Ознака: МЗ
Вести 27.05.20 | 09:24

Маските, дезинфекцијата и растојанието од два метра остануваат задолжителни

Граѓаните мора во целост да ги почитуваат мерките и препораките на Министерството за здравство за заштита од коронавирусот, покрај олабавувањето на рестриктивните...

Здравје 05.05.20 | 13:01

Од следната недела скрининг тестирање за Ковид 19, први на листата се здравствени работници, вработени во градинки, полицајци

Од следната недела почнува скрининг тестирање за корона вирусот, информираат од Министерството за здравство. -Центарот за јавно здравје во Скопје, заедно со Институтот...

Калеидоскоп 09.04.20 | 22:04

Мајката на четиримесечното бебе од Кочани нема коронавирус

Мајката на четиримесчното бебе кое е позитивно на Ковид 19 нема коронавирус, додека разултатите за таткото на бебето се уште се чекаат, информираат од министерството...

Здравје 23.03.20 | 19:02

Фабриките ќе работат во смени и за време на полициски час, работниците на работа со посебни дозволи

Производствените погони и фабрики го продолжуваат своето производство организирано во смени за време и на полицискиот час, а работниците во време на забраната ќе се...

Вести 01.03.20 | 10:46

МЗ: Нема нов случај на заболен од коронавирус во државава

Во изминатото деноноќие не се тестирани нови пациенти од корона вирус и до овој момент нема нов случај на заболен од овој вирус во Република Македонија – информираат...

Здравје 28.01.20 | 17:08

МЗ: Состојбата е целосно под контрола, нема причина за ризик или паника за коронавирус во Македонија

Македонија ги следи препораките од Светската здравствена организација во врска со состојбата со новиот корона вирус што се појави во кинескиот град Вухан. Преземени...

Црна хроника 07.09.19 | 15:46

Каква казна предвидува Законот за напад врз здравствен работник?

Напад врз здравствен работник и здравствен соработник при вршење здравствена дејност е недозволиво и казниво според Закон, соопшти Министерството за здравство. Од...

Здравје 11.08.19 | 13:55

МЗ: Нема заболени граѓани од антракс

Во однос на информациите по медиумите дека кај добитокот во делови од Република Северна Македонија се појавила заразата антракс, Министерството за здравство информира...

Здравје 07.02.19 | 15:06

МЗ: Има доволно количини од сите типови вакцини, вклучувајќи ја и шествалентната вакцина Hexaxim

Има доволно количини од сите типови вакцини, вклучувајќи ја и шествалентната вакцина Hexaxim, соопштија од Министерството за здравство. Министерството за здравство во...

Здравје 29.01.19 | 19:11

МЗ: Лажна е веста дека починала жена од слепо црево на Клинички центар бидејќи немало слободен кревет

Министерството за здравство ја известува јавноста дека информацијата пласирана од порталот „Скопјеинфо“ под наслов „Скопјанка починала од слепо црево – немало...