Ознака: мода
Мода и убавина 28.03.23 | 12:09

Мила Спасовска на „Скопје моден викенд“: Во боите и деталите ја наоѓам страната на луѓето која не секогаш ја покажуваат

Мила Спасовска го потпишува брендот Yamuna, кој беше прикажан на FWSK има 10 изгледи надополнети со аксесоари специјално дизајнирани од боите на палетата на IQOS. За оваа колекција...

Мода и убавина 02.07.22 | 17:37

АЛГА – мода, графити уметност и електронска музика на една изложба

Синоќа во фоајето на Центарот за култура во Битола отворена концептуалната изложба АЛГА која претставува симбиоза помеѓу современиот моден дизајн на брендот LOM Label,...

Мода и убавина 15.01.22 | 18:55

Марк е оженет и татко на три деца – обожава да носи штикли и здолништа, а во изборот му помага сопругата

Шеесет и едногодишниот Марк Брајан, инженер по роботика, сопруг и татко на три деца, е хит на интернет благодарение на својот несекојдневен моден избор. Марк обожава...

Економија 26.07.21 | 15:05

Не престануваат отпуштањата: „Мода“ Свети Николе најавува нови откази

Една од најголемите конфекции во државата, „Мода“ Свети Николе најавува нови отпуштања работници. Оваа компанија која годинава има полоши производствени резултати...

Економија 16.07.21 | 19:23

„Ајде марш дома“, а после „бидете послушни и гласајте за мене“: Експратеникот ги отпушта, градоначалникот ќе ги вработува работниците од „Мода“

Граоналачникот на Свети Николе од редовите на СДСМ Сашо Велковски објави на Фејсбук покана до работниците од „Мода“ на кои не им биле продолжени договорите в понеделник...

Економија 16.07.21 | 10:46

СДСМ дежа ву: Сегашните масовни отпуштања не враќаат во деведесеттите кога загубарите оставија илјадници луѓе на улица

Дали масовните отпуштања кои се случуваат периодов во делот на текстилната и кожарската индустрија ќе не вратат во времето на деведесеттите кога загубарите оставија...

Економија 15.07.21 | 10:58

Експратеникот на СДСМ Димитров тврди: Не сум поделил откази, само не се продолжени договорите на определно

И покрај тоа што вработени од „Мода“ сведочат дека добиле отказ, директорот на фабриката тврди дека нема поделено откани решенија. Досега немаме поделено отказни решенија...

Естрада 30.12.20 | 20:54

Група манекени го обвинуваат дизајнерот Александер Ванг за сексуално вознемирување

Откако неидентификувани манекени го обвинија славниот дизајнер Александер Ванг (37) за недолично однесување, портпаролот на неговата компанија одби да даде коментар...

Мода и убавина 19.10.20 | 17:56

Новата колекција на модната дизајнерка Стефанија Насеска „Патување“ е комплетно одржлива

Откако премиерно ја прикажа во рамки на дваесет и второто издание на Моден Викенд Скопје, познатата македонска дизајнерка ја пресели новата колекција на повеќе градски...

Мода и убавина 01.10.20 | 14:15

Првата дама одржа „час по историја“ за македонската мода

Денеска во Скопје официјално ќе започне 22. Модниот викенд во чиј фокус ќе биде одржливата мода, авчера вечерта, на иницијатива на првата дама Елизабета Ѓоргиевска и...

Музика 15.08.20 | 21:27

Шанаја Твејн повторно во леопард принт од глава до пети

Повеќе од две децении по објавувањето на хитот „That Don’t Impress Me Much“ и славниот комплет кој го носеше во него, Шанаја Твен се врати во истиот дизајн. За потребите на видео...

Здравје 18.07.20 | 18:30

Светниколска „Мода“ ги доби последните резултати од скринигот, позитивни 53 работници

Во светниколската конфекција „Мода“ вкупниот број заразени работници изнесува 53 откри скринигот, кој го направи компанијата. Последните резултати од тестирањето...

Здравје 10.07.20 | 16:28

Под клуч „Мода“ од Свети Николе, сите 830 вработени на тест за корона

Менаџментот на конфекцијата „Мода“ од Свети Николе реши привремено да престане со работа, а на сите 830 работнички да се спроведе тестирање за присуството на коронавирусот. Одлуката...

Здравје 10.07.20 | 14:11

Затворена конфекцијата „Мода“ од Свети Николе, има позитивни на ковид-19

Светиниколската фабрика „Мода“ го затвара погонот по добивањето на резултатите од скринингот на 210 работници, информира градоначалникот на Општина Свети Нилоле, Сашо...

Калеидоскоп 17.12.19 | 12:54

Само селанките носат дречливо и фармерки: Ана Винтур им забранува на жените вака да ги запознаат свекрвите

Познатата модна уредничка Ана Винтур(69) важи за една од најмоќните жени од светот на модата, а нејзините совети беспоговорно ги слушаат и ценат. Во нејзиниот гардеробер,...

Мода и убавина 14.10.19 | 15:56

Кралицата Летиција во дамска розова креација со кралот Фелипе на Денот на независноста на Шпанија

По повод Денот на независноста на Шпанија, кралицата Летиција и кралот Фелипе присуствуваа на неколку официјални настани во Мадрид. На воената парада, кралскиот пар...

Мода и убавина 01.10.19 | 10:31

„Валентино“ ја разголе ќерката на Синди Крафорд

Ќерката на славниот супермодел од 80-тите Синди Крафорд, Каја Гербер (18) беше ѕвездата на Модната недала во Париз. На ревијата на „Валентино“ новата манекенска ѕвезда...

Мода и убавина 05.08.19 | 11:59

Нов бизарен моден тренд

На социјалните мрежи се споделува најновиот бизарен тренд. Станува збор за фармерки за кои не сме сигурни дека заслужуваат да се најдат во таа категорија на облека. Ако...

Мода и убавина 11.07.19 | 11:47

Анастасија ја носи светската мода во Македонија, но ја однесе и македонската во светот

Таа веќе подолг период е редовна на ревиите на Миланските модни недели. Анастасија Богдановска пасионирано е посветена на својата разоткриена страст, па со многу упорност,...

Мода и убавина 19.04.19 | 21:10

Парчиња облека кои мора да ги имате

Најпознатите италијански брендови PHARD и ZU+ELEMENTS повторно се во срцето на Скопје! Новоотворена продавница е лоцирана во Градскиот трговски центар, на приземје (поранешна...