Ознака: МОН
Македонија 21.12.20 | 10:38

Географијата е од национално значење, потребно е да опстане без никакво припојување со други предмети, велат од Македонското географско друштво

Македонското географско друштво упати допис до МОН по повод новиот Концепт за основното образование. Ви го пренесуваме во целост: До МОН Македонското географско друштво,...

Македонија 21.12.20 | 09:19

Учениците ќе вежбаат пилатес и јога, а 100 училишта немаат ни сала за физичко

Новата Концепција за основно образование, која Министерството за образование и наука периодов ја презентира пред родителите на основците од училиштата ширум земјава,...

Македонија 16.12.20 | 22:25

МОН ги објави резултатите од конкурсите за стипендии за средношколци од стручните училишта

Министерството за образование и наука информира дека се објавени резултатите од повторните конкурси за доделување на неколку категории на стипендии за ученици од...

Македонија 16.12.20 | 20:49

МОН ги објави резултатите од конкурсот за доделување студентски стипендии

Министерството за образование и наука ги објави резултатите од Конкурсот за доделување стипендии на редовни студенти запишани на додипломски студии од прв циклус...

Македонија 16.12.20 | 16:49

Не се укинува ниту историја, ниту една научна дисциплина, ќе се изучуваат поврзано, вели МОН

Министерството за образование и наука подготвува целосно нов модел на настава во кој ниту една научна дисциплина нема да се изгуби, туку ќе се смени концептот на кој...

Македонија 11.12.20 | 17:03

Министерство за образование: Државна матура мора да има

Државна матура треба да има затоа што со неа се заокружува стекнатото знаење и она што е многу важно ги насочува учениците во понатамошниот образовен процес. Образованието...

Македонија 03.12.20 | 14:05

Царовска: Трансформацијата на специјалните училишта во Ресурсни центри за поддршка на регуларните училишта да заврши до 2023 година

Еден од приоритетите на Министерството за образование и наука е унапредување на инклузивноста на образовниот систем. Наша цел е сите училишта да се прилагодат и да...

Македонија 23.11.20 | 12:40

МОН врз основа на меѓународни искуства ќе создаде македонски модел на образование

Министерката за образование и наука Мила Царовска денес одржа онлајн состанок со претставници од естонското и грузиското Министерство за образование, претставници...

Култура 19.11.20 | 09:21

МОН првпат додели стипендии за македонистика

Катедрата за македонска книжевност и јужнословенски книжевности при Филолошкиот факултет „Блаже Конески“ во Скопје ја изрази својата благодарност до Министерството...

Македонија 18.11.20 | 22:23

Средношколски глас против полагањето државна матура кога има 50.000 заразени граѓани

Од средношколки глас реагираат на концептот на Министерството за образование и наука (МОН) за полагањето и датумите за државната матура. Средношколски Глас е строго...

Македонија 02.11.20 | 13:57

Пријавувањето на конкурсите за ученички стипендии трае до 9 ноември

Министерството за образование и наука потсетува дека во тек е аплицирањето за стекнување на правото на ученичка стипендија во учебната 2020/2021 година, кое трае заклучно...

Македонија 02.11.20 | 11:07

Матурските задачи од годинава можат да бидат и на глобални теми и во вид на критичко размислување, најави МОН

Матурските задачи од годинава можат да бидат и на глобални теми и во вид на критичко размислување, соопшти Министерството за образование и наука (МОН). Од МОН соопштуваат...

Македонија 30.10.20 | 14:46

Царовска му одговори на СОНК: Нема ширење на Ковид-19 во училиштата

Немаме ширење на Ковид-19 во училиштата, додека не се создадат услови за затворање остануваме на овој модел, изјави министерката за образование Мила Царовска, како одговор...

Македонија 30.10.20 | 14:31

СОНК бара од МОН да се преиспита одлуката за физичко присуство на учениците до трето одделение

Исплата на надомест за прекувремени часови поради зголемен обем на работа на просветните работници, бара Синдикатот за образование и наука. Претседателот на СОНК Јаким...

Македонија 29.10.20 | 10:11

МОН, Педагошката служба, БРО, меѓународни институции и граѓанскиот сектор ќе ги реформираат учебниците

Министерството за образование и наука соопшти дека е формирана работна група за промена на наставните и дидактичките материјали за основно и средно образование. Реформата...

Македонија 28.10.20 | 14:53

Поради стереотипни и дискриминаторски содржини, МОН го повлече учебникот по македонски за петто одделение

Министерството за образование и наука (МОН) го повлече учебникот по македонски јазик за петто одделение поради несоодветна и дискриминирачка содржина, соопштија од...

Македонија 28.10.20 | 12:05

Објавени конкурсите за ученички стипендии, воведени нови категории за техничките струки

Министерството за образование и наука (МОН) информира дека од вчера започна аплицирањето за стекнување на правото на ученичка стипендија во учебната 2020/2021 година. Конкурсите...

Македонија 27.10.20 | 09:28

40 ученици и 52 наставници се заразиле со ковид-19, сите посетувале настава со физичко присуство

Министерството за образование и наука информира дека помалку од еден процент од учениците и кадарот во основните и средните училишта се заразени со КОВИД-19. Според...

Македонија 20.10.20 | 10:53

Наставниците добија насоки од МОН како да ги оценуваат учениците кои посетуваат онлјан настава

Министерството за образование и наука и Бирото за развој на образование ги известија училиштата за начинот на следење и оценување на учениците во периодот на реализација...

Македонија 15.10.20 | 14:03

Да бидете инспирација на уште многу генерации на млади и пример за колегите: Врачени признанијата просветен работник на годината

Признанието просветен работник на годината за учебната 2019/2020 година го добија професорите Штефица Ујчик од Куманово, Добри Јовевски од Крива Паланка, Марјан Радески...