Ознака: Мој Термин
Македонија 10.12.20 | 15:40

„Мој термин“ утрово отворил 1.800 термини за Скопје за една недела за вакцина против сезонски грип, вели МЗ

Министерството за здравство информира дека од денеска се зголемува бројот на термини за вакцинација против сезонски грип. Со новите термини вакцинацијата започна...

Македонија 19.11.20 | 15:51

Поради огромниот пристиок може да запре „Мој термин“ и во ГОБ „8 Септември“ да се сместат повеќе пациенти

Министерот за здравство Венко Филипче, по 10. седница на Советот на безбедност за состојбата со ковид-19 рече дека нè очекува период во кој бројот на дијагностицирани...

Македонија 10.11.20 | 15:00

Вакцините против грип кои се наплаќаа 800 денари ги потрошија тие на кои бесплато им следуваа, бидејќи не можат да закажат преку „Мој термин“

Сите 2.000 дози од вакцините против сезонски грип кои чинеа по 800 денари се потрошија за неколку часа откако почна вакцинацијата во Центарот за јавно здравје Скопје, изјави...

Македонија 22.09.20 | 15:18

Хронично болните не можат да закажат преглед кај специјалист, „Мој термин“ не е блокиран, тврди Филипче

„Системот на ‘Мој термин’ никогаш не беше блокиран. Имаше малку термини на Клиниката за пулмологија, но и тие беа доволни. Повторувам дека не се враќаат на работа сите...

Здравје 11.09.20 | 09:05

До крајот на септември нема слободно место во „Мој термин“ во болниците

Ако не сте итен случај, а сакате во септември да ве прегледа специјалист од Клинички или во ГОБ “8 септември” нема да може зошто нема термини преку “Мој термин”. На...

Македонија 18.08.20 | 10:52

Повторно стартува МојТермин, во Македонија има 2932 активни случаи на Ковид-19

Во последните неколку недели во земјава се бележат трицифрени бројки на заразени од Ковид-19. Од направените 912 тестирања, во минатото деноноќие се регистрирани 103 новозаболени...

Македонија 17.08.20 | 15:58

Повторно работи „Мој термин“, веќе може да се закажуваат прегледи и интервенции за септември

Министерството за здравство соопшти дека согласно епидемиолошката состојба со Ковид-19 во државата, веќе може да се закажуваат прегледи и интервенции во електронскиот...

Здравје 09.07.20 | 13:56

Дел од клиниките стартуваа со системот Мој термин за лицата со хронични болести и малигно болните

Изнајдено е решение за отпочнување со работа на системот Мој термин на клиниките за лицата со хронични болести и малигно болните, изјави министерот за здравство Венко...

Здравје 02.07.20 | 09:28

Филипче: Ќе биде пуштен „Мој термин“ за оние Клиники каде што лекарите не ротираат

Министерот за здравство Венко Филипче изјави дека болниците имаат доволен капацитет на болнички кревети, а веќе се прават проекции и за нови капацитети како подготовка...

Здравје 21.03.20 | 16:03

Тестирање за коронавирус ќе се прави кај матичните лекари, преку „Мој термин“

Од денеска во функција е Кол-центарот во Здравствениот дом во Скопје со цел да се зголеми капацитетот на телефонските линии, на кои ќе можат да се јавуваат граѓаните,...

Култура 01.10.19 | 11:08

МНТ со претставата „Мој термин“ гостува на „Денови на комедијата“ во Куманово

Актуелната хит-претстава „Мој термин“ по мотивите на Лорен Бафи и Висенте Виљануева, во режија на Синиша Евтимов, а во продукција на Македонскиот народен театар, ќе...

Култура 16.05.19 | 13:11

Нова премиера во МНТ, „Мој термин“ на Синиша Евтимов

Вечерва на малата сцена на Македонскиот народен театар (МНТ) во 20 часот премиерно ќе биде изведена претставата „Мој термин“. Претставата е поставена по мотивите на...

Култура 15.05.19 | 11:57

„Мој термин“ на Синиша Евтимов се занимава со опсесивно-компулсивните нарушувања и е наменета за над 18 години

Современата комедија „Мој термин“ (претходно најавена со работниот наслов #ТикТак) премиерно ќе биде изведена на 16 мај, во 20 часот, на малата сцена во Македонски народен...

Здравје 01.04.19 | 20:07

Нова апликација ќе ги известува граѓаните за слободен термин во „Мој термин“

Од денес започна да работи нова апликација која има цел да го олесни пристапот на пациентите до слободните термини во рамки на системот „Мој Термин“. Мои Доктори е...

Здравје 26.02.19 | 16:39

За еден ден издадени над 96 илјади упати преку „Мој термин“

Над 96. 000 упати се издадени вчера преку системот „Мој термин“ и 4.500 итни и упати без термин, а лекарите препишале 86.000 рецепти. Најмногу упати имало кон ГОБ „8. Септември“...

Здравје 26.02.19 | 16:24

Крах на „Мој термин“

Техничките проблеми кои вчера ги имаше електронскиот систем „Мој термин“ се отстранети. Надлежните се пофалија со промените и новитетите кои ги воведоа пред неколку...

Здравје 25.02.19 | 14:01

Новите упати денеска ги излудеа лекарите и го блокираа „Мој термин“

Системот за закажување „Мој термин“ од изутринава е блокиран при креирањето упати и издавањето боледувања во голем број случаи. Надлежните појаснуваат дека причината...

Македонија 22.02.19 | 11:40

Се воведуваат два нови упати „Итен 24“ и „Упат без термин“

Министерството за здравство и Управата за електронско здравство воведуваат новини во националниот систем Мојтермин, со цел подобрување на здравствената евиденција...

Здравје 12.02.19 | 16:59

Откажани прегледите на „Мој термин“ во Козле и на Детската клиника

Од денеска нема Мој Термин во болницата во Козле и на Клиниката за детски болести. Поради епидемијата на морбили сите прегледи ќе бидат одложени и презакажани за наредниот...