Ознака: мозок
Здравје 08.03.22 | 11:21

Ковид може да предизвика влошување на извршните функции на мозокот и негово намалување, покажува ново истражување

Ковид-19 може да предизвика намалување на масата на мозокот, да ја намали сивата материја во областите кои ги контролираат емоциите и меморијата и да ја оштети областа...

Здравје 24.01.22 | 11:44

Луѓето кои прележале Ковид-19 може да страдаат од „мозочна магла“

По прележување Ковид-19, може да дојде до „мозочна магла“, предупреди рускиот инфектолог Елизавета Темник во интервју за „Мослента“. Темник, која учествуваше на годишниот...

Здравје 23.06.21 | 11:01

Оштетувања на мозокот, типични за пациенти со Алцхајмерова и Паркинсонова болест биле откриени кај луѓе кои починале од Ковид-19

Оштетувања на мозокот, типични за пациенти со Алцхајмерова и Паркинсонова болест, се откриени кај луѓе кои починале од Ковид-19, открија научници од Универзитетот Стенфорд. Американски...

Психологија 09.01.21 | 23:14

Како реагира нашиот мозок на новогодишните празници

Истражувачите од Универзитетот во Копенхаген случајно, истражувајќи ја мигрената, забележале дека одредени центри во мозокот се активираат кога лицето гледа „празнични...

Здравје 23.12.20 | 23:00

Кога ќе почине, човекот е свесен уште неколку часа

Човечкиот мозок сè уште работи откако срцето ќе престане, со други зборови, мозокот знае дека сте мртви, покажува истражувањето спроеведно на Универзитетот Stony Brook School...

Здравје 10.12.20 | 10:36

Мрсната и слатка храна се опасни и штетни за мозокот

Од сите органи, мозокот најлесно може да се оштети од нездрава исхрана, смета Лиза Москони, доцент по неврологија и радиологија на американскиот Универзитет Корнел...

Фудбал 03.11.20 | 23:57

Марадона мора на итна операција на мозокот

Аргентинската фудбалска легенда Диего Марадона, ќе биде подложен на операција поради згрутчување на крв во мозокот, известија во вторникот аргентинските медиуми пренесувајќи...

Здравје 28.10.20 | 16:28

Научниците утврдија: Од коронавирусот мозокот може да остари 10 години

Луѓето кои се опоравуваат од последиците од коронавирус можат да претрпат сериозно оштетување на мозочните функции, а во најлоши случаи може да се појави штета еквивалентна...

Калеидоскоп 16.09.20 | 10:56

Безделничењето е корисно за мозокот ако го практикувате правилно

Кога еден човек не се занимава со хоби или спорт многу е веројатно да почне да биде „измачуван“ од некаков неспокој. Честопати се поставува прашањето – зошто губиме...

Здравје 15.09.20 | 09:37

Истражување на тим научници од американски универзитети: Корона вирусот може да продре директно во мозокот

Главоболките, конфузијата и делириумот што ги доживеале некои заболени од Kовид-19 можно е да се резултат на директно продирање на корона вирусот во мозокот. Rезултатите...

Здравје 09.07.20 | 10:53

Алармантно: Откриена уште една бактерија која го „јаде“ мозокот

Инфицираните ги имаат сличните симптоми како тие што ги носи и коронавирусот. Покрај кашлање имаат и вртоглавица, повраќање и главоболка. Станува збор за многу редок...

Здравје 17.01.20 | 14:22

Прекумерната тежина го забрзува стареењето на мозокот

Зголеменото количество масти во телото го забрзува стареењето на мозокот, посочува научен труд на Државниот универзитет на Ајова, од САД. Претходни истражувања веќе...

Здравје 17.01.20 | 14:07

Прекумерната тежина го забрзува стареењето на мозокот

Зголеменото количество масти во телото го забрзува стареењето на мозокот, посочува научен труд на Државниот универзитет на Ајова, од САД. Претходни истражувања веќе...

Психологија 18.11.19 | 22:14

Пет навики кои влијаат штетно на мозокот

Мозокот е многу комплициран орган, а начинот на живот што го водиме има големо влијание врз неговото здравје. На мозокот му требаат хранливи материи и практикување здрави...

Здравје 07.02.19 | 13:53

Женскиот мозок е четири години „помлад” од машкиот

Научници од Универзитетот на Вашингтон со помош на ПЕТ скенирање дојдоа до заклучок дека женскиот мозок е помлад за скоро четири години од машкиот. Се надеваат дека...