Ознака: Молдавија
Македонија 16.03.23 | 08:25

МНР: Не бевме информирани дека се подготвува атентат врз Османи

По појавените информации во јавноста за можен напад врз делегацијата на ОБСЕ при посетата на Молдавија, со регионот Транснистрија која ја предводеше Претседавачот...

Македонија 16.03.23 | 08:25

Спречен атентат врз Бујар Османи во Молдавија

Министерот за надворешни работи Бујар Османи бил цел на напад за време на својата посета на Молдавија која ја реализираше во својство на претседавач на ОБСЕ, пишуваат...

Свет 12.03.23 | 18:25

Протести во Молдавија против новата Влада, полицијата спречила заговор за немири

Полицијата во Молдавија соопшти дека спречила заговор на група поддржана од Русија специјално обучена да предизвикува масовни немири за време на денешниот протест...

Свет 09.03.23 | 07:52

Силен руски напад врз Украина: Ракетите летале и над Молдавија

Сирените за воздушен напад алармирале непосредно пред 7 часот  за најголемиот ракетен напад врз Украина од почетокот на војната и напад на стратешката инфраструктура...

Свет 04.03.23 | 19:24

Ница ги повика навивачите да не патуваат во Молдавија

Францускиот фудбалски прволигаш Ница ги советуваше своите навивачи да не патуваат идната недела во Молдавија за да му дадат поддршка на својот тим на првиот натпревар...

Фудбал 04.03.23 | 18:37

Ница ги повика навивачите да не патуваат во Молдавија

Францускиот фудбалски прволигаш Ница ги советуваше своите навивачи да не патуваат идната недела во Молдавија за да му дадат поддршка на својот тим на првиот натпревар...

Свет 28.02.23 | 11:04

Што се случува во Молдавија? Минирано најголемото складиште со оружје на границата со Украина

Поранешниот воен инспекторат на Министерството за одбрана на Молдавија објави дека вооружените сили на Придњестровје ги опремиле со експлозиви сите складишта за оружје...

Свет 22.02.23 | 08:15

Путин го поништи декретот за поддршка на суверенитетот на Молдавија

 Претседателот на Русија, Владимир Путин го укина декретот од 2012 година со кој делумно се потврдува суверенитетот на Молдавија во решавањето на иднината на Придњестровје,...

Останати спортови 15.02.23 | 20:46

По навивачите на Партизан, властите во Молдавија не дозволија и влез на боксери од Црна Гора

Боксерскиот сојуз на Црна Гора денеска соопшти дека молдавските власти не им дозволиле на боксерите од Будва да учествуваат на меѓународниот турнир „Павел Лускески“...

Свет 14.02.23 | 15:31

Молдавија го затвори воздушниот простор

Поранешната советска република Молдавија го затвори својот воздушен простор, пишува Sky News, повикувајќи се на соопштение на националната авиокомпанија „Ер Молдавија“. Авиокомпанијата...

Вести 14.02.23 | 15:25

Молдавија го затвори својот воздушен простор

Властите во Молдавија донесоа одлука за затворање на нивниот воздушен простор, јавуваат светските медиуми. Засега не е позната причината за таквата одлука. Сите претходно...

Фудбал 14.02.23 | 14:42

Дали Османи како претседавач на ОБСЕ ќе реагира? На навивачите на Партизан претседателката на Молдавија не им дозволува влез

На навивачите на Партизан им е забранет влез во Молдавија од безбедносни причини. Ова е на барање на претседателката на земјата Маја Санду,  која  ги обвини граѓаните...

Свет 14.02.23 | 13:00

Белата куќа загрижена поради извештаите дека рускиот претседател Владиир Путин наводно планира пуч во Молдавија

Портпаролот на Советот за национална безбедност во Белата куќа Џон Кирби рече дека извештаите за тоа дека рускиот претседател Владимир Путин наводно планира пуч во...

Свет 13.02.23 | 20:33

Невладините од Молдавија се сретнаа со Османи

Во рамки на својата официјална посета на Молдавија во својство на претседавач со ОБСЕ, министерот за надворешни работи Бујар Османи денеска оствари средба со специјалниот...

Македонија 13.02.23 | 09:45

Од денес Османи во посета на Мисијата на ОБСЕ во Република Молдавија

​Од денес Претседавачот на ОБСЕ министерот Бујар Османи ќе биде во посета на Мисијата на ОБСЕ во Република Молдавија, со што практично продоложува реализацијата на...

Македонија 12.02.23 | 15:38

Османи во посета на Мисијата на ОБСЕ во Молдавија

На 13-14 февруари 2023, Претседавачот на ОБСЕ министерот Бујар Османи ќе биде во посета на Мисијата на ОБСЕ во Република Молдавија, со што практично продоложува реализацијата...

Вести 12.02.23 | 13:43

Османи во дводневна посета на Молдавија

Претседавачот на ОБСЕ, министерот за надворешни работи Бујар Османи, утре и задутре ќе биде во посета на Мисијата на ОБСЕ во Република Молдавија, со што практично продоложува...

Свет 05.01.23 | 22:51

САД досега и дале на Молдавија 320 милиони долари помош

САД денеска најавија 30 милиони долари помош за Молдавија, која е погодена од последиците од војната во соседна Украина. Агенцијата на САД за меѓународен развој (УСАИД)...

Свет 18.12.22 | 16:46

Молдавија се ослободува од зависноста од рускиот гас

Молдавија постигна краткорочен енергетски договор кој ќе и помогне да се ослободи од зависноста од рускиот природен гас, соопшти вицепремиерот Андреј Спину. Таа поранешна...

Свет 23.11.22 | 15:46

Половина Молдавија остана без струја

Руските ракетни напади врз енергетската инфраструктура на Украина предизвикаа прекин на испорака на струја во половина Молдавија, изјави денеска вицепремиерот Андреј...