Ознака: музика
Психологија 24.09.23 | 11:00

Оваа песна го намалува стресот како ниту една друга

Ако барате начин да се ослободите од стресот и анксиозноста, слушањето музика може да ви помогне. Сепак, тоа не е било која музика. Имено, невромаркетинг компанијата...

Музика 23.08.23 | 11:50

АНДЕРФЕСТ ќе се одржи по петти пат на 13-ти октомври во МКЦ

Прогресивниот, музички фестивал АНДЕРФЕСТ ќе се одржи по петти пат на 13.ти октомври 2023 година во Младинскиот културен центар (МКЦ). Публиката и овој пат на овој ЈУБИЛЕЈ...

Култура 10.08.23 | 09:08

Фестивалот „300 Работи, Триста“ од 10 до 12 август во Битола, филмови, книги, изложби…

Фестивалот “300 Работи, Триста“ е една од поистакнатите културни манифестации во Битола и регионот, која веќе привлекува бројни посетители и учесници. Досега, фестивалот...

Музика 17.11.22 | 12:52

Музичката платформа „Терапија“ номинирана за престижната „Амбасадор“ награда

Македонската музичка патформа „Терапија“, која дава поддршка на електронската клупска сцена е номинирана за наградата „Амбасадор“, која се доделува во Хрватска,...

Култура 10.11.22 | 13:26

„Златна лира“ од Сојузот на музичко-балетски уметници од Бугарија доделена на македонскиот трубач Љупчо Коскаров

На јубилејното 60-то издание на манифестацијата „Кристално лира 2022“ на кој Сојузот на музичко-балетски уметници од Бугарија беше доделена наградата „Златна лира“...

Култура 27.08.22 | 12:49

На СВП Промовирана антологијата „Музика, секогаш и уште (поезијата во дијалог со музиката)“

Tематската антологија „Музика, секогаш и уште (поезијата во дијалог со музиката)“, беше промовирана синоќа во рамки на „Струшките вечери на поезијата“, во Центарот...

Свет 19.06.22 | 18:58

Украина забрани руска музика

Музиката на уметници со руско државјанство ќе биде забранета во јавност во Украина, откако мерката денеска беше усвоена со двотретинско мнозинство во Горниот дом на...

Музика 26.03.22 | 17:55

Вечерва во МКЦ концерт на „Pocket Palma“, „Blackstate“ и TAM

Во Младинскиот културен центар (МКЦ) вечер концерт ќе одржат „Pocket Palma“ од Загреб, Там од Белград и „Blackstate“. Како што соопшти МКЦ, „Pocket Palma“ e синт-поп трио од Загреб,...

Балкан 31.01.22 | 09:47

Пак ќе има музика во кафулињата и рестораните во Грција

Грција од денеска ги олабавува дел од мерките за угостителските објекти воведени пред Нова година и дозволена е музика во нив, се укинува ограниченото работно време...

Балкан 30.12.21 | 14:50

Грција забрани музика во сите објекти за Нова година

Грчкото министерство за здравство соопшти денеска дека музиката за Нова година ќе биде забранета во сите објекти. Тоа е дел од новите мерки поради порастот на бројот...

Свет 25.12.21 | 17:33

Талибанците забранија музика во автомобилите

Талибанците забранија да се слуша музика во автомобилите, како и жените да не можат да се возат без хиџаб. Авганистанското Министерство за исламска ориентација издаде...

Музика 19.12.21 | 16:15

Следете во живо: Дајте музика на евровизиската сцена – да гласаме за нашите јунаци

МРТ и Македонското врши директен пренос од јуниорскиот Евросонг во Париз, в недела (19 декември), во 16 часот. Кристина, Анастасија, Миха и Филип, тинејџерите од популарната...

Македонија 04.10.21 | 11:07

Mу се погоди песната: Заев лепи двеилјадарки на музичар на сретсело в Јеловјане

Видеото на кое премиерот Зоран Заев лепи пари на челото на музичар денеска е хит на социјалните мрежи. Станува збор за видео направено во с.Јеловјане, каде вчера СДСМ...

Култура 30.08.21 | 10:58

„Live Soundtrack 55 – Нов светски (не)поредок“ вечерва во Кинотека

Live Soundtrack е настан со филмска музика основан во Белград. Преку прикажување на ретко видени дела од кратко кино, експериментални филмови и анимации од целиот свет и здружување...

Свет 26.08.21 | 14:17

Талибанците повторно забранија музика, жените на работа може да се вратат само со хиџаб

Портпаролот на талибанците, Забихулах Муџахид за Њујорк тајмс изјави дека повторно ќе биде забранета музика во Авганистан. Музиката во исламот е забранета, но се надеваме...

Култура 22.05.21 | 20:13

Филмски и музички вечери на покривот на Домот на градежниците

Град Скопје и МКЦ соопштуваат дека денес и утре (22 и 23 мај) ќе се одржуваат филмски и музички вечери на кровот на Дом на културата „Кочо Рацин“, попознат како Дом на градежници. Музичката...

Економија 21.05.21 | 21:30

По најавите дека ќе има свадби од музичката фела итно бараат протокол и датум за почеток на нивните ангажмани

Свадба без музика и оро не е свадба, велат музичарите. По најавите дека од следниот месец можно е да почнат со работа рестораните за прослави,  од музичката фела итно...

Економија 04.03.21 | 08:56

Новото нормално: Може свадба, ама без музика

Музичарите не се согласуваат со новиот протокол за работата на свадбарската индустрија, бидејќи се исклучени од него. Тие сметаат дека музика во живо треба да има, но...

Црна хроника 17.01.21 | 12:53

Уапсени 13 лица на две нелегални домашни забави во Скопје и Битола

Во две нелегални забави во Скопје и во Битола, полицијата уапсила вкупно 13 лица, кои ги прекриле мерките за заштита од Ковид-19. Ноќеска во 2.45 часот, по претходно добиени...

Музика 04.10.20 | 20:22

Пеце Суперхикс остро до Филипче: Ваква неинформираност и некоординираност нема ни во Сомалија!

Остри реакции од страна на јавноста, но и од најзасегнатите – македонските музичари, по веста дека поради неколку локали што не ги почитуваат мерките и власта, која...