Ознака: мпц
Балкан 15.12.22 | 12:35

Бугарската црква го призна поглаварот на МПЦ како „блажениот Стефан Архиепископ на Cеверна Македонија“

Синодот на Бугарската православна црква на својата редовна седница официјално го прифати томосот што го издаде СПЦ и нејзиниот поглавар Порфириј, со кој и беше дадена...

Балкан 14.12.22 | 11:05

Бугарската црква ја призна МПЦ како „Православна црква во Република Cеверна Македонија“ а дедо Стефан како „архиепископ скопски Стефан“

Светиот синод на Бугарската православна црква на својата редовна седница под претседателство на бугарскиот патријарх Неофит донел одлука „за признавање на томосот...

Сервиси 11.11.22 | 23:04

Утре се празнува овој празник

Утре се празнува Светиот свештеномаченик Зиновиј и сестра му Зиновија Од градот Егеј во Киликија. Вистинската вера и големото материјално богатство ги наследија од...

Македонија 28.10.22 | 10:51

Бигорски манастир: Православната црква на Полска го потврди молитвеното општење со нашата црква

Православната црква на Полска го потврдила молитвеното општење со нашата ценета црква, на одржаното редовно есенско заседание  на Архијерејскиот собор, објави Бигорски...

Македонија 19.09.22 | 15:30

Министерот за економија ќе бара од МПЦ и ИВЗ да апелираат за штедење струја

Министерот за економија Крешник Бектеши денеска побара поддршка од поглаварот на Исламската верска заедница (ИЗВ), реисот Шаќир Фетаху за почитување на мерките за штедење...

Македонија 09.09.22 | 18:28

Писмо од рускиот патријарх г.г. Кирил до архиепископот охридски и македонски г.г. Стефан

По донесената Одлука од 25 август 2022 година на Свештениот собор на Руската православна црква за признавање на автокефалноста на Македонската православна црква – Охридска...

Македонија 30.08.22 | 15:08

Синодот на МПЦ го поздрави признавањето на афтокефалноста од страна на Руската Православна Црква

Светиот архијерејски синод (САС) на Македонската Православна Црква – Охридска Архиепископија (МПЦ – ОА), на својата редовна седница одржана денеска ја поздрави одлуката...

Македонија 01.08.22 | 17:52

Утре во манастирот „Св. Прохор Пчински“ заедничка литургија за Илинден на владици на МПЦ-ОА и СПЦ

Во манастирот „Св. Прохор Пчински“, покрај одбележувањето на празникот Илинден од страна на државно-црковна делегација предводена од претседателот Стево Пендаровски,...

Македонија 05.07.22 | 14:55

МПЦ против францускиот предлог: Бара зачување македонскиот идентитет, македонскиот јазик, култура и историја

 Светиот архијерејски синод (САС) на Македонската Православна Црква – Охридска Архиепископија (МПЦ – ОА) очекува Владата и сите останати општествено-политички фактори...

Македонија 04.07.22 | 15:26

МПЦ е против францускиот предлог, но не излегува на протести

Синодот на Македонската православна црква не го разледувал новиот француски предлог и нема став по ова прашање. Ова за „Република.мк го потврди владиката Тимотеј. Исто...

Балкан 28.06.22 | 08:55

Иринеј бачки: СПЦ ниту го фаворизира, ниту може да го забрани името МПЦ

Српската православна црква е неправедно обвинета за фаворизирање на името Македонска православна црква, иако не го користи во ниту еден од официјалните документи,...

Балкан 21.06.22 | 17:21

БПЦ ја призна МПЦ како Православна црква на Ceверна Македонија

За разлика од Српската Православна Црква која како црква мајка го додели името Македонска Православна Црква – Охридска Архиепископија, бугарската црква не признава...

Македонија 06.06.22 | 14:21

МПЦ-ОА: Документот на СПЦ, препорака за автокефалност, надеж за скоро издавање на Томос од Вселенскиот патријарх

Македонската Православна Црква – Охридска Архиепископија денеска излезе со соопштение во кое изразува благодарност до Српската православна црква, поради заокружување...

Вести 05.06.22 | 16:36

Мојаноски: МПЦ ќе го добие Томосот и ако БПЦ не ја признае

Универзитетскиот професор и поранешен директор на Комисијата за односи со верските заедници Цане Т. Мојаноски вели дека доколку се случи БПЦ да не ја признае афтокефалноста...

Македонија 05.06.22 | 15:45

СПЦ го отстапува на користење целиот свој имот на МПЦ

Српската православна црква го отстапува на користење целиот свој имот на територијата на Македонија на новата, автокефална црква во таа земја, се наведува во томосот...

Балкан 27.05.22 | 19:10

Рускиот патријарх го благослови договорот меѓу СПЦ и МПЦ

Патријархот московски и на цела Русија Кирил го поздрави денеска, како што наведе, повторното обединување на Македонската православна црква – Охридска архиепископија...

Македонија 26.05.22 | 08:03

Се очекува многу скоро Цариград да издаде томос за МПЦ под името Охридска архиепископија

Позитивни сигнали пристигнаа од Цариград и од Москва по добиениот благослов од СПЦ за автокефален статус на МПЦ-ОА. За Вселенската патријаршија, отстранувањето на 55...

Македонија 24.05.22 | 19:35

Аплауз и солзи радосници кога поглаварот на СПЦ соопшти дека ја прифаќа автокефалноста на МПЦ

Со громогласен аплауз и солзи радосници беше дочекана веста кога поглаварот на СПЦ соопшти дека ја прифаќа автокефалноста на МПЦ-ОА денеска на заедничката литургија...

Македонија 24.05.22 | 18:35

Мојановски: Томосот МПЦ може да го добие до крајот на јуни

Потегот на СПЦ со благослов да ја одбори автокефалноста на МПЦ-ОА, е очекуван, вели за Телма поранешниот претседател на комисијата за односи со верските заедници, Цане...

Македонија 24.05.22 | 17:59

Муцунски: Автокефалноста на МПЦ ни носи духовна радост и душевен мир

Градоначалникот на Аеродром, Тимчо Муцунски, испрати честитки по повод упатувањето на томосот за автокефалност на Македонската Православна Црква – Охридска Аерхиепископија...