Ознака: МТСП
Економија 04.08.21 | 13:00

МТСП: Во тек е исплатата на правата од социјална, детска и цивилна заштита

Министерството за труд и социјална политика информира дека денеска започна исплатата на правата од социјална, детска и цивилна заштита (сите парични прaва) за месец...

Македонија 22.06.21 | 09:27

Ветено, а не се знае дали ќе се реализира 12-месечно породилно отсуство, идните мајки реагираат

Породилно отсуство од 12 месеци, но засега само во најава. Мајките реагираат на социјалните мрежи до каде е законското решение бидејќи реформата беше најавена уште пред...

Сервиси 11.06.21 | 09:18

Петок пред Духовден, 18 јуни, неработен ден за православните верници

Министерството за труд и социјална политика соопшти дека согласно со Законот за празниците на РM („Службен весник на РМ“, бр.21/98 и 18/07), 18 јуни (петок), Духовден, петок...

Економија 09.06.21 | 16:19

МТСП: Нема простор за злоупотреби на правото недела да е неработна, помошните и придружните дејности ќе се уредат со подзаконски акт

Измените на Законот за работните односи, кој беше усвоен на вчерашната владина седница, прецизно утврдува дека недела е ден на неделен одмор и гарантира дека за над...

Економија 03.06.21 | 10:57

Во тек е исплатата на правата од социјална, детска и цивилна заштита

Министерството за труд и социјална политика информира дека денеска започна исплатата на правата од социјална, детска и цивилна заштита (сите парични прaва) за месец...

Македонија 03.03.21 | 14:48

МТСП: Од утре започнува исплата на правата од социјална, детска и цивилна заштита

Министерството за труд и социјална политика информира дека од утре 4 март (четврток) 2021 година започнува исплатата на правата од социјална, детска и цивилна заштита...

Економија 18.01.21 | 22:08

МТСП: Во согласност со Уставот жените и мажите се рамноправни

Во однос на дилемите во јавноста за задолжителното пензионирање на 64 години возраст и 15 години стаж, Министерството за труд и социјална политика информира дека во согласност...

Македонија 12.01.21 | 17:51

Ќе се рефундираат средствата за набавка на автомобил за лица со инвалидност

Владата денеска усвои Програма за рефундирање на средства платени како царински давачки, данок на додадена вредност и акциза за набавка на патнички автомобил за лица...

Македонија 06.11.20 | 09:14

Од денес започнува исплатата на социјалната помош за октомври

Министерството за труд и социјална политика информира дека од денес започнува исплатата на правата од социјална заштита за октомври 2020 година: • Гарантирана минимална...

Македонија 06.10.20 | 12:36

МТСП: Сотојбата на Илче беше стабилна, смртта синоќа настапила ненадејно

Се чекаат резултатите од Судска медицина кои ќе ја откријат причината за смртта на 11-годишниот Илче од Охрид, чија потресна приказна со месеци ја брануваше јавноста. 11-годишниот...

Македонија 30.09.20 | 16:13

Иста игра и со Центрите за лица за посебни потреби, се отвораат без скрининг на вработените

Дневните Центри за лица со посебни потреби ќе ги отворат своите врати за работа. Вчера на владина седница е донесена одлука за отворање на Центрите, но сè уште нема соопштено...

Македонија 02.09.20 | 09:13

Од денеска исплата на социјалната и детската заштита, во три групи

Министерството за труд и социјална политика информира дека од денеска, 2 септември 2020 година започнува исплатата на правата од социјална и детска заштита за месец август...

Македонија 31.08.20 | 12:26

Јагода Шахпаска ја презеде функцијата министер за труд и социјална политика

Во Министерството за труд и социјална политика денеска беше извршено примопредавање на функцијата министер за труд и социјална политика. Новата министерка Јагода...

Македонија 27.08.20 | 15:51

Новата влада ќе каже дали родителите вработени во „државно“ ќе бидат ослободени од работа

Дали ослободувањето од работа на родители со деца до 10 години ќе важи и за вработени во Полиција, Царина, АРМ и други јавни институции, кои со интерни акти не беа ослободени...

Македонија 22.08.20 | 13:19

Кои квалификации ги има Шахпаска за да биде министер за труд и социјала, тоа што си ја вработи пола фамилија?

Кадровските решенија за владата на Заев се слика и прилика на него лично. Како и самиот тој, така и неговите предлози се стари истрошени транзициски кадри. Зоран Заев...

Економија 13.08.20 | 18:04

Корисниците на социјална и детска заштита клиенти на Еуростандард банка можат да ги подигнат средствата од други банки

Од Министерството за труд и социјална политика соопштија дека клиентите на „Еуростандард банка“, кои имаат парични права од социјална и детска заштита и згрижувачките...

Економија 04.08.20 | 14:20

Исплата на паричната помош од социјална и детска заштита од денеска, во три групи

Министерството за труд и социјална политика информира дека во тек е исплатата на паричните права од социјална и детска заштита за месец јули. Почнувајќи од денеска...

Македонија 28.07.20 | 21:30

МТСП до 3 август треба да ги достави податоците за корисниците на социјални права до банките

Владата денеска на седница ја разгледа и усвои Информацијата за исплата на парични права од социјална заштита за јули 2020 година, и го задолжи Министерството за труд...

Здравје 22.07.20 | 15:22

Обезбедено згрижување за детето со церебрална парализа кое го напуштиле двајцата родители

За единаесетгодишно дете со церебрална парализа, кое го напуштиле двајцата родители и го оставиле со човек кој ниту знае како да се грижи за детето, ниту пак знае каква...

Македонија 17.07.20 | 10:52

„Не сме битни ние, не ни требаат храна и лекови“: Граѓаните оставени без надоместок за боледување и породилно

Загриженост, неизвесност, стрес. Вака им поминуваат деновите на лицата што користат боледување, родителите што се на породилно отсуство, како и останатите лица што своите...