Ознака: Молдавија
Фудбал 17.08.21 | 11:07

Молдавија има свое „Косово“ и клуб кој растура во ЛШ

Шериф од Молдавија е најпријатното изненадување во Лигата на шампионите и е на пат да се пласира во групната фаза. Овој клуб доаѓа од Тираспол, град кој официјално е...

Свет 12.07.21 | 14:48

Партијата Акција и солидарност на Санду победи на изборите во Молдавија

Прореформската партија која се залага за приближување на Молдавија кон Европска Унија и борба против корупцијата победи на вчерашните предвремени парламентарни избори. Според...

Македонија 20.06.21 | 17:42

Македонија во слободен пад: Во друштво сме на Самоа, Молдавија и Свети Винсент според бројот на вакцинирани

Македонија и оваа недела во пад на светската мапа на вакцинирани на 100 лица. Со само 22 вакцинирани на секои 100 лица, државата падна на 85. место (минатата недела беше на...

Свет 05.03.21 | 10:05

Молдавија доби вакцини од Ковакс

Молдавија е првата европска земја што доби вакцини против коронавирус од глобалната програма Ковакс, соопшти денеска претседателката на земјата Маја Санду. Таа на...

Свет 08.03.20 | 09:45

И во Молдавија има ковид-19, потврден првиот случај

Министерството за здравство на Молдавија синоќа пријави прв потврден случај на новиот коронавирус во земјата. Ковид-19 е откриен кај жена која се вратила од Италија...

Свет 09.06.19 | 22:17

Ескалира политичката криза во Молдавија, постои опасност од насилства и судири

Шаторите на демонстрантите се поставени пред законодавниот дом, ескалираше политичката криза во Молдавија, новоименуваниот претседател Павел Филип го распушти парламентот...

Свет 25.02.19 | 10:55

Проруската партија на претседателот Додон победи на изборите во Молдавија

Проруската левичарска Партија на социјалистте (ПС) на молдавскиот претседател Игор Додон освои најмногу гласови на вчерашните прламентарни избори во Молдавија. Според...