Ознака: Монструм
Црна хроника 16.03.20 | 11:44

Рибарот Зоран Велковски сведочи за „Монструм“: Видовме тело и се јавивме на 192

Рибарот Зоран Велковски, кој сведочи на денешното рочиште за случајот „Монструм“, наведе дека критичната ноќ на 12 април 2012, заедно со другарите се упатил кон Смилковско...

Црна хроника 10.03.20 | 08:41

Блерим Беџети и Муса Џафери сведоци во „Монструм”

Поранешниот министер за правда и актуелен градоначалник на Општина Сарај, Блерим Беџети, предвидено е денеска да сведочи на рочиштето за случајот „Монструм”. Како...

Црна хроника 27.02.20 | 11:35

Mијалков сведочеше за „Монструм“: Беа ангажирани сите ресурси на УБК и БЈБ

Со сведочење на поранешниот директор на УБК Сашо Мијалков денеска во Кривичниот суд продолжи судењето за предметот „Монструм“ кој се однесува за убиството на четирите...

Црна хроника 21.02.20 | 13:38

Мијалков, Џафери и Беџети ќе сведочат за „Монструм“

Со сведочење на поранешниот директор на Управата за безбедност и контраразузнавање – УБК, Сашо Мијалков и советникот на поранешниот престедател Ѓорге Иванов, Синиша...

Црна хроника 21.02.20 | 12:56

Османи: Беше многу важно процесот за „Монструм“ да се повтори

Мојата улога денеска беше како сведок, споредено во тоа време како гласноговорник на ДУИ, да придонесам овој длабоко сензитивен, политизиран судски процес да се разреши...

Црна хроника 21.02.20 | 12:37

Ахмети за „Монструм“: Морав да ја изменаџирам целата работа за да не дојде до судири

Лидерот на ДУИ Али Ахмети на денешното сведочење за случајот „Монструм“ кака дека за петкратното убиство кај Смилковкото Езеро дознал наредниот ден и оти имал повеќе...

Црна хроника 21.02.20 | 10:02

Али Ахмети денеска ќе сведочи за „Монструм“

По Зоран Заев и Гордана Јанкулоска, кои како поранешни високи функционери сведочеа во судскиот предмет „Монструм”, денеска на рочиштето за петкратното убиство кај...

Македонија 19.02.20 | 18:03

Ахмети ќе сведочи во „Монструм“, Османи бил на службено патување

Претседателот на ДУИ, Али Ахмети и обвинителот Џелал Бајрами, ќе сведочат на следното рочиште за случајот „Монструм”, кое е закажано на 21 февруари (во петок). Адвокатот...

Црна хроника 19.02.20 | 11:51

Јанкуловска сведочеше за „Монструм“: Секоја информација се проверуваше

Гордана Јанкуловска, Љупчо Тодоровски Радникот и Синиша Алексовски ќе даваат исказ како сведоци повикани од обвинителката Фатиме Фетаи во предметот „Монструм“. Поранешната...

Црна хроника 19.02.20 | 09:08

Продолжува судењето за „Монструм“

Во Кривичниот суд во Скопје денеска треба да продолжи судењето за случајот „Монструм”. На последното рочиште за петкратното убиство кај Смилковско Езеро, во април...

Македонија 16.02.20 | 12:28

Чилиманов му објасни на Заев зошто е досаден животот во Германија

Е да, во Германија ако Исламисти ти го убијат детето ќе одат во затвор, а тука премиерот ќе те лаже дека има некакви снимки за случајот и ќе ги пушти на слобода за да добие...

Македонија 06.02.20 | 21:41

Ванковска: Некои од нас укажуваа на политичката некрофилија во време кога беше опасно да се зборува

Дали сме ние нормални, прашува професорката Билјана Ванковска, коментирајќи ја дебатата за тоа кој и што крие за случајот „Монструм“, која вчера се одвиваше во емисијата...

Македонија 06.02.20 | 14:43

Орце Ѓорѓиевски: Заев треба кривично да одговара затоа што истрагата за „Монструм“ ја насочи во погрешен правец

На денешната прес-конференција Орце Ѓорѓиевски истакна дека „Зоран Заев е вистинскиот монструм“. Тој од почетокот на 2015-та година на прес конференции, изјави, интервјуа...

Македонија 06.02.20 | 07:36

Димовски: Монструм се користел со цел собирање на гласови и држење на тензија

Во синоќешната емисија „Што не е Јасно” на Алфа Телевизија новинарот Саше Димовски во врска со темата кој и што крие за монструм и изјавите на бившиот премиер Зоран...

Црна хроника 04.02.20 | 11:00

Заев: Не сум ѝ дал докази на Ременски за „Монструм“

Зоран Заев тврди дека не му е познато дека кај пратеничката Форсина Ременски имало метеријали од случајот „Монструм” како и дека тој на неа не и предал докази за...

Македонија 03.02.20 | 22:48

Обвинетите од Монструм насмеани си правеа селфи со Заев во заднината, додека тој даваше изјава

Обвинетите Хаки Азири, Сами Љута и Агим Исмаиловиќ си направија селфи пред Кривичниот суд додека поранешниот премиер Зоран Заев даваше изјава за медиумите по сведочењето...

Македонија 03.02.20 | 19:04

Заев си ги „оправда“ лагите за „Монструм“ – така се носи правдата во правна држава

Пу-пу не важи – вака денеска звучеше изјавата на бившиот премиер Зоран Заев за случајот со убиството на момчињата и рибарот кај Смиљковското Езеро. Власта на ВМРО-ДПМНЕ...

Македонија 03.02.20 | 17:27

Родителите револтирани од бившиот премиер: Заев е поголем монструм од убијците

Во Кривичниот суд денеска се одржа рочиште за случајот „Монструм“, на кое како сведок се појави Зоран Заев. Се постави прашањето – дали Заев ја злоупотреби болката...

Македонија 03.02.20 | 14:07

Обвинетите од „Монструм“ насмеани си правеа селфи со Заев во позадина

Обвинетите Хаки Азири, Сами Љута и Агим Исмаиловиќ насмеани излегоа од Кривичниот суд и си направија селфи со Зоран Заев во позадина, додека тој даваше изјава за медиумите...

Македонија 03.02.20 | 13:37

Заев: Не поседувам ниту сум видел докази за инволвираност на Вељаноски во „Монструм“

Не поседувам ниту сум видел било какви докази за инволвираност на Трајко Вељаноски во случајот Смилковско Eзеро, изјави Зоран Заев одговарајќи на прашање поставено...