Ознака: музичари
Економија 05.10.21 | 19:48

Музичарите нема да можат да настапуваат без лиценца ниту на свадба, ниту во локал

Нерегулираните настапи на нашите музичари, кои редовно гостуваат во локали низ земјава, без при тоа да подлежат на било каква обврска за подмирување на финансиски надомест...

Музика 04.06.21 | 23:13

Музичарите излегоа на протест со барање за еднаков третман

Дел од музичарите излегоа на улица. Незадоволни се од новите одлуки на владата со кои се дозволуваат настапи во живо на свадби, но не и во други угостителски објекти...

Македонија 04.06.21 | 13:49

Музичарите од пред Влада побараа да им биде дозволено да работат по 15 месеци забрана

Музичарите денеска излегоа пред Владата и побараа да може по 15 месеци да почнат со работа и да се укине забраната за настапи во угостителски објекти. Петар Младеновски...

Култура 02.06.21 | 10:39

„Музика сега“: Дискриминација е само музичари на свадби да може да свират

ЗУПМ „Музика Сега“ повторно јавно се обраќа до Владата барајќи олабавување на мерките за музичарите, да нема дискриминација во било кој сегмент на нивниот колегиум...

Македонија 02.06.21 | 08:18

Музичарите ќе можат да свират на свадби, ама не и во кафулиња и на концерти

Независната угостителска комора (НУК) вчера реагираше на овие протоколи, бидејќи смета дека токму со новите препораки за организирање прослави, наместо да се влијае,...

Калеидоскоп 03.05.21 | 16:21

Шпански музичари го запеаја хитот на Тозовац: Сцената од автобусот 95 во Белград ги воодушеви патниците

Двајца маскирани улични забавувачи влегле во автобусот кој возел на линијата 95 во Белград и ги изненадиле патниците. Тие двајца влегле и почнале да свират и пејат најпрвин...

Економија 25.04.21 | 17:30

Заев: Со Шестиот пакет мерки финансиска поддршка за музичарите и туристичките водичи

Финансиска поддршка за музичарите и туристичките водичи, за категоризираните туристички агенции, како и бесплатни ПЦР тестови за странските туристи, предвидуваат...

Музика 27.03.21 | 16:24

Музичарите утре одат на вакцинација во Ниш: Не е важно каде ќе се вакцинираме, важно е здравјето

Голем број на музичари од земјава утре ќе заминат во Ниш, соседна Србија, на бесплатна вакцинација против Ковид-19, Вакцинирањето ќе се случува во Спортскиот центар ,,Чаир”...

Музика 18.03.21 | 09:05

Тамара: Ќе нè барате за гратиси

Пејачката Тамара Тодевска преку „Инстаграм“ порача „Ќе нè барате за гратиси“, веројатно како реакција на забраната за свирки и настапи во живо за музичарите, како...

Музика 15.03.21 | 09:35

Џон Илија Апелгрен: Иако е Прочка, никогаш нема да ви простам што ме оставивте без работа!

На 14.03.2020 беше мојот последен настап од „нормалното“ време. Не можев ниту да претпоставам дека некој во комисијата за заразни болести од дното на душата мрази музичари,...

Македонија 06.03.21 | 15:31

Ова наше барање не е некаков „хир”: Музичарите бараат уште по 43.000 денари до крај на месецов

Здружението ЗУПМ – Музика Сега, ќе одржи прес конференција во вторник, но претходно информираат дека имаат свои барања до Владата, бидејќи музичарите се наоѓаат во...

Музика 26.02.21 | 09:30

Наум Петрески: Загубив 70.000 евра, живеам од платата на сопругата и пензијата на мајка ми

Фокл пејачо Наум Петрески за „Бекстејџ“ се пожали дека ова се тешки времиња за него и за неговото семејство. Вели дека поради пандемијата и неможноста да зараборува,...

Скопје 22.02.21 | 15:25

Протест на вработените во ноќните клубови, музичари и фото-студија

Иницијативниот одбор за протест на рестораните кои работат организирани прослави, заедно со ноќните клубови, музичарите и фото студијата денеска повторно на протест...

Економија 31.01.21 | 12:00

Повторно заборавени: Музичарите бараат нивно вклучување во петиот пакет мерки за финансиска помош

Музичарите што членуваат во шесте здруженија од целата земја синоќа одржаа состанок во Охрид, при што потпишаа Меморандум за соработка и заеднички настап пред државните...

Здравје 11.11.20 | 10:25

Музичарите ја поддржуваат кампањата „НосамМаска“

Македонските музички естрадни уметници ја поддржуваат кампањата „НосамМаска“. Влатко Стефановски, Никола Перевски, Каролина Гочева, Тамара Тодевска и Ружица Милошеска...

Музика 03.11.20 | 14:16

Музичарите бараат од Пендаровски да можат да настапуваат и во време на корона

Претседателот Стево Пендаровски денеска прими претставници на Здружението за унапредување на правата на музичарите „Музика сега“, кои го информираа шефот на државата...

Македонија 02.11.20 | 12:46

В кафана со негативен тест и маски, за музичарите да можат да пеат?

Најпогодени од кризата се токму музичарите, угостителите и продуцентите, смета сопственикот и управител на „Универзал продукција“, Иванчо Митев, според кого случувањата...

Македонија 29.10.20 | 11:25

Од оваа „помош“ од 6.000 денари јавно се оградуваме, порачаа музичарите

Одлуката за помош во вид на платежна картичка од 6.000 денари за естрадните уметници и останатите музичари коишто не остваруваат приходи во сите изминати месеци, не ја...

Музика 14.10.20 | 13:20

Музичарите бараат итно да им се дозволи да настапуваат

Иницијативата Музика-Сега бара итно да им се овозможи на музичарите да настапуваат во угостителските објекти. Бараат и ревидирање на пророколите за работа бидејки...

Музика 08.10.20 | 09:29

Кога јас протестирав против овој режим ме праевте будала и пеевте на нивните митинзи

Кога јас протестирав против овој режим, вие ме праевте будала. Ми се потсмевавте. Кога јас се борев против овој режим од самиот почеток, вие пеевте на нивните митинзи,...