Ознака: муслимани
Македонија 08.07.22 | 23:28

Шеик Имран Хосеин со повик до муслиманите: Врз Македонија се врши политичко насилство, не ги затворајте очите пред неправдата

Врз Македонија се врши политичко насилство! Не ги затворајте очите пред неправдата! Застанете на страната на Македонија, апелира исламскиот теолог, филозоф и дипломат...

Македонија 11.07.21 | 19:41

„Кој сака ќе оди да се помоли, па ќе се врати на работа“: Отворена соба за молење на Алах во болницата во Гостивар

Вработените во болницата во Гостивар кои се од муслиманска вероисповест ќе може да се молат и да ги изведуваат своите верски обичаи во посебни простории во болницата....

Свет 01.06.21 | 13:09

Муслимани побараа намалување на разгласот од џамиите

Министерот за исламски работи на Саудиска Арабија Абдулатиф ал-Шеик цврсто стои зад новата наредба за ограничување на волуменот од звучниците на џамииите, бидејќи...

Свет 14.04.21 | 14:33

Без азил за полигамите, казна 18 илјади евра ако доктор даде потврда за невиност – новиот закон кој ги збесна муслиманите во Франција

Новиот закон, за кој се тврди дека ќе го зајакне републиканизмот во Франција, веќе неколку месеци е најавуван од страна на францускиот претседател Емануел Макрон, а...

Свет 18.01.21 | 08:44

Преструктурирање на Исламот во Франција: Муслиманите добија Повелба со принципи

Францускиот совет за исламска вероисповед официјално ја одобри Повелбата со принципите на исламот во Франција со што треба да почне големо преструктурирање на втората...

Здравје 26.12.20 | 22:10

Смеат ли муслиманите и Евреите да се вакцинираат – вакцините против ковид 19 содржат свински желатин

Иако светот им се радува на вакцините против ковид 19 и реалната надеж дека наскоро ќе сдивне пандемијата, исламската верска заедница има замерки – ни повеќе ни помалку...

Балкан 20.05.20 | 09:47

Верници се клањаа во центарот на Приштина во знак на протест поради неотворање на џамиите за Бајрам

Неколку десетици граѓани од муслиманска вероисповест вчера на главниот плоштад на косовскиот главен град одржаа верски ритуал на клањање на икиндискиот намаз во светиот...

Балкан 26.12.19 | 09:47

„Муслиманите не се луди да ја слават најлудата ноќ“: Со билборди против Нова година во БиХ

Чувајте се од брадестиот, тој доаѓа по нашите деца. Ова е само еден од билбордите поставени во Тузла ,БиХ, кои пропагираат против прославувањето на Нова година. Покрај...

Свет 27.09.19 | 22:34

Половина од Австријците сакаат правата на муслиманите да бидат ограничени

Речиси половина од Австријците сметаат дека муслиманите не треба да ги имаат истите права како нив, покажуваат резултатите од најновата анкета на Универзитетот во...

Свет 27.09.19 | 10:41

Половина од Австријците сакаат правата на муслиманите да бидат ограничени

Речиси половина од Австријците сметаат дека муслиманите не треба да ги имаат истите права како нив, покажуваат резултатите од најновата анкета на Универзитетот во...

Свет 23.08.19 | 10:50

Во Шведска формирана првата „Партија на мигранти“

Шведскиот политичар од турско потекло, Микаил Јуксел, во земјата ја формира првата „Партија на мигранти“, пренесе турската државна агенција Анадолија. Јуксел во изјава...

Свет 12.08.19 | 11:58

Се повеќе муслимани се откажуваат од својата вера

Во Австрија моментално поголем број луѓе излегуваат од исламот отколку што преминуваат во оваа вера, покажуваат новите податоци на исламската верска заедница во Австрија. Конкретно...