Ознака: мпц
Сервиси 24.11.20 | 09:08

Свети великомаченик Мина Чудотворец: Се прослави како застапник пред Бога слично како светите великомаченици Димитриј и Ѓорѓи

Како војник качен на бел коњ им помагал на тие што биле во неволја Именден празнуваат: Мино… Роден во Мисир, египетскиот војник Минa живеел за време на царот Диоклецијан...

Сервиси 08.11.20 | 08:25

Денеска е Свети великомаченик Димитриј: Oбичаи и верувања за Митровден

Денеска е празник на заштитникот на градот Солун и почеток на зимската половина од годината Именден празнуваат: Димитрија, Митре, Димо, Димко, Димана, Димка, Мите, Димитрина,...

Здравје 26.10.20 | 13:50

Почина свештеник на МПЦ од Ковид-19

На инфективното одделение во велешката болница утрово почина маж на возраст од 58 години како последица од Ковид-19. Тој бил примен во болница пред четири дена. Од Батали.нет...

Македонија 20.10.20 | 15:38

Вранишковски ги демантира Пендаровски и Заев: Нема никакви преговори помеѓу Цариград и МПЦ

Јован Вранишковски од СПЦ вели дека тие не бегаат од преговори но оти им е нејасно зошто МПЦ ги прескокнува нив и  одат директно кај Вселенскиот патријарх Вартоломеј. Тој...

Калеидоскоп 06.10.20 | 08:20

Денеска е Зачнување на свети Јован Крстител

Иако сите христијански празници се со повеќеслојно значење, овој е еден од посебните во тој поглед. Денеска црквата ја слави милоста Божја што им даде син на старите...

Македонија 03.10.20 | 08:30

Вселенската патријаршија сака да го реши спорот со МПЦ, но под кое име?

Вселенската патријаршија не остапува од решавање на црковното прашање во Северна Македонија и нема намера да отстапи од процесот за решавање на истото, наведува грчки...

Македонија 24.09.20 | 18:49

Дел од Синодот на МПЦ на средба со Заев: Писмото до Вартоломеј важна поддршка од Владата во решавање на црковното прашање

Премиерот Зоран Заев денеска прими делегација на Македонската православна црква – Охридска архиепископија, што ја предводеше г.г. Стефан, архиепископ на МПЦ-ОА, придружуван...

Македонија 23.09.20 | 10:12

Откако побара признавање на безимена црква на безимен народ, Пендаровски го навлече гневот и на СПЦ

Откако претседателот Стево Пендаровски пред неколку дена му исправи писмо на Вселенскиот патријарх Вартолмеј со барање да се реши црковниот спор со рекација се јави...

Македонија 22.09.20 | 21:06

Заев во писмо до цариградскиот патријарх: Православниот народ во нашата земја заслужува црковна независност и автокефална МПЦ-ОА

Премиерот Зоран Заев испрати писмо до неговата светост, патријархот Вартоломеј, поглаварот на Цариградската патријаршија, во кое се навраќа на средбата во Истанбул...

Македонија 22.09.20 | 00:11

За СПЦ единствена црква во Македонија е ПОА на Вранишковски, Дачиќ против „скратени патишта“ за признавање на МПЦ

Bарањето на претседателот на Македонија, Стево Пендаровски до Вселенскиот патријарх Вартоломеј да ја признае Македонската православна црква (МПЦ) ја разбранува јавноста...

Калеидоскоп 09.09.20 | 09:18

Се празнува великомаченикот кој најмногу се славел во Македонија

Светиот маченик Фануриј најмногу се славел во Македонија, Мисир, Родос и на островот Крит. За него скоро ништо не се знае, ниту во кое време живеел, ниту кои му биле родителите,...

Македонија 02.07.20 | 11:26

На Петровден ќе се одржи катедрален храм на охридските архиепископи во „Света Софија“ во Охрид

На 12.07.2020 во Охрид во црквата „Света Софија“ ќе се одржи катедрален храм на охридските архиепископи. Настанот е предвиден да започне од 8.30 часот со пречек на Архиепископот...

Македонија 04.06.20 | 17:41

Граѓаните револтирани за забраната – владиците на МПЦ обвинуваат за поделби помеѓу верските заедници

Владиката Петар реагира на Одлуката на Владата да не се посетуваат гробиштата. Владата се однесува за едните како мајка, а за другите како маќеа. Таа како тендециозно...

Македонија 21.05.20 | 13:48

Неканонски венчавал по дома, си изградил црква во дворот: Струмички поп доби забрана за работа

Заради непочитување на редот и уредбите на парохиската дејност при уставот на МПЦ-ОА, Струмичката епархија донесе одлука со која му се изрекува забрана за свештенодејство...

Македонија 21.05.20 | 12:52

Отец Партениј избран за нов епископ на МПЦ-ОА

На денешната седница на Светиот архиерејски синод, игуменот на Бигорскиот манастир „Свети Јован Крстител“, високопреподбниот архимандрит Партениј, беше едногласно...

Македонија 08.05.20 | 16:31

Филипче од МПЦ и од ИВЗ побарал да се почитуваат мерките за да не се вратиме на почеток на корона кризата

Министерот за здравство Венко Филипче побарал од поглаварите на Исламската верска заедница (ИВЗ) и на Македонската православна црква (МПЦ) да се придружуваат до мерките...

Калеидоскоп 23.04.20 | 22:19

На денешен ден 1972 година е поставен камен-темелник на Соборниот храм на МПЦ „Свети Климент Охридски“

На денешен ден 1972 година во Скопје е поставен камен-темелник на Соборниот архиепископски храм на Македонската православна црква „Свети Климент Охридски“, кој е осветен...

Економија 09.04.20 | 17:48

Тимотеј: Половина од буџетот на МПЦ е од Велигден, и свештениците се оштетени, ќе останат со празни трпези

За Независен весник, Митрополитот на Дебарско-кичевската епархија, Тимотеј вели дека препорачуваат за Велигден најтесен круг на луѓе, но доколку некој не сака да го...

Македонија 06.04.20 | 12:06

МПЦ контра дел од црквите: Литургии само пред пет верници, постарите и децата да останат дома

Светиот Архијерејски Синод (САС) на Македонската Православна Црква – Охридска Архиепископија (МПЦ – ОА) во пресрет на најголемиот христијански празник – Велигден,...

Сервиси 25.03.20 | 16:35

МПЦ се огради од изјавата на Повардаската епархија: Едно е да се прскаат улиците со света вода, а друга работа е да се почитува ред

Македонската православна црква – Охридска архиепископија се оградува од изјавата на свештениците од Повардарската епархија во која тие ги поттикнуваат верниците...