Ознака: мпц
Македонија 19.09.22 | 15:30

Министерот за економија ќе бара од МПЦ и ИВЗ да апелираат за штедење струја

Министерот за економија Крешник Бектеши денеска побара поддршка од поглаварот на Исламската верска заедница (ИЗВ), реисот Шаќир Фетаху за почитување на мерките за штедење...

Македонија 09.09.22 | 18:28

Писмо од рускиот патријарх г.г. Кирил до архиепископот охридски и македонски г.г. Стефан

По донесената Одлука од 25 август 2022 година на Свештениот собор на Руската православна црква за признавање на автокефалноста на Македонската православна црква – Охридска...

Македонија 30.08.22 | 15:08

Синодот на МПЦ го поздрави признавањето на афтокефалноста од страна на Руската Православна Црква

Светиот архијерејски синод (САС) на Македонската Православна Црква – Охридска Архиепископија (МПЦ – ОА), на својата редовна седница одржана денеска ја поздрави одлуката...

Македонија 01.08.22 | 17:52

Утре во манастирот „Св. Прохор Пчински“ заедничка литургија за Илинден на владици на МПЦ-ОА и СПЦ

Во манастирот „Св. Прохор Пчински“, покрај одбележувањето на празникот Илинден од страна на државно-црковна делегација предводена од претседателот Стево Пендаровски,...

Македонија 05.07.22 | 14:55

МПЦ против францускиот предлог: Бара зачување македонскиот идентитет, македонскиот јазик, култура и историја

 Светиот архијерејски синод (САС) на Македонската Православна Црква – Охридска Архиепископија (МПЦ – ОА) очекува Владата и сите останати општествено-политички фактори...

Македонија 04.07.22 | 15:26

МПЦ е против францускиот предлог, но не излегува на протести

Синодот на Македонската православна црква не го разледувал новиот француски предлог и нема став по ова прашање. Ова за „Република.мк го потврди владиката Тимотеј. Исто...

Балкан 28.06.22 | 08:55

Иринеј бачки: СПЦ ниту го фаворизира, ниту може да го забрани името МПЦ

Српската православна црква е неправедно обвинета за фаворизирање на името Македонска православна црква, иако не го користи во ниту еден од официјалните документи,...

Балкан 21.06.22 | 17:21

БПЦ ја призна МПЦ како Православна црква на Ceверна Македонија

За разлика од Српската Православна Црква која како црква мајка го додели името Македонска Православна Црква – Охридска Архиепископија, бугарската црква не признава...

Македонија 06.06.22 | 14:21

МПЦ-ОА: Документот на СПЦ, препорака за автокефалност, надеж за скоро издавање на Томос од Вселенскиот патријарх

Македонската Православна Црква – Охридска Архиепископија денеска излезе со соопштение во кое изразува благодарност до Српската православна црква, поради заокружување...

Вести 05.06.22 | 16:36

Мојаноски: МПЦ ќе го добие Томосот и ако БПЦ не ја признае

Универзитетскиот професор и поранешен директор на Комисијата за односи со верските заедници Цане Т. Мојаноски вели дека доколку се случи БПЦ да не ја признае афтокефалноста...

Македонија 05.06.22 | 15:45

СПЦ го отстапува на користење целиот свој имот на МПЦ

Српската православна црква го отстапува на користење целиот свој имот на територијата на Македонија на новата, автокефална црква во таа земја, се наведува во томосот...

Балкан 27.05.22 | 19:10

Рускиот патријарх го благослови договорот меѓу СПЦ и МПЦ

Патријархот московски и на цела Русија Кирил го поздрави денеска, како што наведе, повторното обединување на Македонската православна црква – Охридска архиепископија...

Македонија 26.05.22 | 08:03

Се очекува многу скоро Цариград да издаде томос за МПЦ под името Охридска архиепископија

Позитивни сигнали пристигнаа од Цариград и од Москва по добиениот благослов од СПЦ за автокефален статус на МПЦ-ОА. За Вселенската патријаршија, отстранувањето на 55...

Македонија 24.05.22 | 19:35

Аплауз и солзи радосници кога поглаварот на СПЦ соопшти дека ја прифаќа автокефалноста на МПЦ

Со громогласен аплауз и солзи радосници беше дочекана веста кога поглаварот на СПЦ соопшти дека ја прифаќа автокефалноста на МПЦ-ОА денеска на заедничката литургија...

Македонија 24.05.22 | 18:35

Мојановски: Томосот МПЦ може да го добие до крајот на јуни

Потегот на СПЦ со благослов да ја одбори автокефалноста на МПЦ-ОА, е очекуван, вели за Телма поранешниот претседател на комисијата за односи со верските заедници, Цане...

Македонија 24.05.22 | 17:59

Муцунски: Автокефалноста на МПЦ ни носи духовна радост и душевен мир

Градоначалникот на Аеродром, Тимчо Муцунски, испрати честитки по повод упатувањето на томосот за автокефалност на Македонската Православна Црква – Охридска Аерхиепископија...

Македонија 24.05.22 | 17:28

Паметна политичка одлука на патријархот Порфириј и Вучиќ: Веста за признавањето на автокефалноста на МПЦ-ОА е ударна во сите српски медиуми

Веста за заедничката литургија на МПЦ-ОА и СПЦ во Соборниот храм Свети Климент Охридски во Скопје за одобрувањето и благослов на српскиот патријарх Порфириј за афтокефалност...

Македонија 24.05.22 | 13:24

Пендаровски: Одлуката на СПЦ за прифаќање на автокефалноста на МПЦ-ОА ќе придонесе за исправање на историските неправди

Претседателот Стево Пендаровски упати честитики по повод донесената одлука од соборот на Српската православна црква за прифаќање на автокефалноста на Македонската...

Македонија 24.05.22 | 08:25

Заедничка литургија на МПЦ-ОА и СПЦ во соборниот храм „Св. Климент Охридски“ во Скопје

На Денот на сесловенските просветители свети Кирил и Методиј, денеска во соборниот храм „Свети Климент Охридски“ во Скопје, ќе се одржи литургијата, со која ќе чиноначалствуваат...

Балкан 23.05.22 | 16:27

СПЦ ја нарече нашата црква онака како што доликува-Македонска православна црква

Во Белград заврши редовниот мајски Собор на Српската православна црква, на кој на МПЦ-ОА и беше потврден статусот на најширока можна автономија, односно целосна внатрешна...