кавадарци –...

Македонија 08.03.21 | 10:25

Полициски час од 22 до 5 наутро предлага Комисијата за заразни болести

Министерстeрот за здравство д-р Венко Филипче, по предлог на Комисијата за заразни болести денеска на ГККШ предложи воведување на полициски час од 22 часот навечер до...

Македонија 02.03.21 | 14:36

МЗ: Постапката за набавка на компјутерски томографи не е завршена, процесот е во фаза на евалуација

Министерството за здравство соопшти дека спровело постапка за јавна набавка на стоки – компјутерски томографи за потребите на ЈЗУ Општа болница со проширена дејност...

Македонија 16.02.21 | 09:35

МЗ: Утре во модуларната болница на КИБФС стартува вакцинацијата

Министерството за здравство информираше дека од утре, во мобуларната болница на КИБФС во Скопје, ќе стартува вакцинацијата против Ковид-19. Најпрво ќе бидат вакцинирани...

Македонија 11.02.21 | 16:16

МЗ: Со пополнувањето на регистрацијата не значи дека сте закажале и термин за вакцинирање

Министерството за здравство информира дека досега 25.401 илјади граѓани ја имаат пополнето апликацијата на веб-страницата „Vakcinacija.mk“ за искажување заинтересираност...

Македонија 11.02.21 | 13:53

Министерство за здравство го пријави во МВР доменот vaksajns.mk од кој граѓаните се пренасочуваат кон vakcinacija.mk

Граѓаните од синоќа збунети побарале одговори во Министерството за здравство во однос на тоа на која страница може да се регистрираат, односно да искажат интерес за...

Економија 29.01.21 | 15:11

Извисија: Ништо од продолжувањето на работното време на угостителските објекти

Министерството за здравство информира дека на денешниот состанок Комисијата за заразни болести дала препорака да останат на сила истите досегашни мерки за заштита...

Македонија 16.12.20 | 16:16

МЗ демантира: Тендерот за набавка на комерцијални вакцини го спроведува ЦЈЗ Скопје

Министерството за здравство најостро ги демантира невистините изнесени на пресконфернцијата на ВМРО ДПМНЕ од страна на д-р Марија Андоновска, во врска со набавката...

Македонија 27.11.20 | 16:55

МЗ порачува дека има слободни кревети: Вкупно 833 пациенти на инфективните одделенија во државата

Изминатите 24 часа во ковид-центрите низ земјава се пријавено 833 пациенти позитивни и суспектни на коронавирусот, соопшти Министерството за здравство (МЗ). По извештаите...

Македонија 02.11.20 | 10:28

Министерството за здравство со апел до сите граѓани: Носете маска!

Апел до сите граѓани: Носете маска за да ги заштитите своите блиски, за да покажете почит кон здравствените работници и да го чувате јавното здравје. Носењето заштитна...

Македонија 03.10.20 | 14:22

Министерството за здравство тврди: Нема никаква одлука за нови рестриктивни мерки

Министерството за здравство ги демантира информациите за наводни нови рестриктивни мерки. До овој момент, нема никаква одлука за нови рестриктивни мерки, информира...

Здравје 01.08.20 | 11:49

Министерство за здравство апелира да се почитуваат протоколите на плажите и базените

Со оглед на зголемениот број посетители во туристичките места низ државата, Министерството за здравство преку соопштение апелира да се почитуваат донесените протоколи...