Ознака: МТВ
Балкан 07.05.21 | 14:13

Слично како Заев кога беше во опозиција: И опозицијата во Србија сака национална телевизија под контрола

Еден ден по отпочнувањето на дијалогот на дел од опозицијата со власта со посредство на европратениците за изборните услови во Србија, во кои едно од барањата е доделување...

Македонија 29.04.21 | 14:54

Мицкоски попладнево на вестите на МТВ

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски ќе гостува во попладневните вести на Македонската радио телевизија. Гостувањето е со почеток во 17 часот.

Македонија 21.04.21 | 10:51

Геј, лезбејки и трансексуалност – дел од емисијата за млади која во ударен термин се прикажуваше на МРТВ

Вчера на Македонската радиотелевизија во емисијата за млади „Моја сторија“ се зборуваше за ЛГБТИ заедницата, каде гостуваа Ивана Костовска – социјален работник...

Естрада 17.03.21 | 10:03

Скандалите допреа до МТВ: Се формира комисија која ќе одлучи дали Гавранлиев ќе пее на Евровизија

Македонската Радио Телевизија (МРТ) оформи комисија која ќе утврдува и одлучува што ќе се случи со нашиот годинашен претставник на „Евровизија“, Васил Гарванлиев....

Фудбал 12.11.20 | 23:05

Потврдено: ЕП 2021 ќе го гледаме на МТВ

Македонската телевизија ги откупи правата и ќе го пренесува во целост Европското фудбалско првенство закажано за следното лето, потврдено е вечерва. Сите натпреварите...

Македонија 30.09.20 | 19:17

Ова се распоредите за наставата преку МТВ

Учениците кои немаат ИТ-уреди за да следат онлајн-настава преку платформата, часови ќе гледаат на Македонската радио-телевизија на која секој ден ќе бидат прикажувани...

Македонија 30.09.20 | 11:27

Царовска: Семејствата со повеќе деца настава ќе следат и на МТВ

За оние семејства кои имаат по повеќе деца па им требаат многу компјутери за онлајн настава, Царовска ја потенцираше можноста за следење настава од далечина и на националниот...

Македонија 11.09.20 | 12:13

Заев на Националната телевизија: Три часа егзалтирачко галење на суетата на премиерот

Премиерот Зоран Заев синоќа на Македонската телевизија, или како што според Договорот од Преспа смее да ја нарекува, Националниот сервис, имаше средба со одбрани новинари....

Култура 11.06.20 | 13:58

Краткометражниот филм „Награда“ на режисерката Лидија Мојсоска вечерва на МТВ

Краткометражниот игран филм „Награда“, дебитанското остварување на режисерката Лидија Мојсоска ќе се прикажува вечерва на МТВ во 22:15 часот. Филмот е во продукција...

Култура 25.03.20 | 17:56

Светска ТВ-премиера на „Врба“ на МТВ1 на 29 март

Светската ТВ-премиера на најновиот игран филм „Врба“ на Милчо Манчевски ќе биде на 29 март (недела) во 22 часот на јавниот сервис МТВ1. Со прикажувањето на „Врба“ ќе биде...

Економија 24.03.20 | 18:49

Владата наместо да крати од работниците, нека ги подмири 50 отсто од бруто трошоците за секој вработен и нека ги замрзне кредитите

Во денешното интервју за МТВ претседателот на ВМРО-ДПМНЕ зборуваше за мерките кои Владата треба да ги примени со цел подобрување на економската ситуација во државата....

Македонија 24.03.20 | 16:01

Лидерот на ВМРО ДПМНЕ Христијан Мицкоски ќе гостува во дневникот на МТВ во 17

Христијан Мицкоски, лидерот на ВМРО ДПМНЕ ќе гостува во дневникот на МТВ во 17 часот. Ќе се зборува за коронавирусот, мерките што треба да се преземат и за излезот од кризата. Мицкоски...

Калеидоскоп 17.03.20 | 08:50

„ТВ училница“ и денеска на МРТ

Во рамки на едукативната програма „ТВ училница“, учениците денеска на Македонската радио-телевизија ќе можат да проследат повеќе лекции по различни предмети што ги...

Филм 14.03.20 | 10:15

„Седи дома со Милчо“: Сите филмови на режисерот на МТВ како поддршка за вонредните мерки

Сите филмови македонскиот режисер Милчо Манчевски ќе се прикажуваат на Македонската радиотелевизија (МРТ). Манчевски преку „Фејсбук“ го најави својот придонес и поддршка...

Македонија 25.02.20 | 14:21

Ќе гледаме само МТВ: Кабелските ќе ги исклучат сите домашни и странски канали

Реемитувањето на сите домашни и странски ТВ канали преку македонските оператори ќе биде прекинато. Операторите ќе го пренесуваат само јавниот сервис – МТВ1, МТВ2 и Собранискиот...

Македонија 20.11.19 | 11:01

Премиерот во заминување гостуваше во НРТВ, а не на МТВ

Премиерот во заминување Зоран Заев и министерката за економија Нина Ангеловска, предлог-буџетот за 2020 година пред новинарите и уредници не го образложуваа во Македонската...

Култура 21.09.19 | 13:01

Телевизиската серија „Зоки Поки“ ќе се емитува на МТВ

Македонската радио телевизија влегува во копродукција на претстојната ТВ-серија „Зоки Поки”. ТВ-серијата, чие снимање беше комплетирано месецов, е модерна екранизација...

Останати спортови 29.08.19 | 23:58

МТВ ќе отвори нов канал, спортско-забавен со елитен спорт

Националниот сервис го враќа спортот во големи количини на својата програма со отварање на нов четврти канал со спортско забавна содржина. Наскоро ќе тргне четвртиот...

Македонија 16.07.19 | 17:51

МТВ доби одврзани раце за купување права од спортски натпревари

Владата на денешната седница го прифати како свое мислењето на Министерството за информатичко општество и администрација за согласност на барањето за давање на автентично...

Ракомет 03.06.19 | 14:41

МТВ ќе врши пренос од пристигнувањето на Вардар во Скопје

Македонската радио телевизија ќе врши пренос од пристигнувањето на ракометарите на Вардар, потврдија за „Република“ од МТВ. „Црвено-црните“ се нови европски владетели,...